Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Pan Mariusz Śledź związany jest z Niziną Walichnowską od urodzenia, stąd Jego szeroka i zgłębiana wiedza o Wąskiej Ziemi, pierwszej średniowiecznej nazwie tego regionu. O historii Niziny pan Śledź wydał szereg publikacji. Zbierane przez lata informacje zaowocowały wydaniem w 2020 r. książki „Nizina Walichnowska. Historia krainy wyrwanej rzece”.

Pan Mariusz Śledź to współzałożyciel i pierwszy prezes Stowarzyszenia Nizina Walichnowska, zajmującego się m.in. upowszechnianiem kultury, sztuki i dziedzictwa narodowego, ze szczególnym uwzględnieniem promowania i ochrony dziedzictwa Kociewia i Niziny Walichnowskiej.

W ramach projektu „Odkrywcy Niziny Walichnowskiej” przyczynił się do stworzenia geościeżki „Na Wąskiej Ziemi”, opracowania dwóch gier turystycznych i trzech tras krajoznawczych - „Kraina trzech religii”, „Wielka Woda na Nizinie”, „O Związku Wałowym”. Pan Mariusz Śledź był także pomysłodawcą umieszczenia w kruchcie kościoła w Wielkich Walichnowach granitowej tablicy, upamiętniającej pięć historycznych powodzi.

Jako radny Powiatu Tczewskiego apelował do Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych Województwa Pomorskiego, spółek wodnych, samorządów gminnych i Starostwa Powiatowego o podjęcie przez te instytucje działań, mających na celu lepszą konserwację i utrzymanie wałów i innych urządzeń hydrotechnicznych i tym samym skuteczniejsze przeciwdziałanie zagrożeniu powodziowemu. Pan Mariusz Śledź był inicjatorem zakończonej sukcesem akcji ratowania przydrożnych alej drzew owocowych, uważając je za wyjątkowo cenne dziedzictwo kulturowe regionu. Dzięki temu możemy dzisiaj podziwiać pozostałości nasadzeń sprzed ponad 130 lat.

Wyróżniony to też osoba mocno związana z rozwojem sportu na Nizinie Walichnowskiej. Pan Śledź był piłkarzem klubu Wisły Wielkie Walichnowy, później działaczem sportowym i sekretarzem LZS Wisła. W 2008 r. został odznaczony przez Radę Główną LZS Złotą Odznaką Działacza LZS za wybitne zasługi dla rozwoju kultury fizycznej i sportu na wsi.

Wyróżnienie tytułem „Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Gniew” jest uhonorowaniem  wieloletnich zasług pana Mariusza Śledzia dla rozwoju lokalnej kultury, nauki, turystyki i sportu.

Mariusz Śledź tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Gniew otrzymał na mocy uchwały nr XXVI/202/20 Rady Miejskiej w Gniewie z dnia 30 września 2020 roku.

Data publikacji: 2023-09-06 13:12
  • Mariusz Śledź
    Mariusz Śledź

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.