Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

XVII Gminny Przegląd Pieśni i Piosenki Religijnej A.D. 2015

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. Fabiana Wierzchowskiego w Gniewie oraz Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Mikołaja w Gniewie, serdecznie zapraszają do udziału w XVII Gminnym Przeglądzie Pieśni i Piosenki Religijnej. Odbędzie się on 16 października o godz. 10.00 w Sali Kameralnej Biblioteki w Gniewie.

Weber Szprudowo pokonał Olimpię Sztum 3:2

W miniony weekend gniewskie drużyny walczyły o kolejne punkty w rundzie jesiennej sezonu 2015/2016. Weber Szprudowo pokonał Olimpię Sztum 3:2. Sobieski Gniew uległ drużynie  Powiśle II Dzierzgoń 0:3. Wisła Walichnowy uległa LZS Bytoni 2:4. Weber Szprudowo pokonał Olimpię Sztum 3:2. Aktualnie w tabeli zajmuje 5 m-ce, ma na koncie 12  pkt.  Sobieski Gniew, mając na koncie 4 pkt, uplasował się na 12 pozycji. W ostatniej kolejce uległ drużynie  Powiśle II Dzierzgoń 0:3.

Smerfny dzień w Bajecznej Krainie

Dwudziestego ósmego  września do Przedszkola Niepublicznego Bajeczna Kraina' zawitały Smerfy. Taką nazwę przybrała bowiem grupa tegorocznych Przedszkolaków. W tym wyjątkowym smerfnym dniu, jak na Smerfów przystało, wszystkie maluszki były smerfnie ubrane. Niebieskie bluzeczki, białe rajstopki, a na głowach smerfne czapki. Tego dnia wszyscy mogli spotkać się z naszymi bohaterami przed ekranem, jak i wziąć udział w smerfnej zabawie.

Weź udział w konkursach

,,Piękno rzeczy śmiertelnych mija, lecz nie piękno sztuki”. Ten cytat Leonarda da Vinci będzie tegorocznym hasłem imprezy „Tworzymy piękno”. W ramach zabawy odbędą się Powiatowy Konkurs Poetycki na najpiękniejszy wiersz pt. „Ziemia na której mieszkam”, Powiatowy Konkurs Plastyczny pt. „Dom rodziny – dom kociewski” oraz Powiatowy Konkurs Fotograficzny pt. „Kociewski krajobraz w obiektywie”.

Ponowne podpalenia

W związku z ponownymi podpaleniami, jakie ostatnimi dniami znów często mają miejsce na terenie gminy Gniew Burmistrz Miasta i Gminy Gniew apeluje o zwiększenie czujności mieszkańców i obserwowanie terenu wokół własnych domów. Każda informacja może pomóc w zidentyfikowaniu sprawców podpaleń. W przypadku zauważenia potencjalnych podpalaczy prosimy o bezpośredni kontakt pod numerami telefonów: 505 051 239, 607 240 361, 723 635 725 lub 58 535 22 88.

Przed nami kolejny piłkarski weekend

W pierwszy październikowy weekend na boisku w Gniewie zagra Wisła Walichnowy, która zmierzy się ze Startem Kulice oraz Mewa Gniew, która powalczy o punkty z WKS Lignowy Szlacheckie. Weber swój mecz rozegra w Dzierzgoniu, zaś Sobieski w Radostowie. Także juniorzy grać będą na wyjeździe.

O radości życia

Wszyscy studenci rozpoczęli 1 października nowy rok akademicki. Uroczystą inaugurację roku zorganizował też Gniewski Uniwersytet III Wieku. Gościem specjalnym była pisarka Jolanta Szwalbe z wykładem „Cieszmy się życiem”. Autorka starała się zainspirować do działania, twierdząc, że nigdy nie jest się za starym, aby móc się czegoś nowego nauczyć. Podpowiadała, że inwestowanie w wiedzę, to najlepszy rodzaj lokaty.

Debata o podziale administracyjnym

W ramach IX Nadwiślańskich Spotkań Regionalnych serdecznie zapraszamy w sobotę 3 października na godzinę 11.00 do Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gniewie przy Placu Grunwaldzkim 16/17 na debatę "Skutki nowego podziału administracyjnego dla pomorskiego ruchu regionalnego". Debata zorganizowana została przez Kociewsko-Nadwiślański Zespół Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Bezpieczna droga do przedszkola

2 października w Przedszkolu w Gniewie odbyło się spotkanie o tematyce „Bezpieczna droga do Przedszkola". Policjanci z Komendy Powiatowej Policji z Tczewa rozmawiali z dziećmi o tym, jak unikać niebezpiecznych sytuacji zagrażających zdrowiu oraz życiu. Mundurowi przypominali dzieciom, jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię, jak zachować się, gdy zaczepi nas obcy, powtórzyli najważniejsze numery alarmowe.

Gniewskie przedszkolaki na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej

27 września na zamku w Gniewie odbyły się „Żołnierskie Gniewinki”. Impreza została zorganizowana z okazji 718. rocznicy nadania Gniewowi praw miejskich. Było to także święto wszystkich żołnierzy. Z tej okazji przedszkolaki z poszczególnych grup wystąpiły na Mini Festiwalu Piosenki Żołnierskiej.

Wrzesień miesiącem sukcesów sygnalistów

Kolejny sukces Zespołu Sygnalistów Myśliwskich z Gniewu. 19 września zespół zdobył II miejsce w XVII Pomorskim Konkursie Sygnałów i Muzyki Myśliwskiej na Zamku w Bytowie. Natomiast w kategorii soliści I miejsce zajął reprezentujący nas Maciej Hołosiewicz.

Informacje dla przedsiębiorców

Dom Przedsiębiorcy w Tczewie zaprasza 12 października na seminaria ”ABC przyszłego przedsiębiorcy” oraz „Ekonomia Społeczna. Nowe perspektywy Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej na lata 2015-2017”. Od dziś startuje także rekrutacja wystawców na Jarmark Bożonarodzeniowy. Szczegóły w załącznikach.  

Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu…

24 września uczniowie klas pierwszych gimnazjum ZS Opalenie, w ramach integracji, pojechali do kina na film pt.: „Mały Książę”. Słychać było pociągające nosy i szelest chusteczek – losy Pilota, historia Małej Dziewczynki i opowieść o Małym Księciu poruszyły serca młodzieży.

Data publikacji: 2015-11-10 12:47

Spis wyborców

Burmistrz Miasta i Gminy Gniew podaje do publicznej wiadomości, że został sporządzony spis wyborców miasta i gminy Gniew zgodnie z art. 36 § 1, § 2 i § 3 ustawy z dnia 05 stycznia 2011 roku – Kodeks Wyborczy (Dz. U. nr 21, poz. 112 z późn. zmianami). Spis wyborców jest udostępniony do wglądu w Urzędzie Miasta i Gminy w Gniewie, w Referacie Obywatelskim – Ewidencja Ludności, Plac Grunwaldzki 1 (pokój nr 106), od 5 do 19 października 2015 r., w godzinach pracy urzędu.

Z życia Opalenia

Uczniowie Zespołu Szkół im. Józefa Czyżewskiego w Opaleniu aktywnie rozpoczęli nopwy rok szkolny. Był wyjazd do kina na Małego Księcia i pasowanie na uczniów. 24 września uczniowie klas pierwszych gimnazjum ZS Opalenie, w ramach integracji, pojechali do kina na film pt.: „Mały Książę”. Słychać było pociągające nosy i szelest chusteczek – losy Pilota, historia Małej Dziewczynki i opowieść o Małym Księciu poruszyły serca młodzieży.

Przyjmę osobę na płatny staż

Poszukiwana osoba na płatny staż (wiek +30 lat) do nowo otwartego biura w Gniewie na stanowisko pracownika ds. ubezpieczeń. Osoba musi być bezrobotna, nie odbywająca wcześniej stażu z Urzędu Pracy, z wykształceniem średnim – ogólnym. Szczegóły poniżej.

Debata o podziale administracyjnym

W ramach IX Nadwiślańskich Spotkań Regionalnych w sobotę 3 października o godz. 11.00 w Sali Kameralnej Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gniewie odbyła się debata pt. „Skutki nowego podziału administracyjnego dla pomorskiego ruchu regionalnego”. Podczas spotkania dyskutowano o wartościach i znaczeniu regionalizmu w obecnych czasach.

Król Tartufl i Królowa Bulwicha

Co roku jesienią w opaleńskim Domu Kultury obchodzi się tradycję Święta Pieczonego Ziemniaka. Tym razem impreza zorganizowana została w ostatni piątek września. Na uroczystość przybyły dzieci i młodzież szkolna, rodzice oraz sołtys Opalenia Zygmunt Rajkowski. Podczas imprezy przeprowadzono wiele gier i zabaw związanych z ziemniakiem. W konkursie na Króla Tartufla najwięcej głosów zdobył Kacper Zander. Królową Bulwichą została Wiktoria Orzechowska.

20 lat Oddziału Muzeum w Gniewie

W magicznej scenerii gniewskiego zamku 5 października obchodzona była 20 rocznica powstania w Gniewie oddziału Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Z tej okazji zorganizowana została konferencja popularnonaukowa oraz wernisaż „Gniew z mojego albumu”.

Znasz kandydata?

Pomorska Rada Działalności Pożytku Publicznego i Pomorska Rada Organizacji Pozarządowych serdecznie zapraszają do uczestnictwa w IV edycji Nagrody Bursztynowego Katamaranu. Nagroda zostanie wręczona podczas XXI Gali Bursztynowego Mieczyka, która w tym roku odbędzie się 5 grudnia 2015 roku w ECS w Gdańsku. Organizatorami wydarzenia są: Pomorska Rada Działalności Pożytku Publicznego, Pomorska Rada Organizacji Pozarządowych.

Laureat Paszportu Polityki w Gniewie

Już dziś zapraszamy na spotkanie z pisarzem Pawłem Huelle. Odbędzie się ono w niedzielę, 18 października, o godzinie 15:45 w kościele św. Mikołaja w Gniewie. Podczas spotkania będzie można nabyć książki autora w promocyjnej cenie.

Od poniedziałku utrudnienia na drodze krajowej 91

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje o planowanym rozpoczęciu prac związanych z remontem drogi krajowej nr 91 w miejscowości Gniew (od km 70+100 do km 71+385). Prace prowadzone będą miej więcej od wysokości stacji Lotos, to wysokości sklepu Biedronka.

Indywidualne biegi przełajowe

Gminny Ośrodek Sportu w Gniewie 2 października zorganizował na boiskach przy hali widowiskowo sportowej indywidualne biegi przełajowe w pięciu kategoriach wiekowych. Zawody rozegrano w kategoriach szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

KCK - Co zobaczymy w październiku?

Kwidzyńskie Centrum Kultury zaprasza do kina. W październiku mamy okazję obejrzeć filmy „Hugo i łowcy duchów”, „Hotel Transylwania 2”, „Pilecki”, „Everest”, „Chemia” oraz wiele ciekawych propozycji DKF Powiększenie.

Trwa miesiąc modlitwy różańcowej

W październiku zapraszamy na nabożeństwa różańcowe w parafii pw. św. Mikołaja w Gniewie. Modlitwy dla dzieci odbywają się w poniedziałeki, środy i piątki o godzinie 16.30. Natomiast dla młodzieży i dorosłych codziennie, o godzinie 17.30, a w niedziele o godzinie 17.00.

PK Zebra zaprasza na koncerty

Stowarzyszenie Przestrzeń Kultury Zebra w Tczewie zaprasza na koncerty zespołów The Spouds, GARS, ALSO WITH RAZORS i SEABORN. Odbędą się one w sobotę 17 października o godzinie 20.00.

Informacja dla szkół

Informujemy, że dyrekcje szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych mogą zgłaszać kandydatów do stypendium. O stypendia mogą ubiegać się uczniowie posiadający wybitne osiągnięcia naukowe, sportowe, artystyczne lub wykazali się czymś szczególnym w działaniach na rzecz swojego regionu.

Uniwersytet ziemniakożerców

Gniewski Uniwersytet III Wieku tym razem zagościł w Domu Pomocy Społecznej. W parku przy DPS było pieczenie ziemniaków, domowe przetwory, wiersze o kartoflach i piosenki o ziemniakach.

Ewaluacja Wieloletniego Programu Współpracy – spotkanie już dziś!

Trwają działania związane z ewaluacją „Wieloletniego programu współpracy Gminy Gniew z organizacjami pozarządowymi". Jednym z etapów prac są wywiady z przedstawicielami poszczególnych sektorów. Gorąco zachęcamy do udziału w dzisiejszym spotkaniu dla przedstawicieli organizacji pozarządowych, które odbędzie się o godz. 16.30 w siedzibie Centrum Organizacji Pozarządowych (Pracownia Orange) na Placu Grunwaldzkim 45.

Festiwal Animo już trwa!

Od 6 do 10 października mieszkańcy Kwidzyna i okolic mają okazję uczestniczyć w niepowtarzalnych spektaklach, warsztatach, projekcjach filmowych, działaniach animacyjnych oraz dźwiękowym SPA. Wszystko to w ramach festiwalu Animo.

Ważne dla gości boiska szkolnego

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Gniewie informuje, że w dniach od 1.10.2015r. do 31.03.2016r. Boisko szkolne będzie udostępnione przy sprzyjających warunkach atmosferycznych w dniach: poniedziałek, wtorek, piątek od godz. 15:30 - 18:00, środę i czwartek od godz. 16:30 - 18:00, a w sobotę i niedzielę od godz. 10:00 - 18:00.

Mewa Gniew pokonała WKS Lignowy Szlacheckie 4:0

W miniony weekend gniewskie drużyny walczyły o kolejne punkty w rundzie jesiennej sezonu 2015/2016. Weber Szprudowo uległ drużynie Powiśle II Dzierzgoń 3:4. Sobieski Gniew bezbramkowo zremisował ze Świtem Radostowo. Mewa Gniew  pokonała WKS Lignowy Szlacheckie 4:0.  Wisła Walichnowy uległa Startowi Kulice 1:10.

Szkolenie o oddziaływaniu na środowisko

Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego zaprasza do wzięcia udziału w bezpłatnym szkoleniu dotyczącym idei i aspektów prawnych przeprowadzenia Ocen Oddziaływania na Środowisko.

Zbliża się zima, pomóż kotkom znaleźć dom

Aż siedem porzuconych na ul. Rybackiej kotów szuka nowego domu. Każdy, kto chciałby zaopiekować się którymś, ze zwierzaków proszony jest o kontakt z panią Aleksandrą tel. 518-831-444.

Już dziś posiedzenie Komisji Rewizyjnej

Dzisiaj, 9 października o godz. 10.00 w biurze Rady Miejskiej w Gniewie odbędzie się posiedzenie Komisji Rewizyjnej. Radni podejmą na niej temat kontroli wydatków w dziale bieżące utrzymanie dróg.

Turniej Piłki Siatkowej Kobiet

Gminny Ośrodek Sportu w Gniewie serdecznie zaprasza do udziału w Turnieju Piłki Siatkowej Kobiet. Uczestnicy turnieju będą rywalizować o Puchar Dyrektora Gminnego Ośrodka Sportu w Gniewie. Turniej odbędzie się w niedzielę, 11 października 2015. Zapisy w dniu turnieju od godz. 9:00.

Weber z Rodłem Kwidzyn, Sobieski z Błękitnymi Kmiecin

Na  boisku przy Gminnym Ośrodku Sportu w w Gniewie tym razem swoje spotkania rozegrają Weber Szprudowo i Sobieski Gniew.  Weber zmierzy się z Rodłem II Kwidzyn, zaś Sobieski podejmować będzie Błękitnych Kmiecin.  Wisła Walichnowy zagra w Lubichowie z tamtejszym sokołem, zaś Mewa Gniew w Pelplinie spotka się z drużyną Centrum II Pelplin. Także w Pelplinie zagrają Juniorzy C2 Sobieski Gniew, natomiast Juniorzy B w Tczewie.

„Weber Start” - kolejne granty do zdobycia

Ruszyła nowa edycja programu stypendialnego "Weber Start".Wszyscy uczniowie szkół gimnazjalnych z Gminy Gniew, których wyróżnia ścisły umysł, mogą zdobyć kolejne granty ufundowane przez Zakład Produkcji Keramzytu w Gniewie. Wykaż się na egzaminie gimnazjalnym i zostań naukowym zwycięzcą.

Targi Edukacji i Pracy

Centrum Kształcenia Zawodowego "NAUKA" informuje, że dnia 22.10.215 roku (czwartek) odbędą się w siedzibie Centrum Targi Edukacji i Pracy "Edukacja i praca kluczem do sukcesu". Potrwają od godz. 11:00 do godz.13:00. Uczstnicząc w wydarzeniu możesz skonsultować się z doradcą szkoleniowym, odbyć spotkanie z pracodawcami oraz pozyskać liczne oferty edukacyjne i szkoleniowe.

Konkurs dla organizacji pozarządowych

Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych z zakresu turystyki w 2016 roku i zaprasza do składania ofert. Zlecenie ich realizacji nastąpi poprzez ich wsparcie finansowe w formie dotacji.

Jak zostać husarzem?

W trzecim odcinku „Podróży z historią” Radosław Kotarski przyjechał  do Gniewu. Spotykał tu jeźdźców kultywujących pamięć o husarii, piekielnie skutecznej formacji zbrojnej. Po zaznajomieniu się z teorią, przywdzianiu prawdziwej zbroi i treningach z kopią, koncerzem i szablą, Radek przystąpił do ostatecznego testu.

Równać Szanse 2015!

Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży ogłosiła "Regionalny Konkurs Grantowy" w ramach Programu "Równać Szanse 2015" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności... Uzyskaj ich wsparcie. Celem konkursu jest wsparcie projektów, których celem ma być rozwój młodych ludzi pod względem umiejętności społecznych przydatnych zarówno w ich obecnym, jak i dorosłym życiu.

Zaproszenie na kurs agroturystyczny

Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku zaprasza  na 2-dniowy odpłatny kurs agroturystyczny „Organizacja i rozwój działalności agroturystycznej”.

Cela nr 3 w gniewskim Barze Zamkowa!

Gniewski Bar Zamkowa zaprasza na koncert zespołu Cela nr 3, który odbędzie się piątek 16 października o godzinie 19.30.

Wzbogać zbiory szkolnej biblioteki

Do 20 listopada można składać wnioski o dofinansowanie zakupu książek do bibliotek szkolnych. 12.000 zł, nawet taką kwotę mogą otrzymać duże szkoły na zakup książek do bibliotek szkolnych. Wysokość dofinansowań zależna jest od liczby uczniów danej placówki. Celem dofinansowań w ramach "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa" jest wsparcie organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.

Kotły na rynku

We wtorek, 13 października, na pl. Grunwaldzkim 9 (siedziba firmy Dak-Bud) odbędzie się dzień otwarty firmy Defro Heating Technology. Tego dnia mieszkańcy Gniewu zapoznać się będą mogli m.in. z ofertą kotłów grzewczych. 

Czad - uwaga na cichego zabójcę

Od pewnego czasu, z powodu szybko postępującego ochłodzenia, w większości mieszkań rozpoczął się „sezon grzewczy” 2015/2016. Wzorem ubiegłych lat apelujemy do wszystkich osób o szczególne zachowanie zasad bezpieczeństwa.

Naucz się latać z Teatrem 3.5

Fundacja Pokolenia zaprasza na warsztaty teatralne z teatrem 3.5 "Nauka Latania", które odbędą się w niedzielę 18 października 2015 roku w siedzibie Fundacji w Tczewie. Uczestnicząc w warsztatach każdy znajdzie coś dla siebie, bowiem "Nauka Latania", to oferta skierowana zarówno do dzieci, młodzieży od 12 roku życia jak i dorosłych. Doświadczenie teatralne nie jest wymagane od biorących udział w cyklu zajęć.

Wiesław Pepliński szachowym mistrzem Gniewu 2015

W niedzielę, 11 października, w Gminnym Ośrodku Sportu w Gniewie rozegrany został Otwarty Indywidualny Turniej Szachowy o Mistrzostwo Gniewa 2015 roku. Najlepszym zawodnikiem turnieju okazał się Wiesław Pelpliński z Gniewu. Najlepszym juniorem szachowym został Marek Hejnowski również z Gniewu.

Ruch wahadłowy na drodze krajowej nr 91

W tym tygodniu rozpoczynają się prace przy remoncie drogi krajowej nr 91 w Gniewie. Zostanie wyremontowana nawierzchnia na odcinku około 1,3 km od stacji benzynowej do wysokości sklepu Biedronka. W ramach robót zostanie sfrezowana stara nawierzchnia, a następnie wykonane dwie nowe warstwy – wyrównawcza i ścieralna.

IV Hubertus Baranus!

Gospodarstwo Agroturystyczne "Maciejówka" zaprasza wszystkich miłośników koni na imprezę Hubertus Baranus, która po raz czwarty odbędzie się w Opaleniu. W programie przemarsz przez wioskę, gonitwy za lisem, wielka maciejewska, pony games i baranus. Zapraszamy w sobotę, 17 października 2015 roku na godz. 11:00.

„Czarne mamby” najlepsze w Gniewie

"Czarne mamby", wygrywając wszystkie pojedynki, zwyciężyły w turnieju piłki siatkowej pań o Puchar Dyrektora Gminnego Ośrodka Sportu w Gniewie, ktory odbył się 11 października w hali widowiskowo-sportowej w Gniewie. Zwyciężczynie grały w składzie: Wiesława i Ewelina Herrlein, Katarzyna Kapuścińska, Anna Grzyb, Marcela Birna, Alina Rychlewska i Alicja Bendyk.

Konkurs fotograficzny

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym i filmowym organizowanym przez Europejskie Stowarzyszenie Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi (ARGE). Celem konkursu jest pokazanie ogromnej różnorodności i społecznego znaczenia obszarów wiejskich w Europie, jak również innowacyjnych przedsięwzięć na obszarach wiejskich.

Teledysk kręcony w Opaleniu

Na pozostałościach mostu w Opaleniu zespół The Moon z Gdańska kręcił w tym roku swój teledysk. Ma być to oficjalne promo wydawanej przez zespół EPki, która została nagrana w Studio "Serakos" w Warszawie.

ePUAP z problemami

Informujemy, że z uwagi na problemy techniczne platformy ePUAP w dniu 13 października 2015 r. logowanie do systemu CEIDG oraz podpisywanie dokumentów może wiązać się z utrudnieniami.

Środa dniem wolnym nauczycieli

Burmistrza Miasta i Gminy Gniew informuje, że 14 października 2015 r. będzie dniem wolnym od pracy dla nauczycieli oraz pracowników administracyjnych i obsługi szkół, których organem prowadzącym jest gmina Gniew.

Program Ryś

Narodowy Fundusz przeznacza 400 mln zł na kompleksową termomodernizację domów jednorodzinnych. Można będzie otrzymać nawet 40 proc. dotacji za poprawę efektywności energetycznej. Nowy program Ryś przyczyni się do oszczędności, lepszego użytkowania energii i do poprawy jakości powietrza.

Z przykrością informujemy…

Z przykrością informujemy, że zmarł Wojciech Szulc, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Gniew. Rodzinie, bliskim i przyjaciołom Zmarłego Samorząd Gminy Gniew składa najszczersze kondolencje. 

Kondolencje

W środę, 14 października, dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci Wojciecha Szulca, Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Gniew. W związku z tą informacją do redakcji naszego portalu zaczęły spływać kondolencje i wyrazy współczucia dla bliskich zmarłego. Chcielibyśmy się w tym miejscu z Państwem nimi podzielić.

Przygotowania do zimy

Dnia 2 października w Przedszkolu Niepublicznym Bajeczna Kraina maluchy robiły zapasy na zimowe dni: kompoty z jabłek i gruszek. Dzieci, po uprzednim zaprezentowaniu owoców, mogły je posmakować, aby później zająć się ochoczo robieniem pysznych przetworów.

Jesienne porządki

W sobotę 17 października odbędzie się na terenach wiejskich gminy Gniew zbiórka odpadów wielkogabarytowych. Odpady należy wystawić do godz. 6.00 (w zabudowie wielorodzinnej - przy boksach, w zabudowie jednorodzinnej - przed posesję). Mieszkańcy gminy mogą zgłaszać się do sołtysów lub Urzędu Miasta i Gminy Gniew do dnia 15 października pod nr tel. 58 530-79-25 lub 530-79-48.

Mewa Gniew pokonała Centrum II Pelplin 4:0

Kolejne punkty w rundzie jesiennej sezonu 2015/2016 trafiły na konto Mewy Gniew. Drużyna pokonała 4:0 Centrum II Pelplin. Weber Szprudowo uległ Rodłu II Kwidzyn 2:7. Sobieski Gniew uległ Błękitnym Kmiecin 0:4. Wisła Walichnowy uległa 1: 15 Sokołowi Lubichowo. Weber Szprudowo uległ Rodłu II Kwidzyn 2:7. W tabeli uplasował się na 7 m-cu, ma na koncie 12 pkt. Sobieski Gniew, z dorobkiem 5 pkt, zajmuje 12 lokatę. W ostatniej kolejce uległ Błękitnym Kmiecin 0:4.

O ciekawostkach z życia policji

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. Fabiana Wierzchowskiego serdecznie zaprasza na promocję książki Krzysztofa Halickiego pt. „Policja Polityczna w województwie pomorskim w latach 1920-1939”, która odbędzie się 21 października 2015 roku (środa) o godz. 18.00 w Sali Kameralnej Biblioteki. Podczas spotkania będzie można nabyć omawianą książkę. Jej cena wynosi  40 zł. 

Spotkanie NGOsów

Zapraszamy na Pomorskie Forum Inicjatyw Pozarządowych, które odbędzie się w dniach 23-24 października w Gdyni. PFIP jest spotkaniem organizacji pozarządowych województwa pomorskiego. Jego celem jest integracja pomorskiego trzeciego sektora, wymiana informacji i dobrych praktyk, omówienie i konsultowanie istotnych kwestii dotyczących rozwoju i współpracy pomorskich NGOsów.

Dla beneficjenta - Pomorskie w Unii

Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Malborku zaprasza na spotkanie informacyjne poświęcone tematyce tworzenia projektów oraz pracy w Generatorze Wniosków Aplikacyjnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Bezpieczna droga do szkoły

Wrzesień w szkołach jest miesiącem, w którym szczególny nacisk kładzie się na edukację dotyczącą bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. W ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”, uczniowie klas pierwszych Zespołu Szkół w Opaleniu uczestniczyli w spotkaniu z policjantkami, które odbyło się 23 września.

Pierwszaki kontra Król Ołówkos Straszliwy

Dla Zespółu Szkół im. Józefa Czyżewskiego w Opaleniu październik okazał się szczególnym okresem w życiu każdego pierwszoklasisty. Miało miejsce uroczyste dołączenie do grona społeczności uczniowskiej oraz pasowanie na czytelnika. Jedną z piękniejszych uroczystości szkolnych jest przyjęcie najmłodszych w poczet uczniów. Taka właśnie uroczystość odbyła się 1 oraz 2 października 2015 roku w Zespole Szkół im. Józefa Czyżewskiego w Opaleniu.

Owocowe przysmaki

W piatek 9 października radośnie upłynął czas w Przedszkolu w Opaleniu. Dzieci wraz z rodzicami wykonały szaszłyki owocowe. Jako niespodziankę dla rodziców dzieci zaśpiewały piosenkę i powiedziały wierszyk o tematyce jesiennej. Dzieciom bardzo smakowały własnoręcznie zrobione przysmaki a przy stoliku z fontanną czekoladową była ciągle kolejka.

Apel

W poniedziałek, 19 października 2015 r., odbędzie się pogrzeb Wojciecha Szulca, Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Gniew. W związku z ostatnim pożegnaniem włodarza, Burmistrz Miasta i Gminy Gniew, zwraca się z się z apelem  o nieorganizowanie imprez i uroczystości gminnych do dnia pogrzebu oraz o odwołanie tych, które wcześniej zostały zaplanowane. W przypadku imprez wcześniej przygotowywanych, a niemożliwych już do odwołania, o uczczenie pamięci zmarłego poprzez ograniczenie ich charakteru rozrywkowego. 

Obwieszczenie Burmistrza

Przedstawiamy Państwu Ewidencję Zabytków Miasta i Gminy Gniew. Treść obwieszczenia oraz miejska i gminna ewidencja zabytków dostępne są w załącznikach.

Pogrzeb śp. Wojciecha Szulca

Dnia 13 października 2015 roku odszedł do Pana śp. Wojciech Szulc. Uroczystości żałobne odbędą się 19 października (poniedziałek) w Gniewie. O godzinie 10.30 w kaplicy cmentarnej odmawiany będzie różaniec, o godzinie 11.00 w kościele św. Mikołaja odprawiona zostanie msza święta pogrzebowa. 

19 października UMiG Gniew nieczynny

Dnia 19 października 2015 r. odbędzie się pogrzeb śp. Wojciecha Szulca. Aby umożliwić współpracownikom uczczenie tego dnia w sposób indywidualny i szczególny Burmistrz Miasta i Gminy Gniew dzień ten ustala dniem wolnym od pracy.

Bardzo Młoda Kultura

Narodowe Centrum Kultury ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu Bardzo Młoda Kultura, który ma przyczynić się do wzmacniania roli edukacji kulturowej w Polsce poprzez pobudzenie i wykorzystanie edukacyjnego potencjału kultury.

Wisła Walichnowy zagra w Gniewie z Orłem Borkowo

W ten weekend tylko Wisła Walichnowy zagra przed własna publicznością. Będzie podejmować drużynę Orła Borkowo. Pozostali seniorzy swoje spotkania rozgrywać będą na wyjeździe. W Gniewie zagrają także Juniorzy C2 Sobieski Gniew. Ich przeciwnikiem będzie Wierzyca Pelplin.

Europejska Noc Bez Wypadku

17 października w Tczewie w dyskotece Arkadia odbędzie się "Europejska Noc Bez Wypadku". Jest to już XII edycja międzynarodowej kampanii organizowanej przez Fundację "Krzyś". Jednocześnie akcja ta będzie miała miejsce we wszystkich krajach UE.

Zaprojektuj okładkę książki

Biblioteka szkolna w Opaleniu pragnie zaprosić uczniów szkoły podstawowej w Opaleniu do udziału w konkursie "Moja ulubiona, wymarzona książka - projekt okładki" Celem konkursu jest zainteresowanie dzieci i młodzieży książką oraz rozbudzenie ich wyobraźni poprzez zaprojektowanie okładki do ulubionej, wymarzonej książki.

Z szacunku do "małej ojczyzny"

Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej zaprasza na VIII Festiwal Twórczości Kociewskiej im. Romana Landowskiego - kontynuację Kociewskiego Konkursu Literackiego. Celem konkursu jest budowanie tożsamości regionalnej poprzez przybliżenie twórczości kociewskich regionalistów, a także upowszechnianie wiedzy o regionie oraz jego promocja. Kształtowanie aktywnej postawy wśód mieszkańców Kociewia oraz wzmacnianie szacunku do "małej ojczyzny".

Panie zwyciężczyniami Baranusa

Po raz czwarty do Opalenia zjechali miłośnicy koni, by wziąć udział w corocznej zabawie Hubertus-Baranus , która odbyła się w sobotę, 17 października. Tegoroczną imprezę zdominowały panie. Zwyciężczynią Wielkiej Maciejewskiej została Weronika Rychlicka. Aleksandra Kamińska wygrała konkurencję Pony Games, a także jako juniorka pierwsza dogoniła lisa.  W starszej kategorii zwyciężył Marcin Lewandowski. Rozegrano także mecz w baranusa.

Weź udział w półmaratonie

25 października 2015 r. (niedziela) Powiatowe Centrum Sportu we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Tczewie oraz Stowarzyszeniem „Biegający Tczew” organizuje IV Bieg Nadwiślański Szlakiem Doliny Dolnej Wisły - Półmaraton. Trasa Biegu liczyć będzie 21,097 km.

Wolontariusze w Osieku

W dniach 13-14.10.2015 na zaproszenie ks. Zdzisława Ossowskiego piętnaścioro wolontariuszy pojechało do Osieka. Ten wyjazd był nagrodą za pracę wolontariuszy podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki "Gospel".

"Pokolenie Nowego Teatru"

W dniach 06-10.10.2015r. młodzież uczęszczająca na zajęcia pozaszkolne do Domu Kultury w Opaleniu wzięła udział w warsztatach organizowanych w Kwidzynie z okazji 10 Międzynarodowego 14 Festiwalu ANIMO 2015. Owocem warsztatów będzie pokaz, na który organizatorzy zapraszają 30 października do Wiejskiego Domu Kultury w Opaleniu na godzinę 16:00.

Bóg dał ci czas-czytaj

W długiej kolejce czekać musieli miłośnicy literatury, którzy chcieli otrzymać autograf Pawła Huelle. W niedzielę, 18 października, w kościele św. Mikołaja w Gniewie, odbyło się spotkanie autorskie z pisarzem. Odsłonięta została także książka w kamieniu: „Weiser Dawidek”. Stała się teraz ona jednym z elementów gniewskiego Ogrodu Historii.

Zabawy z Panią Jesienią

Dnia 12 października przedszkolaki z Bajecznej Krainy przeniosły się ruchem i gestem do świata Pani Jesieni. Ta wyjątkowa postać oprowadziła maluchy po swojej krainie i zaprosiła je do wspólnej zabawy. Dzieci ubrane w płaszczyki przeciwdeszczowe, mające na nóżkach kalosze, a w dłoniach parasolki brały udział w zestawie zajęć ruchowo - muzycznych. Skakanie w "kałużach", zbieranie i przeliczanie jesiennych darów oraz odgrywanie roli wiatru wśród jesiennych liści były jednymi z wielu zabaw oferowanych przez Panią Jesień. Tego dnia wszyscy świetnie się bawili. 

DzieciwPolsce.pl

We wrześniu UNICEF Polska uruchomił serwis internetowy DzieciwPolsce.pl służący monitorowaniu sytuacji dzieci w naszym kraju. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią. W serwisie DzieciwPolsce.pl można znaleźć najważniejsze informacje dotyczące życia dzieci w dziesięciu obszarach: demografia, zdrowie, edukacja, piecza zastępcza, rodzina, przemoc, ubóstwo, zachowania zdrowotne, wypadki, sport i rekreacja.

Cyknij w recykling

Europejska Platforma Recyklingu zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym "Cyknij w recykling". Zrób sobie zabawne zdjęcia z elektrośmieciem i wygraj nagrody. Elektryczne śmieci to urządzenia elektryczne i elektroniczne (laptopy, telewizory, pralki, lodówki, zabawki elektryczne, telefony , czajniki elektryczne, suszarki itp.), których już nie używamy, są stare lub niesprawne. Urządzenia takie uznawane są za odpad niebezpieczny z uwagi na zawartość metali ciężkich, stanowiących zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt.

Kociewie na Tour Salon Poznań

W dniach 15-17 października Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE promowała i reprezentowała nasz Region podczas 26 edycji słynnych targów turystycznych. Impreza będąca swoistym podsumowaniem całego sezonu turystycznego zgromadziła wystawców z Polski, Europy oraz przedstawicieli biur podróży oferujących spędzenie czasu również w odległych zakątkach świata.

Wieczór zamkowy w Kwidzynie

Kwidzyńskie Centrum Kultury oraz Muzeum Zamkowe w Kwidzynie serdecznie zaprasza na promocje książki, osadzonej w czasach średniowiecza pt. Wyspa Marii. Podczas spotkania Bractwo Rycerzy Ziemi Sztumskiej zaprezentuje zwyczaje rycerskie. Pośród uczestników rozlosowane zostaną nagrody.

Kultura Dostępna w kinach Helios

Skorzystaj ze specjalnych seansów filmowych w kinach Helios.Do końca 2015 roku w każdy czwartek o godzinie 18:00 możesz oglądać polskie filmy w dobrej cenie. Już 22 października w kinie Helios w Tczewie kolejny seans w ramach projektu „Kultura Dostępna”. Tym razem film „Służby specjalne”.

Jesień na drodze - załóż odblask

Jesień jest porą, kiedy wcześnie zapada zmierzch, a osoby poruszające się pieszo lub rowerami są słabo widoczni dla kierujących pojazdami. Dlatego Komenda Powiatowa Policji w Tczewie przypomina, że noszenie odblasków po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązkowe.

Ogrzej zwierzęta zimą

Zimą nie tylko my marzniemy, cierpią również zwierzęta. Z uwagi na zbliżającą się zimę przypominamy, że jest to czas najtrudniejszych chwil dla zwierząt. Pamiętajmy, czasem wystarczy okazać odrobinę troski, aby uratować życie. Inspektorat TOZ, co roku ratuje setki zwierząt od śmierci z powodu przemarznięcia organizmu lub wygłodzenia. Dlatego zwracamy się z apelem, aby szczególnie podczas gwałtownych spadków temperatury zadbać o naszych czworonożnych i skrzydlatych przyjaciół.

Informacje o bezrobociu

Na podstawie danych z Powiatowego Urzędu Pracy wynika, że liczba zarejestrowanych bezrobotnych w powiecie tczewskim na koniec września 2015r. wyniosła 3668 osób. Dla porównania, liczba ta spadła o 97 osób w porównaniu z końcem sierpnia 2015 r.

"Kasza na stół, na zdrowie, na co dzień"

Gdańsk zaprasza miłośników kaszy na warsztaty kulinarne "Pod znakiem kaszy" ze znawcą polskiej kuchni Andrzejem Polanem w ramach ogólnopolskiej kampanii "Lubię kaszę - kasza na stół, na zdrowie, na co dzień". Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 29 października br.

Nowy numer do parafii

Parafia św. Mikołaja w Gniewie ma nowy numer telefonu. Obecnie osoby, które chciałyby skontaktować się z probostwem powinny to robić na numer telefonu komórkowego 609 566 333.

Już w niedzielę wybory

Przed nami wybory do parlamentu. 25 października 2015 r. oddamy głosy na kandydatów na posłów i senatorów. Lokale wyborcze będą czynne od godziny 7.00 do 21.00. Każda osoba, która uda się do lokalu wyborczego w dniu głosowania i pomyślnie przejdzie weryfikację przeprowadzoną przez komisje wyborczą otrzyma dwie karty do głosowania - jedną w wyborach do Sejmu, drugą do Senatu. W każdej książeczce głosujący będzie mógł wybrać tylko jednego kandydata. Aby tego dokonać w miejscu przy nazwisku kandydata należy postawić znak "X".

Warsztaty „rozwiązywanie konfliktów w zespole”

Serdecznie zapraszamy osoby działające w pomorskich organizacjach pozarządowych na warsztaty z zarządzania zmianą społeczną w ramach Akademii Active Citizens. Szkolenie odbędzie się w dniach 21-22 listopada w godzinach 10-18.00.

XIV Sesja Rady Miejskiej

XIV Sesja Rady Miejskiej w Gniewie VII kadencji odbędzie się 28 pażdziernika br. (środa) o godz. 11.00 w Świetlicy Wiejskiej w Opaleniu. Tematem głównym obrad radców będzie przyjęcie sprawozdania o stanie realizacji zadań oświatowych gminy Gniew w roku szkolnym 2014/2015, z realizacji Strategii Zrównoważonego Rozwoju Społeczno- Gospodarczego Gminy Gniew na lata 2009-2020 określonych celów zgodnie z pismem SBR 0002.2015 z dnia 8 kwietnia 2015 r.

Weber Szprudowo i Mewa Gniew z kolejnym punktami

Weber Szprudowo 3:1 pokonał drużynę Świt Radostowo. Sobieski Gniew uległ Delcie Miłoradz 0:3.Mewa Gniew pokonała 3:2 drużynę Wisły Drewnica. Wisła Walichnowy uległa 0:2 Orłowi Borkowo. Weber Szprudowo 3:1 pokonał drużynę Świt Radostowo. W tabeli uplasował się na 6 miejscu, ma na koncie 15 pkt. Sobieski Gniew, z dorobkiem 5 pkt., zajmuje 13 lokatę. W ostatniej kolejce uległ 0:3 Delcie Miłoradz.

Książki naszych marzeń

Gmina Gniew otrzymała wsparcie finansowe w ramach Rządowego programu „Książki naszych marzeń”. Wniosek złożony przez Burmistrza Miasta i Gminy Gniew został pozytywnie zweryfikowany i dzięki temu wskazane szkoły otrzymały środki przeznaczone na wzbogacenie zasobów bibliotek szkolnych.

Utrudniony kontakt z powodu braku prądu

W związku z pracami na sieci energetycznej wykonywanymi przez firmę ENERGA i planowaną przerwą w dostawie energii dla ul. Wiślanej informujemy, że 23 października w godzinach od 8.00 do 14.00 wystąpią utrudnienia w obsłudze klientów spółki Inwest-Kom, szczególnie w zakresie kontaktu przez telefonię stacjonarną i pocztę elektroniczną.

Zasłużyli na miano uczniów

Dnia 21 października 2015 r. w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Polskim Gronowie odbyło się uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów. Tego dnia pierwszaki wierszem i piosenką udowodnili, że zasługują na miano pierwszoklasisty i pełnoprawnego ucznia szkoły podstawowej.

Uwaga - silny wiatr!

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Tczewie przekazuje ostrzeżenie meteorologiczne sporządzone przez Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW-PIB Oddział w Gdyni. Meteorolodzy ostrzegają przed silnym wiatrem.

Weber, Sobieski i Mewa zagrają w Gniewie

Przed nami emocjonujący weekend piłkarski. Przed własną publicznością wystąpią aż trzy teamy: Weber Szprudowo (ze Spójnią Sadlinki), Sobieski Gniew (z Pogonią Prabuty)i Mewa Gniew (z AP Malbork). Wisła Walichnowy tym razem zagra w Smętowie. W Gniewie zagrają także Juniorzy B Sobieski Gniew oraz Juniorzy D2 Mewa Gniew. Juniorzy C2 Sobieski Gniew swoje spotkanie rozegrają w Dzierzgoniu.

Informacja Burmistrza Miasta i Gminy Gniew

Burmistrz Miasta i Gminy Gniew informuje, że 7 grudnia (poniedziałek) 2015 r. o godz. 10.00 w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy Gniew, w pokoju nr 109, odbędzie się pierwszy ustny nieograniczony przetarg na sprzedaż nieruchomości stanowiących własność Gminy Gniew. Szczegóły w załączniku.

Policja polityczna- dowiedz się więcej

Dr Krzysztof Halicki promował w Gniewie swoją nową książkę pt: „Policja Polityczna na Pomorzu w latach 1920 – 1939”. Spotkanie z autorem odbyło się w środę, 21 października, w Sali Kameralnej Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. ks. Fabiana Wierzchowskiego w Gniewie.

Słoń uczył dobrych manier

We wtorek, 20 października, przedszkole Bajeczna Kraina odwiedził Teatr Duet, który zaprezentował przedstawienie pt. "Słoń Torbalski". Maluchy były zachwycone nie tylko samymi strojami występujących postaci, ale również tym, iż same miały okazję wziąć choć przez chwilę udział w przedstawieniu. Spektakl mówił o magicznych słowach, takich jak przepraszam, proszę czy dziękuję, a więc uczył zasad dobrego wychowania. Przedszkolaki uśmiały się niemal do łez z perypetii zapominalskiego i nieco niezdarnego słonia. Maluchy na pewno zapamiętają go na długo. 

Trzymajmy kciuki za Cantores Minores

W ten weekend rusza Ogólnopolski Konkurs Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży. To już trzydziesta piąta edycja imprezy organizowanej przez bydgoski Pałac Młodzieży oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Pałacu Młodzieży „Pałac”. Bydgoski konkurs to największy i najbardziej renomowany konkurs chóralny adresowany do dzieci i młodzieży. W jego dotychczasowych edycjach wzięło udział łącznie ponad 38 tysięcy uczestników.

Bal Świętych alternatywą dla Halloween

W przededniu święta Wszystkich Świętych w Tczewie odbędzie się trzecia edycja Balu Świętych. W programie znajdą się m.in. tańce, występy, spora dawka humoru i dobrej zabawy. Tradycyjnie bal poprzedzi przemarsz ulicami Tczewa barwnego korowodu mieszkańców przebranych za anioły i postacie świętych. - Bal Świętych to czas na zabawę, tańce, występy, ale również modlitwę, aby uczcić wszystkich świętych – podkreśla organizator, ksiądz Krystian Feddek z Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie.

Informacja dla Komisji Wyborczych

Nawiązując do pisma Sekretarza Okręgowej Komisji Wyborczej w Gdańsku z dnia 22 października 2015 r. informuje i przypomina się o zmianie czasu na zimowy (zmiana wskazań zegara z godziny 3.00 na 2.00). W związku z powyższym prosi się Obwodowe Komisje Wyborcze oraz Mężów Zaufania, aby zmianę czasu uwzględnili w godzinach podjęcia czynności w dniu głosowania (szczególnie jego rozpoczęcia).

Wyniki wyborów parlamentarnych

Dnia 25 października odbyły się wybory do Sejmu RP i Senatu RP. Do godz. 17:00 w Gminie Gniew do urn udało się 3399 osób,  zaledwie 28,04% uprawnionych do głosowania. Jak głosowano w poszczególnych okręgach wyborczych naszej gminy, mogą Państwo zobaczyć na stronie http://parlament2015.pkw.gov.pl/Frekwencja/221402.

"Każdy z nas kiedyś marzył, żeby aktorem zostać"

W piątek 23 października Świetlica Wiejska w Opaleniu zmieniła się w teatr. Wszystko to za sprawą Gminnego Przeglądu Małych Form Teatralnych. Młodzi artyści zachwycili zgromadzoną publiczność świetną grą aktorską, pięknymi strojami oraz charakteryzacją. Zabawie nie było końca.

Informacja o wyborze wniosku na realizację inicjatywy lokalnej

Informujemy, że rozpatrzony został wniosek na realizację zadania publicznego Gminy Gniew  w ramach inicjatywy lokalnej, którego realizacja nastąpi w 2016 roku. Decyzją Burmistrza Miasta i Gminy Gniew, po uwzględnieniu rekomendacji Komisji Konkursowej, wybrana została do realizacji inicjatywa pn. “Żyć ładniej – działania we wsi Jelenica”.

Zapisz się na karate

Przypominamy o możliwości uczestniczenia w darmowych, stałych zajęciach Karate Tradycyjnego dla dzieci w wieku szkolnym. Treningi prowadzone są przez dyplomowanego trenera Karate Tradycyjnego senseia Kazimierza Maruta(3 Dan). Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu- w poniedziałki od godziny 17.00 i piątki od godziny 16.00 w hali gimnastycznej przy szkole podstawowej w Gniewie. Wszelkie informacje pod nr tel. 601-67-07-94. 

Kolejni pierwszacy pasowani na uczniów

14 październik okazał się bardzo pracowitym dniem dla Publicznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Tymawie. Odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, podczas której pierwszoklasiści uroczyście dołączyli do grona społeczności uczniowskiej. Nie zapomniano również o obchodach Dnia Papieskiego.

Mama może wszystko

Zapraszamy wszystkie mamy, które są aktywne i chcą powrócić na rynek pracy na bezpłatne szkolenie „Mama może wszystko…” finansowane ze środków Funduszy Europejskich. Zajęcia odbędą się 3 listopada w Gdańsku.

VIII Festiwal Twórczości Kociewskiej

21 października br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tczewie odbyły się eliminacje rejonowe w kategorii recytacje dla uczniów powiatu tczewskiego. Reprezentantka ZSP w Gniewie w finale. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Gniewie reprezentowała Weronika Frymarska, uczennica klasy II B technikum hotelarstwa. Przed jury zaprezentowała wiersz pt. „Julek” Emilii Rulińskiej ze zbioru Ziamnio ma mniła. Uczennica otrzymała wyróżnienie oraz dyplom  i nagrodę książkową. Zakwalifikowała się do finału, który odbędzie się 18 listopada 2015 r. Weronice składamy serdeczne gratulacje i życzymy powodzenia w kolejnym etapie.

Stypendia dla uczennic z ZSP w Gniewie

Dnia 23 października w Sali Widowiskowej im. Lubomira Szopińskiego w Kościerzynie odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów Prezesa Rady Ministrów dla najzdolniejszych uczniów szkół ponadgimnazjalnych. To zaszczytne wyróżnienie otrzymały również dwie uczennice z ZSP w Gniewie. Stypendia Prezesa Rady Ministrów swym zasięgiem objęły szkoły z powiatów: chojnickiego, karturskiego, człuchowskiego, bytowskiego, kościerskiego, kwidzyńskiego, malborskiego, starogardzkiego, sztumskiego i tczewskiego.  Z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Gniewie stypendia otrzymały Dominika Witte z klasy III LO oraz Emilia Karcz z klasy III Technikum. Stypendystkom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Kultura ludowa i tradycyjna

Ruszył nabór do ministerialnego programu „Kultura ludowa i tradycyjna”. Celem priorytetu jest wspieranie zjawisk związanych ze spuścizną kultur tradycyjnych, transformacjami (przekształceniami i przemianami) poszczególnych elementów oraz współczesnymi kontekstami ich występowania. W ramach programu będzie realizowane nowe zadanie ”Mistrz tradycji”, którego celem jest wspieranie procesu transmisji międzypokoleniowej w obrębie danej wspólnoty kulturowej przejawiającego się w bezpośrednim międzyludzkim przekazie wiedzy, umiejętności, funkcji.

Szachy - rozrywka królów

Uczniowie Gimnazjum im. Józefa Hallera w Gniewie sprawdzili swoje umiejętności w królewskiej grze podczas XVII Powiatowej Gimnazjady Młodzieży Szkolnej w Szachach. Gimnazjaliści pokonali uczniów z Dąbrówki Tczewskiej, natomiast ulegli reprezentantom z Tczewa. Drużyna uczniowska w składzie: Janaszczyk Natalia (I B), Kępiński Szymon (II D), Saniuk Krzysztof (I E) i Drągowski Bartosz (III C), pod opieką pana Tomasza Janickiego, zajęła ostatecznie drugie miejsce w tej rywalizacji. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Grupa 4B w gniewskim gimnazjum

W środę, 21 października w Gimnazjum im. gen. Józefa Hallera w Gniewie goszczono grupę o nazwie "Boża Banda Byłych Bandytów". Jak udało się im wrócić z miejsca, dokąd wielu nieświadomie zmierza, a skąd normalnie się już nie wraca,  opowiadali uczniom klas pierwszych i drugich gniewskiego gimnazjum. Uczniowie wsłuchiwali się w autorskie historie ludzi, którzy przeszli przez więzienia, nałogi, odrzucenie. Bowiem członkowie grupy "BBBB" mają za sobą problemy z uzależnieniami, często też konflikty z prawem.

Ważne dla parafian

Parafia św. Mikołaja w Gniewie pragnie poinformować, że od dzisiaj, tj. 27 października, można w biurze parafialnym rezerwować Msze Święte na nowy, 2016 rok. Zachęcamy wszystkich, którzy będą obchodzili jubileusze małżeństwa w nadchodzącym roku, aby terminy Mszy Świętych zarezerwowali, jak najszybciej.

Harmonogram prac nad projektami współpracy

Ruszają prace nad projektami Wieloletniego i Rocznego Programu Współpracy Gminy Gniew z organizacjami pozarządowymi i podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Poniżej prezentujemy harmonogram działań z tym procesem związanych.

Porządek nabożeństw 1 i 2 listopada

W związku ze zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych oraz Dniem Zadusznym, Parafia św. Mikołaja w Gniewie chciałaby poinformować o obowiązującym porządku  nabożeństw.

Śpiewając modlili się podwójnie

W piątek, 23 października odbył się XVII Gminny Przegląd Pieśni i Piosenki Religijnej pod hasłem „Jan Paweł II- Patron rodziny”. Impreza zorganizowana została przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną im. ks. Fabiana Wierzchowskiego w Gniewie. W przeglądzie udział brać mogli mieszkańcy gminy Gniew mający minimum 6 lat. Ich zadaniem było zaśpiewanie dwóch pieśni religijnych w tym, jednej Maryjnej.

XXVIII Gniewskie Spotkania Kameralne

Nie od dziś wiadomo, że muzyka jest lekarstwem na wszystko. Walcząc więc z jesiennymi smutkami warto wybrać się na Gniewskie Spotkania Kameralne. Następny koncert już w najbliższy czwartek, 12 listopada. Szczegóły na plakacie poniżej.

Ogłoszenie burmistrza

Informujemy, że w środę, 28 października, nie będzie dniem przyjęć interesantów przez Burmistrz Miasta i Gminy Gniew. Maria Taraszkiewicz-Gurzyńska będzie tego dnia brała udział w sesji Rady Miejskiej. Kolejnym dniem przyjęć będzie piątek, 30 października, w godzinach 8.00-11.00. 

Pamiętny dzień dla każdego pierwszoklasisty

14 października 2015 roku w Publicznej Szkole Podstawowej SPSK w Gogolewie, był bardzo ważnym dniem dla najmłodszej klasy. W tym dniu odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania, podczas której pierwszoklasiści dołączyli  do grona uczniowskiej braci. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą sprawowaną w intencji całej wspólnoty szkolnej przez katechetę – ks. Janusz Wachowskiego, w której uczestniczyli zaproszeni goście i cała społeczność szkoły.

Równać Szanse 2015

Jeszcze przez 8 dni Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży czeka na wnioski w Regionalnym Konkursi Grantowym w ramach Programu "Równać Szanse 2015" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Celem konkursu jest wsparcie projektów, których celem ma być rozwój młodych ludzi pod względem umiejętności społecznych przydatnych zarówno w ich obecnym, jak i dorosłym życiu.

Gniewianie występowali w Filharmonii Pomorskiej

Brązowy Kamerton wyśpiewali członkowie gniewskiego chóru Cantores Minores podczas największego i najbardziej renomowanego konkursu chóralnego dla dzieci i młodzieży. Nagrodę odebrali 25 października w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

Komunikat policji!

Uprzejmie prosimy o zgłaszanie się do Komisariatu Policji w Gniewie osób pokrzywdzonych– opiekujących się nagrobkami, które zostały uszkodzone lub zniszczone podczas aktu znieważenia spoczynku zmarłych, zaistniałego 30 października na cmentarzu przy ul. Gdańskiej w Gniewie. Dotychczas zgłosiły się 3 osoby, a policja posiada dokumentację z uszkodzenia 11 nagrobków. Kontakt do prowadzącego sprawę: asp. sztab. Adam Ostrowski tel. 58 530 83 00, 58 530 83 10.

Rusza cykl turniejów w halową piłkę nożną

Gminny Ośrodek Sportu w Gniewie zaprasza młodzież szkół podstawowych na jesienno-zimowy cykl turniejów w halową piłkę nożną o "Puchar Dyrektora GOS". Zgłoszenia do 14 listopada, do godz. 8:55.

Przez pryzmat przeżyć

W Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Księdza Fabiana Wierzchowskiego w Gniewie odbyło się kolejne spotkanie uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki. Różnorodność tematyczna przygotowanych do dyskusji pozycji zgromadziła wielu entuzjastów dobrej książki.

Pokaz fajerwerków

Informujemy, iż w czwartek 29 października, ok. godz 23:00, na terenie Wzgórza Zamkowego odbędzie się kilkuminutowy pokaz fajerwerków. Za związany z tym hałas i niedogodności, Spółka Zamku Gniew przeprasza.

Mewa Gniew pokonała 8:1 drużynę AP Malbork

W ostatniej kolejce zmagań piłkarskich Weber Szprudowo zremisował z drużyną Spójnia Sadlinki 2:2, Sobieski Gniew zremisował 1:1 z Pogonią Prabuty, Wisła Walichnowy uległa 0:8 Pogoni Smętowo, a Mewa Gniew pokonała 8:1 drużynę AP Malbork. Weber Szprudowo zremisował z drużyną Spójnia Sadlinki 2:2. W tabeli uplasował się na 6 miejscu, mając  na koncie 16 pkt. Sobieski Gniew, z dorobkiem 6 pkt. zajmuje 13 lokatę. W ostatniej kolejce drużyna zremisowała 1:1 z pogonią Prabuty.

1 listopad - dodatkowy parking przy szkole

Dzień Wszystkich Świętych jest czasem zadumy i refleksji. W tym okresie staramy się odwiedzić groby naszych bliskich. Aby ułatwić mieszkańcom dojazd do gniewskiej nekropolii 1 listopada w godzinach od 13.00 do 17.00 przy Szkole Podstawowej im. Jana III Sobieskiego otwarty zostanie dodatkowy parking.

Neo-Nówka w Tczewie

Kabaret Neo-Nówka wraz z Agencją Artystyczną "Joanna" serdecznie zapraszają na wyjątkowy, jubileuszowy koncert  Neo-Nówki podsumowujący 15-lecie działalności wrocławskiej formacji. Występ odbędzie się 20 listopada br. o godz. 17:00 w Tczewie.

Zwycięstwo Królewskich Gniew

W niedzielę, 25 października na gniewskim Orliku odbył się turniej piłkarski o puchar firmy Magmar. Hasłem imprezy było „Z Medicalem młodo, zdrowo, na sportowo”. Zawody przeznaczone były dla młodzieży w wieku gimnazjalnym. Wśród wyróżnionych tego dnia zawodników znaleźli się: Patryk Orłowski, Łukasz Vohler, Mateusz Langowski, Bartosz Fabiszewski, Damian Kamrowski, Marcel Sedlewski, Maciej Torłop, Dawid Rajek, Jakub Krocz, Szymon Poleszak, Arkadiusz Szulc, Karol Gniewkowski.

Dedykowane NGO

Departament Europejskiego Funduszu Społecznego zaprasza na spotkania informacyjne dotyczące konkursu dedykowanego organizacjom pozarządowym w ramach Poddziałania 6.1.2., które odbędą się w dniach: 28 października br. i 6 listopada br. w Sali Okrągłej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Przebadaj się, miej pewność

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne zaprasza na bezpłatne badania w ramach Populacyjnych Programów Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. Przebadaj się i miej pewność.

Wszystkie strachy przybywajcie

Dom Kultury w Opaleniu, zaprasza wszystkich do wspólnej zabawy z okazji halloween, która odbędzie się w piątek, 30 października. Spektakle światła i cienia, w tym pokazy fireshow  oraz konkurs strojów, to tylko jedne z wielu piątkowych atrakcji.

Pellet zamiast ekogroszku

Zakończyła się termomodernizacja budynku szkoły podstawowej w Pieniążkowie. Projekt wykonany został w ramach konkursu „TermoPomorze” ogłoszonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Celem konkursu było ograniczenie emisji dwutlenku węgla poprzez dofinansowanie przedsięwzięć poprawiających efektywność wykorzystywania energii w budynkach jednostek samorządu terytorialnego. WFOŚiGW w Gdańsku na realizację projektu w Szkole Podstawowej w Pieniążkowie udzielił dotacji w wysokości 118 000 zł.

Współpraca się opłaca

Samorząd Województwa Pomorskiego oraz Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku serdecznie zapraszają w dniach 5-6 listopada na  konferencję: „Współpraca się opłaca” – rolnictwo i przetwórstwo ekologiczne jako szansa dla zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich województwa pomorskiego. Konferencja skierowana jest do rolników ekologicznych, rolników zainteresowanych tym sposobem gospodarowania, przetwórców i dystrybutorów produktów ekologicznych, pełnoletnich uczniów szkół rolniczych oraz mieszkańców obszarów wiejskich zainteresowanych działaniami na rzecz rozwoju rolnictwa ekologicznego.

Wszystkie drużyny zagrają 31 października

Wszystkie gniewskie teamy swoje spotkania rozegrają w sobotę, 31 października. W niedzielę, 1 listopada, obchodzimy bowiem uroczystość Wszystkich Świętych. Tym razem na gniewskim boisku Wisła Walichnowy zmierzy się z Orłem Radziejewo. Pozostałe kluby zagrają na wyjeździe.

Brąz Mistrzostw Europy dla Jakuba Kosmacza

W Wilnie rozegrany został IV Puchar Europy Dzieci w Karate Tradycyjnym. W dniach 17-18 października w hali Siemens Arena najmłodsi polscy karatecy rywalizowali z zawodnikami z kilkunastu europejskich krajów. Udział w mistrzostwach był motywacją i inspiracją do dalszych treningów dla wszystkich członków Klubu Karate Tradycyjnego.

Ostatni wolny bilet na mecz Lechia-Legia

Klub Sportowy Sobieski Gniew w sobotę, 31 października organizuje wyjazd na mecz piłki nożnej Lechia Gdańsk - LEGIA Warszawa, który odbędzie się w Gdańsku o godz. 18.00. Do rozdysponowania został jeszcze jeden bilet w cenie 20 złotych. Zainteresowanych prosimy o kontakt pod nr tel. 885 821 269. Cena biletu obejmuje wejście na mecz oraz przejazd autokarowy.

Wystawiamy graty z chaty!

W sobotę 16 kwietnia (sobota) na terenie miasta oraz 23 kwietnia (sobota) na terenach wiejskich gminy Gniew, odbędzie się zbiórka odpadów wielkogabarytowych. Odpady należy wystawić do godz. 6.00 (w zabudowie wielorodzinnej - przy boksach, w zabudowie jednorodzinnej - przed posesję). Mieszkańcy gminy mogą zgłaszać się do sołtysów lub Urzędu Miasta i Gminy Gniew do dnia 20 kwietnia pod nr tel. 58 530-79-25 lub 530-79-48.

drukuj całą stronę

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.