W dniach od 12 do 15 października na zaproszenie Burmistrza Miasta i Gminy Gniew Macieja Czarneckiego, w naszej gminie gościła delegacja z Francji. Głównym celem wizyty było otwarcie pierwszego w Polsce warsztatu funkcjonującego w ramach tworzonego w naszej gminie Stowarzyszenia „Narzędzie w Ręku” Gniew, zlokalizowanego w Zespole Szkół im. J. Czyżewskiego w Opaleniu.
W skład francuskiej delegacji weszli Pan Alain Ananos - Prezes Krajowego Stowarzyszenia „Narzędzie w Ręku” Francja wraz z dwoma członkami Zarządu, Pan Armand Labarre - Prezes Europejskiego Uniwersytetu Zawodów i Sztuk (UNIEMA) w Limgones oraz Prezes Regionalnej Federacji Kompanionów Limousin wraz z doświadczonymi we współpracy w odbudowie Zamku w Gniewie Kompanionami z Limoges. Przyjaciół z Francji wspierał Pan Edward Pancer, który od ponad 30 lat koordynuje wspólne działania z Francuzami.
Głównym celem wizyty było otwarcie pierwszego w Polsce warsztatu funkcjonującego w ramach tworzonego w naszej gminie Stowarzyszenia „Narzędzie w Ręku” Gniew, zlokalizowanego w Zespole Szkół im. J. Czyżewskiego w Opaleniu.
Stowarzyszenie, którego działanie koordynować będzie Pan Przemysław Dorotyn, korzystając z doświadczeń ponad 250 stowarzyszeń działających we Francji, ma na celu prowadzenie popołudniowych zajęć dla dzieci i młodzieży w dziedzinie kształcenia w zawodach rzemieślniczych.
Patronat nad dziełem objął Pan Michał Wysocki, właściciel firmy i marki narzędzi „Schmith, Das Technik”. Współpracę w projekcie zadeklarowali gniewscy rzemieślnicy oraz członkowie grup rekonstrukcji historycznej.
Współpraca z Krajowym Stowarzyszeniem „Narzędzie w Ręku” Francja otworzy duże możliwości pozyskiwania środków z UE na wspólne działania statutowe obu stowarzyszeń.
- Dzięki współpracy gminy Gniew z Kompanionami udało nam się pozyskać bardzo cenną wartość, którą jest szkolenie dzieci i młodzieży w technicznym wymiarze. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz pomocy merytorycznej Francuzów, dzisiaj utworzyliśmy pierwsze warsztaty „Narzędzi w Ręku”, gdzie każdy rodzic będzie mógł przyprowadzić dziecko, a każdy senior podzielić się swoją wiedzą. Sala, wraz z jej wyposażeniem pozyskanym we współpracy z firmą „Schmith, Das Technik” pana Michała Wysockiego, będzie idealnym miejscem do nauki zawodu w podstawowym zakresie. W pierwszej kolejności dzieci nauczą się podstaw takich jak materiałoznawstwo czy narzędzioznawstwo. Uważam, że tymi działaniami przełamiemy pewne bariery związane ze zdolnościami manualnymi dzieci. W wielu przypadkach takie zdolności są jeszcze nieodkryte. - mówi burmistrz Maciej Czarnecki.
Przypominamy, że w 2019 roku miała miejsce wizyta gniewskiej delegacji w Limoges we Francji. Podczas tego spotkania podpisany został list intencyjny zakładający współpracę przy stworzeniu wspomnianego wcześniej stowarzyszenia w Gniewie. Wtedy też strona francuska przekazała gniewianom „patent’ na realizację tego projektu, jednocześnie deklarując niezbędną pomoc merytoryczną w jego urzeczywistnieniu.
Kontakty gniewskiej załogi z Kompanionami sięgają aż 1994 roku, gdy zamek był w dużej części ruiną. Przez te wszystkie lata współpracy Kompanioni wielokrotnie brali udział w procesie rewaloryzacji twierdzy. Młodzi rzemieślnicy z Francji odbudowywali sklepienie piwnicy w skrzydle północnym, wykonali liczne elementy dekoracji kamiennych, wyposażając także warsztaty zamkowe w elektronarzędzia.
Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296
Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka