Brawo dla gniewskich „baśkarzy”

Patriotyczny turniej sportowy o Szablę Niepodległości odbył się 6 listopada w Bojanie. Zawody wygrał Jerzy Gurzęda z Victorii Miały, nasz zawodnik Kazimierz Rajski był trzeci. Drużyna Hotel Zamek Gniew w swojej kategorii była też druga. Turniej był podsumowaniem rozgrywek sportowych Masters Polska i Masters Kaszëbë 2016.

Bojano gościło najlepszych baśkarzy z Polski, którzy przyjechali uczcić Niepodległą Polskę oraz rywalizować o Szablę Niepodległości. W turnieju rywalizowało 57 drużyn z różnych regionów Polski. Turniej, był rozgrywany wg obowiązujących przepisów gry - Baszka Méster Sport, w trzech kategoriach: indywidualnej, drużynowej oraz par. W turnieju rozegrano 4 rundy po 40 rozdań. Na zakończenie turnieju odbyła się Gala Masters Polska - Kaszëbë 2016, która była zwieńczeniem sezonu sportowego, podczas której uhonorowano najlepszych baskarzy oraz zespoły.

Szable Niepodległości zdobył Jerzy Gurzęda z Victorii Miały, który wspólnie kolegami wygrał rywalizację drużyn oraz par. Zwycięzca przyznał, że odniósł swój największy sukces sportowy, na który pracował kilka lat. Jerzy Gurzęda, dołączył do elitarnego klubu mistrzów, którzy wygrali trzy klasyfikacje w jednym turnieju. Drugie miejsce zdobył Kulczyński Zenon – Przeźmierowo, natomiast na trzecim miejscu turniej ukończył Rajski Kazimierz - Hotel Zamek Gniew. Najlepszą zawodniczką została Maria Dominik z Klosa Werblinia.

Turniej par, także przypadł Victorii Miały, zwyciężyli Roszak Ryszard i Gurzęda Jerzy. Na drugim miejscu finiszowała para Klimka Grudziądz - Jaworowski Janusz i Klajborowski Janusz. Trzecie miejsce zdobyła para Szpeli II Władysławowo - Odwald Henryk i Jędrzejak Wojciech. Blisko podium rywalizację ukończyli: Dąbrowski Grzegorz i Rajski Kazimierz - Hotel Zamek Gniew, Gostomski Czesław i Machut Tomasz - FBR Gostomski Lipusz, Gontar Michał i Urich Jerzy - Tornado Lębork.

Turniej drużyn zwycięsko zakończyła Victoria Miały, która mocnym akcentem zakończyła sezon 2016. Zwycięski i zespół wystąpił w następującym składzie – kpt. Roszak Ryszard, Gurzęda Jerzy, Kasprzak Andrzej, Wysoczański Józef. Drugie miejsce zdobył zespół Hotel Zamek Gniew, który dzielnie walczył o końcowa wygraną – kpt. Dąbrowski Grzegorz, Dąbrowski Kazimierz, Kaliszewski Edmund, Rajski Kazimierz,. Trzecie miejsce zdobył zespół Tornada Lębork, zwycięzca tegorocznego Masters Kaszëbë 2016 – Urich Jerzy, Gontar Michał, Iwaniuk Wacław, Miiller Gerard.

Szabli Niepodległości, patronatu honorowego udzieliła Gabriela Lisius – Starosta Wejherowski oraz Ryszard Kalkowski – Wójt Gminy Szemud.

Organizator: Gmina Szemud, Gminne Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Szemudzie