W środę, 30 marca, gniewską parafię p.w. św. Mikołaja nawiedziła kopia XVI – wiecznej figury św. Michała Archanioła z Cudownej Groty Objawień na Górze Gargano we Włoszech. Kilkaset wiernych zgromadziło się w gniewskiej świątyni na nabożeństwie oczekiwania, które poprowadził ojciec michalita, ks. Rafał Szwajca CSMA. Mszę św. koncelebrowali: ks. Zbigniew Rutkowski, proboszcz parafii p.w. św. Mikołaja w Gniewie, ks. Janusz Wachowski, proboszcz parafii p.w. św. Jakuba Apostoła w Dzierżążnie oraz ks. Andrzej Ossowski, proboszcz Sanktuarium Maryjnego w Piasecznie i ks. Marek Chmist, wikary z parafii w Piasecznie.
- Znakiem Bożej miłości jest opieka aniołów. A my potrzebujemy Bożej opieki – powiedział na początku mszy św. ks. Rutkowski.
Ks. Rafał Szwajca CSMA opowiadał, że figura Św. Michała peregrynuje po Polsce od 2013 roku, obchodzonego przez michalitów jako Rok Św. Michała. Nawiedziła już ponad 400 parafii. Była w ponad 300 klasztorach sióstr zakonnych, omodlona została przez miliony osób chcących powierzyć swoje sprawy św. Michałowi.
Do Gniewu figura przyjechała specjalnie oznakowanym samochodem z dwoma diakonami, ks. Jakubem Kasprzyckim i ks. Łukaszem Kitą. -Zanim wyruszę w drogę z figurą św. Michała, proszę o błogosławieństwo ks. proboszcza, który nas gościł – opowiada ks. Jakub - To sprawia, że czuje się pewniejszy na drodze. Wioząc tak wielkiego Orędownika u Boga jestem przekonany, że zawsze bezpiecznie dotrę do celu. Zdarzają się trudne sytuacje na drodze, kilka razy udało mi się uniknąć poważniejszego wypadku, na pewno nie zawdzięczam tego moim skromnym umiejętnościom motoryzacyjnym. Czuję wewnętrznie, że to właśnie towarzystwo św. Michała Archanioła pomaga mi na drodze.(…) Jak reaguję inni kierowcy? Część na pewno zwraca uwagę na samochód. Oprócz tego są bardzo uprzejmi i zachowują się kulturalnie. Nie trąbią, gdy przemieszczamy się powoli, nie wymuszają pierwszeństwa. Również piesi zwracają na nas uwagę. Podczas postoju na światłach ludzie czytają banery zamontowane na samochodzie- opowiadał duchowny.
Diecezja pelplińska jest pierwszą, która zaprosiła św. Michała Archanioła na peregrynację ogólnodiecezjalną. Niezwykła wędrówka Figury św. Michała Archanioła po dekanatach diecezji pelplińskiej rozpoczęła się we wtorek po Wielkanocy. Mszy św., w Bazylice Katedralnej, inaugurującej czas nawiedzenia figury w diecezji, przewodniczył Biskup Pelpliński Ryszard Kasyna. Zakończenie nawiedzenia zaplanowano na 5 maja 2016 roku w Parafii św. Wojciecha w Starogardzie, uroczystościom przewodniczyć będzie bp Wiesław Śmigiel, który w Akcie Zawierzenia odda w opiekę św. Michała Archanioła całą diecezję.
Imię Michał oznacza „Któż jak Bóg!”. Św. Michał Archanioł z radością przyjął wszechpotężnego Boga jako swego Stwórcę i Pana. Stojąc na czele wszystkich dobrych aniołów, obwieścił chwałę Boga i całkowitą wierność Jemu w walce przeciw Lucyferowi i zbuntowanym aniołom (por. Ap 12,7-9). W Starym Testamencie był orędownikiem i opiekunem Izraela, rychło, więc został uznany przez chrześcijan za patrona Kościoła. Najsłynniejsze w Europie sanktuarium ku czci tego patrona znajduje się we Włoszech na Monte Sant' Angelo. W Polsce pod imieniem św. Michała Archanioła wybudowano ponad 300 kościołów. Od tego imienia wzięło swoją nazwę aż 222 miejscowości w naszej ojczyźnie. Od V wieku Kościół czcił św. Michała w dniu 29 września. W roku 1921 papież Benedykt XV zdecydował, że dzień ten stał się liturgicznym świętem upamiętniającym również dwóch pozostałych Archaniołów: Gabriela i Rafała. Sługa Boży ks. Bronisław Markiewicz założył dwa Zgromadzenia Zakonne Św. Michała Archanioła (Księża Michalici i Siostry Michalitki), którym zlecił wychowanie dzieci i młodzieży, zwłaszcza opuszczonej. ) ( źródło: http://www.michalici.pl/patron).
Sanktuarium Św. Michała Archanioła w Monte Sant’Angelo, na górze Gargano, to jedno z najsłynniejszych w Kościele katolickim sanktuariów ku czci świętego Michała Archanioła. Tu znajduje się Niebiańska Bazylika, od wieków nawiedzana przez pątników ze wszystkich stron świata, m.in.: św. Ojcica Pio, św. Franciszka, św. Jana Pawła II.
Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296
Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka