Pierwsze wzmianki o Piasecznie pojawiły się w połowie XIV wieku. Wieś i parafia zostały założone przez Krzyżaków, którzy szerząc kult Najświętszej Maryi Panny pobudowali wspaniałą świątynię i rozsławili tę miejscowość na wieki. Rycerze zakonni ukończyli budowę kościoła w 1348 roku, w czasie kiedy wielkim mistrzem krzyżackim był Henryk Dusemer – co upamiętnia napis starogermański na zewnątrz kościoła.
W czasie wojen szwedzkich świątynia została poważnie zniszczona. Jej odbudowy dokonał król Jan III Sobieski – starosta gniewski. W połowie XVIII wieku, wobec coraz liczniej przybywających pielgrzymów, do istniejącego kościoła dobudowano dwie barokowe kaplice: św. Józefa i Matki Boskiej Szkaplerznej. Z tegoż okresu pochodzi też rokokowe wyposażenie świątyni – ołtarze, konfesjonały, balustrada chóru oraz chrzcielnica i ambona. W ołtarzu głównym znajduje się figura Matki Bożej Piaseckiej. To właśnie ta czternastowieczna figura jest „magnesem” przyciągającym do Piaseczna liczne zastępy pątników. Wedle tradycji, pierwsze objawienie i cud miały miejsce w XIV wieku. Wówczas to „Piękna Pani” ukazała się sparaliżowanemu synowi smolarza, uzdrawiając go. Wieść o tym spowodowała, że nieznany artysta wykonał z drewna lipowego rzeźbę Maryi trzymającej Dzieciątko Jezus na prawym
ramieniu.
Ta piękna figura przechowywana jest w miejscowym kościele parafialnym w głównym ołtarzu i już od wieków użycza modlącym się niezliczonych łask. Koronacji Matki Bożej Piaseckiej koronami papieskimi dokonał 8 września 1968 roku ówczesny Kardynał Krakowski Karol Wojtyła, zaś w 1978 roku Papież Paweł V nadał łaskami słynącej figurze tytuł ekumeniczny „Matki Jedności”. W niedalekiej odległości od kościoła, w miejscu pierwszego objawienia Matki Bożej znajduje się studzienka, z której pochodząca woda uważana jest za cudowną.
Piaseczno jest także tradycyjnym miejscem odpustowym Pomorza. Główny, zwany Wielkim Odpustem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, rozpoczyna się zawsze w niedzielę 8 września lub w pierwszą, przypadającą po tej dacie i od wieków przyciąga rzesze pątników.
Piaseczno to wieś, w której powstało w 1862 roku pierwsze na ziemiach polskich Towarzystwo Włościańskie – Kółko Rolnicze. Jego założycielem był Juliusz Kraziewicz. Aby upamiętnić to wydarzenie oraz osobę założyciela w 1966 roku powstała tu izba pamięci, obecnie Oddział Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie. Znajduje się w nim mini skansen dawnych maszyn i urządzeń rolniczych, wystawa stała ukazująca historię kółek rolniczych, a także zbiór eksponatów etnograficznych z Kociewia i Pomorza zebranych w odtworzonej wg tradycji Chacie Kociewskiej. Piaseczno swą sławę zawdzięcza też odbywającym się tu od 1993 roku Przeglądom Kociewskich i Pomorskich Zespołów Folklorystycznych. Co roku, w sierpniu, na scenie usytuowanej przy „Studzience” spotyka się kilkadziesiąt zespołów z terenu Pomorza i przez dwa dni czarują zebraną publiczność bogactwem folkloru.
Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296
Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka