Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Wielkie Walichnowy

Wieś położona w Dolinie Wisły na Nizinie Walichnowskiej. Pierwszy raz w źródłach pisanych pojawiła się w 1399 roku jako Valkenow, Walichnowy 1624 r. Miejscowość i parafię założyli w XIV wieku Krzyżacy. Znajdujący się tu kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, zawierający części kościoła gotyckiego z XIV wieku, został przebudowany po pożarze w XVII stuleciu

Większość wyposażenia pochodzi z XVII wieku. Średniowieczną metrykę ma jedynie kropielnica znajdująca się w kruchcie świątyni. W 2014 roku z inicjatywy Mariusza Śledzia, wieloletniego dyrektora Szkoły Podstawowej w Małych Walichnowach w kościele została zamontowana tablica informująca o powodziach, które w minionych stuleciach nawiedziły Nizinę.

Tuż przy kościele znajduje się pochodząca z połowy XIX wieku zabytkowa podcieniowa kuźnia. Nie brakuje też we wsi innych obiektów o równie długim rodowodzie. Tym, co ją wyróżnia, są także ustawione z czterech stron świata tablice, będące repliką tablic postawionych w Wielkich Walichnowach na początku XVIII wieku przez proboszcza ks. Marcina Augustyna Szelę, autora „Kroniki Walichnowskiej” (dwutomowego dzieła, w którym relacjonuje dzieje Niziny w latach 1693–1728). Tablice ks. Szeli to swoiste zaklęcia, mające uchronić wieś przed nieszczęściami, gdyż na każdej z nich zamieszczona została prośba o opiekę.

Od Wielkich Walichnów swą nazwę wzięła malownicza kraina rozciągająca się wzdłuż wału wiślanego od wsi Ciepłe w gminie Gniew do wsi Rybaki w gminie Subkowy – Nizina Walichnowska. Przez długie wieki każdej wiosny, nierzadko też latem, mieszkańcy tych ziem musieli bronić się przed powodzią. Ich wysiłek nie zawsze był skuteczny i wówczas woda zabierała im dobytek, a czasem i życie. Jednak ludzie ci z uporem, determinacją i ogromną pracowitością wyrywali Wiśle kawałek po kawałku swoje miejsce do życia. Szczególnie zasłużonym dla Niziny budowniczymi, którzy stworzyli system hydrotechniczny na tym obszarze, byli pochodzący z Holandii menonici, a wśród nich rodzina Dirksenów, która swoją pracą i pomysłami uczyniła najwięcej, by okiełznać Wisłę. Jedynym śladem bytności menonitów w Wielkich Walichnowach jest cmentarz z oryginalnym w kształtach nagrobkami z XVIII, XIX i XX wieku.

Data publikacji: 2015-10-16 09:17
  • Kuźnia z poł. XIX wieku – stanowiła niegdyś warsztat pracy i domostwo kowala
  • Fragment steli nagrobnej z cmentarza menonickiego

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.