Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Przez pryzmat przeżyć

W Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Księdza Fabiana Wierzchowskiego w Gniewie odbyło się kolejne spotkanie uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki. Różnorodność tematyczna przygotowanych do dyskusji pozycji zgromadziła wielu entuzjastów dobrej książki.

Na spotkanie wybrane zostały książki, z których każda opowiada odrębną historię. Dlatego zaczniemy od autorki, która jest mistrzynią w tej formie gatunku literackiego Alice Munro. Jej dwie pozycje „Księżyce Jowisza” i „Drogie życie” to perełki mistrzyni współczesnych opowiadań. Tematem wiodącym jest życie ludzkie, pełne trudnych decyzji, bohater sam musi zdecydować jak je przeżyje i z kim. W każdym z opowiadań, obserwujemy silne emocje, które określają wybrane postacie. Książki Alice Munro poruszają czytelnika, każda z nich opowiada odrębną historię o życiu, utracie. Skorzystajmy z tych pozycji, jeżeli pragniemy przeczytać coś znacznie ambitniejszego.

Książka Hanny Krall „Król kier znów na wylocie” jest opowieścią, w której nacisk nie został położony na tematykę drugiej wojny światowej, lecz na przeżycia i problemy człowieka. Bohaterką jest żydówka Izolda Regensberg, której udało się uciec z getta. Pragnie ona za wszelką cenę uratować swego męża. Czy podjęta przez Izoldę próba uwolnienia zakończy się sukcesem, na to pytanie odpowiedź znajdziemy w książce.

Niezmiernie dużym uznaniem wśród klubowiczów cieszą się książki biograficzne, autorstwa Simona Sebag Montefiore. Powieść „Katarzyna Wielka i Potiomkin” obejmuje sprawy polskie i wojny Rosji z Imperium Osmańskim. To historia miłości dwojga ludzi ukazanej na tle historii Rosji, carycy Katarzyny Wielkiej i jej przyjaciela, kochanka męża stanu Grigorija Potiomkina. 

Dla miłośników romantycznych opowieści proponujemy książki Elizabeth Haran „Rzeka przeznaczenia” i „Pod płonącym niebem”. Powieści te to wspaniałe książki obyczajowe i dlatego czytelnicy je uwielbiają. Przenoszą nas do Australii, gdzie poznajemy kulturę i życie Aborygenów, wplecione w losy głównych bohaterów. 

Poezja Anny Janko „Wiersze z cieniem” przypomina nam o przemijaniu, o sensie życia, tęsknocie. To tylko niektóre wybrane z obfitej oferty książek, które są w posiadaniu uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy.

E. Wyczyńska

Data publikacji: 2015-11-10 12:47
  • Przez pryzmat przeżyć
  • Przez pryzmat przeżyć
  • Przez pryzmat przeżyć

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.