Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Kampania NEFROTEST na półmetku

Ogólnopolska akcja społeczna NEFROTEST, promująca wczesną diagnostykę chorób nerek i popularyzująca wiedzę na temat tego narządu, jego funkcji i znaczenia profilaktyki - osiągnęła swój półmetek. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej i specjaliści angażują się w akcję, m.in. przekazując mieszkańcom skierowania na bezpłatne badania krwi i moczu pod kątem chorób nerek.

Takie badania w wielu przypadkach mogą pomóc zdiagnozować choroby nefrologiczne w ich pierwszych stadiach, kiedy są wciąż możliwe do wyleczenia farmakologicznego.

Kampania dla zdrowia nerek NEFROTEST w Kwidzynie obejmuje swoim zasięgiem cały powiat kwidzyński i miasto Gniew z powiatu tczewskiego. Mieszkańcy miejscowości objętych akcją nadal mogą prosić swoich lekarzy o bezpłatne dla pacjentów skierowania na badania krwi i moczu. Przypominamy, że darmowe skierowania są ważne do 29 lutego br. Warto jednak pamiętać, że badanie takie nie jest drogie i można je wykonać już za kilka-kilkanaście złotych.

„Warto pamiętać, że nieodwracalnym uszkodzeniom nerek i przewlekłej ich niewydolności można często przeciwdziałać. Wczesne wykrycie choroby daje szanse na całkowite wyleczenie” – mówi dr Monika Sobańska, dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Kwidzynie – „W Polsce, mimo rozmiaru problemu, nie prowadzi się obowiązkowych badań profilaktycznych pod kątem chorób nerek. Ich rola jest jednak niezmiernie ważna, ponieważ proste badanie krwi i moczu, powtarzane regularnie co roku wystarczy, by wcześnie wykryć, zapobiec lub powstrzymać rozwój choroby - dodaje dr Sobańska.

Kampania cieszy się dużym uznaniem wśród Polaków (58 akcji NEFROTEST w całej Polsce od 2010 roku
i ponad 40 tysięcy przebadanych) i udowadnia, że ludzie chcą dbać o swoje zdrowie, ale także potrzebują edukacji w tej dziedzinie.

Akcję NEFROTEST wspierają: prof. Marian Klinger – Krajowy Konsultant w dziedzinie Nefrologii, Jerzy Godzik – Starosta Kwidzyński, Andrzej Krzysztofiak – Burmistrz Kwidzyna, Ewa Nowogrodzka – Wójt Gminy Kwidzyn, Maria Taraszkiewicz-Gurzyńska – Burmistrz Miasta i Gminy Gniew, Dariusz Brzeziński – Prezes Zarządu "Zdrowie" Sp. z o.o. Marek Muszytowski – Prezes Oddziału Gdańsko-Pomorskiego Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego, Roman Budziński – Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej
w Gdańsku oraz prof. dr hab. Alicja Dębska-Ślizień - Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Nefrologii.

Data publikacji: 2016-01-14 09:24

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.