Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Sądownictwo w mieście

Budynek przy ulicy Sobieskiego wybudowano w latach 1907–1908 z przeznaczeniem na sąd, więzienie i mieszkania sędziów. Architekturę budowli dostosowano do dominującego w Gniewie stylu gotyckiego. Obiekt projektował miejscowy architekt Arthur Schultz, a wybudowała go gniewska firma budowlana Ericha Obucha.

Warto w tym miejscu wspomnieć o systemie sądownictwa w Gniewie. W czasach krzyżackich zasady, jakimi rządził się wymiar sprawiedliwości wyznaczane były przez Zakon i spisane w postanowieniach prawa chełmińskiego. Funkcję sędziego pełnił sołtys, który wraz z wybranymi spośród mieszczan ławnikami i rajcami, wspólnie tworzyli sądy. Ich zadaniem było „zadecydowanie o wyroku”, to znaczy dzięki pomocy świadków lub stosując inne metody, ocenić stan faktyczny, zaś zadaniem sędziego było „wymierzenie sprawiedliwości”. Prócz sędziego i ławników w skład sądu wchodził także skryba miejski oraz przedstawiciel Zakonu.

Za czasów polskich osobą decydującą był starosta. Zbrodnie karane były karą śmierci, okaleczeniem lub też karą cielesną bez okaleczenia, a były one stosowane również wówczas, gdy ze względu na brak funduszy niemożliwe okazało się spłacenie wcześniejszej kary grzywny.

W latach 1561–1615 prowadzona była w Gniewie księga zwana „Krwawym rejestrem”, zawierająca spis zabójstw i kar z użyciem tortur. Dzięki temu dokumentowi mamy obraz przebiegu ówczesnych sądowych rozpraw. Jeśli oskarżony podczas „polubownego przesłuchania” nie przyznawał się do zarzucanego mu czynu, wówczas „przesłuchiwano go z użyciem tortur”, przy czym należy zwrócić uwagę na to, iż w owym czasie większą wagę przywiązywano do zeznań, które wydobyto z oskarżonego podczas tortur, aniżeli do tych z przesłuchania polubownego. Dlatego też często dochodziło do tego, że podczas tortur przesłuchiwani przyznawali się do zbrodni, których nigdy nie popełnili.

W księdze opisane były również procesy czarownic, które w swych zeznaniach przyznawały się do utrzymywania stosunków z szatanem i do opętania ludzi i zwierząt za pomocą zaklęć i czarodziejskich maści.

Data publikacji: 2015-10-15 12:08
  • Budynek byłego sądu
  • Palenie czarownic

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.