Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Gniew pamiętał o Żołnierzach Wyklętych

W niedzielę, 6 marca, mieszkańcy Gniewa uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych. W kościele pw. św. Mikołaja odprawiona została uroczysta Msza Św. w intencji Ojczyzny, po której burmistrz Maria Taraszkiewicz – Gurzyńska złożyła kwiaty przy Pomniku Pomordowanych na gniewskim cmentarzu.

Ks. Rutkowski wspomniał, że to społeczeństwo wyklęło tych żołnierzy w pamięci. Dodał, że poszukiwanie ich grobów to dla nas wyrzut sumienia. Duchowny przypomniał także, że byli to ludzie o niezłomnym charakterze, wielkiej sile woli, wierni przysiędze, którzy nie akceptowali ówczesnej sytuacji. - Nie zgadzali się na system, który tak wielu z nas przyjęło szybko i ochoczo – podkreślił celebrans.

Wartę przy Pomniku Pomordowanych pełnili gniewscy harcerze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej. W uroczystościach uczestniczył też poczet sztandarowy NSZZ Solidarność Fama Gniew.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone pamięci żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy po zakończeniu II wojny światowej podjęli walkę o suwerenność i niepodległość Polski. Dzień ten jest upamiętnieniem egzekucji siedmiu członków Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość”, która odbyła się 1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie. Wśród straconych byli ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, mjr Mieczysław Kawalec, kpt. Józef Batory, kpt. Franciszek Błażej, kpt. Józef Rzepa i por. Karol Chmiel.

Z inicjatywą ustawodawczą dot. ustanowienia 1 marca Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych” wystąpił w 2010 roku śp. prezydent Lech Kaczyński. W uzasadnieniu zapisano, że święto jest "wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (...). (…) To także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata”.

(źródło: wikipedia.pl)

Data publikacji: 2016-03-07 10:03
  • Złożenie wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Pomordowanych
  • Złożenie wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Pomordowanych
  • Złożenie wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Pomordowanych

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.