Malownicze otoczenie gniewskiej fary tworzą ulice okalające świątynię. Szczególnie bajkowy wygląd ma, często porównywana do Złotej uliczki w Pradze, ulica Sambora z charakterystycznymi parterowym domkami pochodzącymi z I połowy XIX wieku. Jest typowym przykładem zabudowy małomiasteczkowej usytuowanej poza głównym placem miejskim.
Pierwotny układ wnętrza domostwa przy ulicy Sambora zawierał dwie izby – przednią i tylną, między którymi umieszczony był czworoboczny przewód kominowy. Aby uatrakcyjnić tę niezwykłą ulicę, z inicjatywy ks. Zbigniewa Rutkowskiego, proboszcza gniewskiej parafii, na ulicy tej powstał Ogród Historii prezentujący dziewięć najważniejszych wydarzeń z dziejów Gniewu. Ogród jest obowiązkowym punktem dla zwiedzających, zaś formuła nauki poprzez zabawę, jest szczególnie atrakcyjna dla najmłodszych turystów i mieszkańców.
1 lipca 2010 r. na ulicy Sambora w Ogrodzie Historii zamieszkała maskotka Gniewu – Miś Maciuś. Jego obecność w mieście wiąże się z pewną legendą: Podczas bitwy w okolicach Gniewu w 1626 roku między szwedzkim królem Gustawem Adolfem II a polskim Zygmuntem III Wazą mieszkańcy miasta wyruszyli, by wspomóc walczących. Kiedy dzwony na kościele św. Mikołaja zabiły na mszę, nikt się nie pojawił. Przybyły za to, wypłoszone z lasu hukiem dział, dzikie zwierzęta, które dowodzone przez Misia Maciusia modliły się o pokój. Być może to tylko legenda, ale niektórzy mówią, że jeszcze dzisiaj, wieczorną porą można usłyszeć pomrukiwania niedźwiedzia.
Pomnik Maciusia wykonany jest z brązu. Figura mierzy 75 cm i waży 30 kg. Miś – jako jedyny mężczyzna w mieście – posiada własną krawcową i mnóstwo ubrań, gdyż w pierwszym tygodniu każdego miesiąca wciela się on w różne postaci.
Gniewskiego Misia Maciusia zobaczyć można nie tylko w Gniewie, ale też w Muzeum Misiów, które działa w Zakopanem.
Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296
Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka