Nadzieją na powrót do Polski były wojny napoleońskie. W latach 1806–1807 Pomorze Gdańskie stało się terenem działań wojsk polskich. Po odniesionych ranach pod Tczewem, przez cztery miesiące przebywał w Gniewie na leczeniu generał Jan Henryk Dąbrowski. Po upadku Napoleona Prusacy umocnili swoje panowanie na Pomorzu i przystąpili do przeprowadzania zmian społecznych i gospodarczych.
W 1822 roku w wyniku prac regulacyjnych Wisły, jej nurt odsunięto od miasta, co uratowało wzgórze zamkowe przed podmywaniem. W latach 1824–1830 wybudowano trakt bity z Królewca przez Gniew, Bydgoszcz do Berlina, co wpłynęło korzystnie na rozwój miasta.
W XIX wieku powstało w mieście kilka zakładów przemysłowych – fabryka maszyn rolniczych, tartak, cukrownia, wytwórnia powozów. Docierające do Gniewu echa Wiosny Ludów spowodowały ożywienie nastrojów patriotycznych. Efektem tego było utworzenie w 1848 roku Ligi Polskiej Kwidzyńsko-Gniewskiej.
Patronem polskiego ruchu narodowego w Gniewie był ks. Teodor Franzky. Mieszkańcy Gniewu aktywnie włączyli się w niesienie wsparcia dla uczestników powstania styczniowego,
organizując akcje pomocy, msze, manifestacje i potajemny werbunek ochotników.
W 1907 roku z inicjatywy Pawła Tollika i Jana Kleina utworzono w Gniewie Bank Ludowy. Znaczący wpływ na rozwój społeczno-religijny miał ks. Benon Kursikowski. Wyremontował kościół, kaplicę cmentarną, wybudował plebanię, działał w spółce pożyczkowej, a także na rzecz ożywienia narodowego.
Na początku XX wieku Gniew otrzymał połączenie kolejowe z linią Bydgoszcz-Królewiec oraz linię kolejową wąskotorową z Kwidzyna do Wielkich Walichnów i dalej do Pelplina.
Wybuch I wojny światowej i późniejsza klęska Niemiec spowodowały wzrost nastrojów narodowych. W Gniewie powstała Powiatowa Rada Ludowa, kierowana przez księdza Antoniego Wolszlegra oraz Straż Ludowa, dowodzona przez porucznika Józefa Głowackiego.
Obszar ziemi gniewskiej, znajdujący się pod zarządem Rady Ludowej i oddziału Straży Ludowej, nazwano „Republiką Gniewską”. Na mocy decyzji podjętych w Wersalu 27 stycznia 1920 r., Gniew został włączony do Polski. Pierwszym komisarycznym starostą został Franciszek Czarnowski z Gniewskich Młynów.
Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296
Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka