Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Policja polityczna- dowiedz się więcej

Dr Krzysztof Halicki promował w Gniewie swoją nową książkę pt: „Policja Polityczna na Pomorzu w latach 1920 – 1939”. Spotkanie z autorem odbyło się w środę, 21 października, w Sali Kameralnej Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. ks. Fabiana Wierzchowskiego w Gniewie.

Gości powitała Dyrektor Biblioteki Jadwiga Mielke. Było to już drugie spotkanie z Krzysztofem Halickim.  Sylwetkę bohatera wieczoru przedstawiła Judyta Dworakowska. -Cieszę się, że jest z nami młodzież ziemi gniewskiej. Cieszę się, że chcecie zgłębić tajniki historii. Jeżeli poznacie historię, to zrozumiecie teraźniejszość -zwróciła się do gimnazjalistów Jadwiga Mielke.

Dr Krzysztof Halicki przedstawił zgromadzonym najciekawsze informacje, które zawarł w swojej publikacji. Opowiadał, że w Policji Politycznej służyła tylko elita. Funkcjonariusze zobowiązani byli do złożenia zobowiązania dochowania ścisłej tajemnicy. Agentury działały w Toruniu, Grudziądzu, Chojnicach, Kościerzynie, Wejherowie i Tczewie. Pierwszym kierownikiem tczewskiej agentury był Tomasz Konieczny. Policja wyposażona była pistolety  browningi.
 Autor opowiadał, że w Tczewie krzyżowały się drogi szpiegów. To właśnie tam zatrzymano wiele osób przemycających tajne akta. Autor mówił także o metodach pracy informacyjno-wywiadowczej, o strukturze współpracowników: konfidentach, informatorach, obserwatorach. W pracy operacyjnej ważną role odgrywała fotografia, małe kamery miały wielkość guzika. Wiadomości przytwierdzano pod piórami ogona gołębia, w obcasach, zelówkach. Do sporządzania tajnych pism używano soku cytrynowego, czy jabłkowego, które odczytywano po ogrzaniu papieru.  Wiele emocji wzbudził policyjny szyfr. Dr Halicki opowiadał również, że szpital w terminologii funkcjonariuszy oznaczał areszt, choroba – aresztowanie, epidemia – likwidację. Prelegent omówił także katastrofę kolejową pod Starogardem w 1925 r. która była wynikiem sabotażu.

Całość dopełniły dawne fotografie przedstawiające m.in.: legitymację policjanta z 1920 r., neseser z przyrządami doPOBIERANIA  odcisków palców, miejsce katastrofy kolejowej pod Starogardem w 1925r., czy przestępców.

W dalszej części spotkania słuchacze pytali m.in.: o stawki dla konfidentów, jak werbowano ich do współpracy, czy wymagane było pozwolenie policji na połowy na Wiśle.

Dr Halicki podczas spotkania z gniewianami zapowiedział też, żePRACUJE  nad publikacją dotyczącą pożaru tutejszego zamku.

Wśród gości obecnych na promocji byli: Burmistrz Miasta i Gminy Gniew Maria Taraszkiewicz- Gurzyńska, przewodnicząca Rady Miejskiej w Gniewie Walentyna Czapska, radny Andrzej Solecki, komendant gniewskiej policji Piotr Wiśniewski, dyrektor ZSP Wioletta Połomska, Prezes LGD Wstęga Kociewia Bogdan Badziong. Liczną grupę słuchaczy stanowili gniewscy gimnazjaliści.

W czytelni gniewskiej biblioteki można nabyć książki dr Halickiego. „Policja Polityczna na Pomorzu w latach 1920 – 1939” kosztuje 40 zł, „Dzieje policji w Gniewie i regionie w latach 1920-2013”- 30 zł. W pakiecie, za obie książki zapłacą państwo jednak tylko 60 zł. Zachęcamy do kupna i lektury. 

Data publikacji: 2015-11-10 12:47
  • Policja polityczna- dowiedz się więcej
  • Policja polityczna- dowiedz się więcej
  • Policja polityczna- dowiedz się więcej
  • Policja polityczna- dowiedz się więcej
  • Policja polityczna- dowiedz się więcej
  • Policja polityczna- dowiedz się więcej

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.