Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Starówka w rozkopach

Małym krokami rozpoczyna się rewitalizacja starówki. Obecnie trwają prace projektowe dotyczące wymiany sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej i kanalizacji deszczowej. Zakończyć się one mają do marca 2016 r. Wtedy ogłoszone zostaną przetargi na wykonanie robót budowlanych. Prace rozpocząć się mają w czerwcu 2016 r. Jako pierwsza zmodernizowana ma zostać ul. Sobieskiego.

Odpowiedzialni za rekonstrukcję gniewskiej starówki będą urząd miasta i spółka Inwest-Kom. Na barkach samorządu spoczywać będzie wymiana nawierzchni, zaś na firmie wymiana sieci. Prace projektowe dotyczące wszystkich sieci, urządzeń i instalacji podziemnych mają się zakończyć do marca 2016 r. Wtedy zacznie się właściwa realizacja, ogłoszone zostaną przetargi na wymianę sieci, wykonanie robót budowlanych, sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej i budowy kanalizacji deszczowej.

Prace, a wraz nimi utrudnienia w ruchu rozpoczną się od ul. Sobieskiego i pierzei wschodniej placu Grunwaldzkiego. - Kompletnie zmieniona będzie musiała być organizacja ruchu, nad czym już teraz pracujemy. Prowadzimy rozmowy między innymi z zespołem zamkowym na temat dowozów turystów na zamek w trakcie remontów, bowiem autobusy nie będą mogły tam swobodnie wjeżdżać. Prace zaczną się od górnej części ul. Sobieskiego, koło kwiaciarni Jowita. Możliwe, że ruch puszczony będzie ul. Piłsudskiego, która jest szerokości ul. Sobieskiego. To jeszcze jednak nic pewnego, rozważamy różne możliwości - informuje prezes spółki Inwest-Kom, Jakub Jaskólski.

Przejazd remontowanymi ulicami udostępniony będzie tylko dla służb ratunkowych, straży pożarnej, policji i karetek.

- Ponieważ ulice będą rozebrane zachęcamy mieszkańców ulic Sobieskiego, Piłsudskiego i pl. Grunwaldzkiego do zgłaszania chęci przyłączania do miejskiej sieci ciepłowniczej. To ostatnia taka szansa, ponieważ jak położone zostaną nowe nawierzchnie, nikt już nie dostanie zgody, aby ponownie kopać w tym samym miejscu. Wyłącznie w sytuacjach awaryjnych będą wydawane takie zgody - informuje Elżbieta Ziętek, kierownik Referatu Inwestycji i Infrastruktury Urzędu Miasta i Gminy Gniew.

-My, jako zarządca drogi, i gmina, jako jej właściciel, nie powinna już wydawać w takiej sytuacji zgody. Nie miałoby sensu budowanie teraz, żeby za chwilę z powrotem rozbierać nawierzchnię. Firma Veolia deklaruje chęć wykonania tych sieci wraz z przyłączami, ale wszystko uzależnione jest od ilości odbiorców - dodaje Jakub Jaskólski.

Osoby zainteresowane takim przyłączeniem kontaktować się mogą z Piotrem Wardzińskim z firmy Veolia Północ sp. z o. o. Ciepłownia Gniew (tel. 660 531 465). Po stronie firmy leży koszt sieci i przyłączy, odbiorcy natomiast ponoszą wydatek budowy węzła i przystosowania instalacji wewnętrznej. Węzły mogą też wykonać inne firmy, do Veolii zgłosić należy jednak taką chęć. Można to zrobić tylko do końca grudnia 2015 r. Warto więc pospieszyć się z tą decyzją.

W 2017 roku kontynuowane będzie odtworzenie nawierzchni na placu Grunwaldzkim. W 2018 roku prace wymiany sieci i nawierzchni prowadzone będą na ul. Piłsudskiego. W tym czasie liczyć się niestety należy z utrudnieniami w ruchu. Parkingi w tym czasie dostępne będą m. in na terenie należącym do firmy Inwest-Kom. - Jest tam bardzo duży parking, który powinien pomieścić większość przyjeżdżających do miasta pojazdów osobowych - tłumaczy prezes spółki.

Inwest-Kom rozważa również położenie światłowodów, które umożliwią korzystanie z darmowej sieci internetowej wi-fi na rynku starego miasta. Rozważa się też przygotowanie przyłączy dla ewentualnego ogródka/restauracji, która stanąć by mogła w sezonie letnim na pl. Grunwaldzkim.

Pracownicy urzędu miasta, jak i firmy Inwest-Kom uważają, że docelowo remonty powinny przyciągnąć turystów do miasta, a nie tylko na zamek. Przez najbliższe lata trzeba się jednak będzie uzbroić w cierpliwość.

Data publikacji: 2015-12-01 15:07

drukuj (Starówka w rozkopach)

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.