Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Szlak Dolnej Wisły

Szlak rozpoczyna się w miejscowości Nowe, a kończy w Tczewie, w sumie liczy 75km (w gminie Gniew 36km). Drugi, co do długości, szlak na gdańskim Kociewiu. Prowadzi wzdłuż koryta Królowej Polskich Rzek – Wisły.

Przebieg szlaku północno-gniewskiego (na terenie gminy Gniew):
Wielkie Walichnowy - Kuchnia - Polskie Gronowo - Ciepłe - Gniew

Przebieg szlaku południowo-gniewskiego (na terenie gminy Gniew):
Gniew - Nicponia - Tymawa - Potłowo - Jaźwiska - Opalenie

Szlak obfituje w piękne widoki na Dolinę Wisły, ale nie tylko... W okolicy Opalenia można zobaczyć pozostałość po moście kolejowo-drogowym na Wiśle z 1909r., którego elementy tworzą obecny most drogowy w Toruniu oraz odwiedzić pomnik twórcy regulacji Wisły - Gottlieba Schmida. Jest to zagłębie śliwek i wikliny. Można się tu zaopatrzyć w pyszne powidła śliwkowe, śliwowicę, no i wiklinowy koszyk. W okolicy Tymawy zachwycają piękne wzniesienia i wąwozy, nazywane dawniej Alpami Tymawskimi.
Gniew to przede wszystkim średniowieczny zamek pokrzyżacki, pałac Marysieńki, który ówczesny starosta, a późniejszy król Polski - Jan III Sobieski, zbudował dla swojej żony Marii Kazimiery. Na Starym Mieście znajduje największy na Pomorzu zespół zabytkowych kamienic oraz gotycki kościół pw. św. Mikołaja.
Szlak od południowego krańca gminy do miejscowości Nicponia prowadzi na terenie Nadwiślańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, gdzie znajdują się dwa rezerwaty przyrody Wiosło Duże i Wiosło Małe. Od Nicponii szlak wkracza na Gniewski Obszar Chronionego Krajobrazu. W północnej części szlaku, w okolicy miejscowości Ciepłe i Polskie Gronowo, znajdują się trzy użytki ekologiczne, będące ostoją rzadkich gatunków ptaków wodnych oraz roślin i zwierząt. W tym rejonie znajdziemy ślady bytności Mennonitów – holenderskich osadników. Wzdłuż Wisły ciągnie się obszar Natura 2000.

Data publikacji: 2015-12-31 09:25
  • Szlak Dolnej Wisły
  • Szlak Dolnej Wisły

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.