Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Gniew w platformie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego

Gmina Gniew znalazła się wśród 185 członków Platformy Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP). Platforma współpracy w zakresie PPP utworzona została z inicjatywy Ministerstwa Rozwoju. Ma ona wypełnić lukę w zakresie pomocy administracji rządowej w przygotowaniu i wdrażaniu projektów PPP. W bazie zamierzeń inwestycyjnych znalazła się także nasza inwestycja budowy sieci kanalizacji sanitarnej w południowej części gminy.

Do głównych celów Platformy należą:

  • utworzenie sieci współpracy między Członkami Platformy PPP w celu zapewnienia wymiany wiedzy, dobrych praktyk i sprawdzonych rozwiązań, dotyczących przygotowania i realizacji przedsięwzięć publiczno-prywatnych,
  • inicjowanie i wsparcie przygotowania pilotażowych projektów partnerstwa publiczno-prywatnego, służących zdobyciu doświadczeń oraz identyfikacji barier w procesie wdrażania podobnych przedsięwzięć, w tym przygotowanie niezbędnych sektorowych, horyzontalnych analiz oraz określanie trybu postępowania przy realizacji przedsięwzięć partnerstwa publiczno-prywatnego, jak również zapewnienie doradztwa prawnego, ekonomiczno-finansowego oraz technicznego dla jednostek realizujących pilotażowe projekty i programy  partnerstwa publiczno-prywatnego;
  • wsparcie merytoryczne dla podmiotów publicznych, realizujących projekty partnerstwa publiczno-prywatnego;
  • zapewnienie podmiotom publicznym szerokiego dostępu do opinii, ekspertyz, analiz, raportów z audytów, wzorów umów, dokumentacji projektowych oraz innych dokumentów dotyczących partnerstwa publiczno-prywatnego;
  • promocja partnerstwa publiczno-prywatnego, jako instrumentu efektywnej realizacji zadań publicznych.

Gminna inwestycja wśród 142 projektów

Na oficjalnej stronie platformy opublikowano bazę zamierzeń inwestycyjnych PPP. Baza obejmuje aż 142 projekty o łącznej wartości ok. 48 mld zł. Baza zamierzeń inwestycyjnych stanowi cenne źródło informacji dla potencjalnych partnerów prywatnych i inwestorów oraz instytucji finansujących i banków na temat ilości, rodzaju, zakresu i skali oraz lokalizacji istniejących i planowanych inwestycji PPP w Polsce. Dlatego też tak ważnym dla włodarzy naszej gminy było dołączenie do platformy i umożliwienie gminnym inwestycjom, pojawienie się w tej bazie.

Skanalizowanie południowej części Gminy w ramach PPP

Po odbyciu wielu rozmów i spotkań z należącymi już do platformy przedstawicielami samorządów i instytucji, 8 marca 2017 r. Gmina Gniew dołączyła do członków platformy, a inwestycja budowy sieci kanalizacji sanitarnej dla miejscowości Pieniążkowo, Ostrowite, Półwieś, Kolonia Ostrowicka, Stary Młyn, Dąbrówka, Widlice, Opalenie, Rakowiec, Pilcki, Bielica, Jaźwiska, Aplinki, Rzym, Potłowo wraz z oczyszczalnią ścieków w Gminie Gniew, na liście planowanych do realizacji w formule PPP zadań.

Przedmiotem przedsięwzięcia jest budowa sieci instalacji kanalizacji sanitarnej mieszanej – grawitacyjnej i ciśnieniowej wraz z oczyszczalnią ścieków. Budowa kanalizacji sanitarnej sieciowej, przepompowni strefowych oraz zbiorników bezodpływowych pozwoli na ekologiczne odprowadzenie ścieków od ok. 2600 osób. Całkowita długość sieci kanalizacyjnych to ok. 28 km. Wartość projektu wynosi 26 milionów złotych. Finansowanie na etapie inwestycyjnym Gmina zamierza w całości powierzyć partnerowi prywatnemu. Kosztami za finansowanie etapu operacyjnego Gmina podzieli się z partnerem prywatnym poprzez dopłaty, których wysokość zostanie określona w dokumentacji finansowej przedsięwzięcia przed zawarciem umowy PPP lub umowy o koncesji.

Wsparcie dla gminy

Realizacja inwestycji w oparciu o Partnerstwo Publiczno-Prywatne niesie dla inwestorów, w tym Gminy Gniew, wiele korzyści. Kluczowym udogodnieniem partnerstwa jest realizacja inwestycji i podział związanych z nią zadań pomiędzy sektorem publicznym a prywatnym. Ministerstwo Rozwoju wskazuje PPP, jako skuteczny sposób na szybszy rozwój polskich regionów i poprawę infrastruktury. Ministerstwo wspiera jednostki samorządu terytorialnego, wykorzystujące ten instrument poprzez organizację szkoleń i warsztatów czy w przygotowaniu projektów w formule PPP.

Co dalej?

Po umieszczeniu gniewskiej inwestycji w rządowej platformie ppp posypała się niemalże lawina propozycji realizacji inwestycji przez podmioty gospodarcze, mające na tym polu największe doświadczenie na polskim rynku. Jak na razie burmistrz i jej zastępca podejmują rozmowy w celu rozeznania ryku potencjalnych inwestorów. - Jesteśmy po spotkaniu z prezesem Instytutu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego w Warszawie, który na zlecenie Ministerstwa Rozwoju za pośrednictwem Związku Miast Polskich prowadzi szkolenia w poszczególnych regionach Polski dla radnych i pracowników samorządowych, w zakresie procedur obowiązujących w postępowaniu wyłaniania wykonawców na projekty PPP lub realizowane w oparciu o wydawane przez gminę koncesje. Na jednej z najbliższych sesji Radni będą procedować projekt uchwały określającej wysokość wkładu własnego gminy w proces przygotowania inwestycji, który powinien się zamknąć w kwocie ok. 50 tys. złotych. Całość procesu przygotowawczego to ok 400 do 500 tys. złotych. Reszta to pomoc ze strony Rządu RP, a alternatywnie może to też w części obciążyć partnera prywatnego. Przy „dobrych wiatrach” inwestycja mogłaby się rozpocząć za ok. 18 miesięcy – tłumaczy Tomasz Sikora, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Gniew.

Data publikacji: 2017-05-12 11:03

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.