Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Wieści z SP 1

Przedstawiamy Państwu wiadomości ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Gniewie. Tym razem uczniowie m.in. recytowali, zdobywali Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych i zwiedzali Szwajcarię Kaszubską.

„Szkiełko i oko mędrca mówi do mnie silniej niż czucie i wiara” to hasło grupy uczestniczącej w zajęciach rozwijających z przyrody w ramach realizacji projektu „Dziecko Najlepsza Inwestycja”. „Badacze Przyrody” integrowali wiedzę z kilku dyscyplin naukowych: biologii, chemii, fizyki i geografii. Scalenie nauczania blokowego miało zasadniczy cel - wykształcić u młodych odbiorców z klas czwartych i piątych zdolność całościowego postrzegania świata i zjawisk w nim zachodzących. Realizacja programu ponadto stworzyła warunki do aktywności poznawczej u dziesięcio oraz jedenastoletniego odbiorcy.120 godzinne warsztaty pozwoliły uczniom zgłębić tajemnice, jakie skrywa przyroda. -Jednakże w dobie nieustannego rozwoju cywilizacyjnego, technologicznego i odkryć naukowych, uczestnicy zajęć rozwijających z przyrody z całą odpowiedzialnością mogą użyć stwierdzenia: „Wiemy, że na pewno nie wszystko wiemy”- podsumowuje projekt M. Fandrejewska.

W czwartek, 17 maja, sala numer 5 zmieniła się nie do poznania, a to za sprawą sztalug, które sprawiły, że uczniowie klasy III b przenieśli się do pracowni malarskiej. Praca plastyczna przy sztaluga i z paletami w dłoni sprawiła, że czuli się jak prawdziwi malarze. Wprawdzie pogoda nie sprzyjała wyjściu w teren, ale dzięki multimediom wiosenna łąka zagościła w klasie. Powstały niepowtarzalne pejzaże, które teraz zdobią salę. -Sztalugi udało się zgromadzić w klasie dzięki uprzejmości pracowników miejskiej biblioteki. Bardzo dziękujemy za to, że lekcja plastyki mogła być jeszcze ciekawsza- opowiadają Joanna Kaczmarek i Agnieszka Brzezińska

17 maja uczniowie SP 1 wzięli udział w XVIII Konkursie Recytatorskim Poezji Marii Konopnickiej w Szkole Podstawowej w Nowej Cerkwi. Uczestnicy byli oceniani w czterech kategoriach klas I – VII liczących średnio po 20 uczniów.
Gniewska grupa zakwalifikowała się do kategorii klas I – III, i tu zdobyli nagrody:
III miejsce: Hieronim Talaśka prezentacją utworu „Stefek Burczymucha”,
oraz dwa wyróżnienia:
Kornelia Kossecka – recytowała wiersz „Parasol”
Eliza Chrząszcz – wystąpiła z wierszem „Sposób na laleczkę”.
Gromkie brawa otrzymał również Szymon Bafia, który teatralnie wyrecytował wiersz „Zajączek”.
W tym roku z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości organizatorzy zapewnili wszystkim wspaniałe przeżycia związane z wysłuchaniem pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów szkoły w Nowej Cerkwi. Autorką tekstów niektórych z nich była również Maria Konopnicka. -Dziękujemy organizatorom za miłą atmosferę oraz wspaniałe przeżycia- uczniowie oraz opiekun Maria Dziki

16 maja uczniowie SP1 uczestniczyli w Konkursie Piosenki zorganizowanym w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Polskim Gronowie. W tym roku prezentowano piosenki Zbigniewa Wodeckiego. SP 1 reprezentowało troje uczniów z klasy IIIe. W grupie wiekowej klas III – IV wystąpiło dziewięciu wykonawców.
Jury przyznało:
I miejsce – dla Kingi Czechowskiej oraz Szymona Bafii za wykonanie piosenki „Pszczółka Maja”.
II miejsce – dla Kornelii Kosseckiej za piosenkę „Chałupy”.
-Gratulujemy reprezentantom naszej szkoły, oraz dziękujemy organizatorom za wspólną zabawę z muzyką, a także możliwość prezentacji zdolności i umiejętności wokalnych dzieci-  podsumowuje Maria Dziki.

Uczniowie klasy VIc Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Gniewie mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach literacko-teatralnych, których organizatorem była Miejska Biblioteka Publiczna im. F. Wierzchowskiego w Gniewie. W sieni tejże placówki szóstoklasiści tworzyli limeryki - krótkie groteskowe wierszyki, które pod względem treści określane są rymowaną anegdotą.
"Był sobie bober w tamie,
I ukradł czapkę lamie.
Ona się zdenerwowała,
czapkę bobrowi odebrała.
Smutny bober chciał ją zjeść na śniadanie."
Każdy utwór miał swoje przełożenie chorograficzne. -60 minutowe warsztaty okazały się doskonałą formą zarówno nauki oraz zabawy- opowiada M. Fandrejewska.

Już drugi rok odbywają się w szkole zajęcia rozwijające komputerowe w ramach projektu „Dziecko najlepsza inwestycja”. Uczniowie mogą poznawać tajniki informatyki, nabywać i doskonalić umiejętności obsługi komputera, poznawać budowę i działanie komputera oraz urządzeń peryferyjnych, a także jak bezpiecznie korzystać z Internetu. Zajęcia kończą się egzaminem, który daje uczniom certyfikat ECCC – Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych. I właśnie 15.05.2018 i 17.05.2018 uczniowie zmierzyli się z zestawami egzaminacyjnymi. Mimo wielu obaw i lęków – dla wielu to pierwszy tak poważny egzamin – dzieci bardzo dobrze poradziły sobie z pytaniami i większość wyników, które osiągnęły 70 i więcej procent. Były też 100% wyniki. -Należy mieć tylko nadzieję, że uczniowie dobrze wykorzystają w przyszłości zdobytą wiedzę i umiejętności- podsumowuje A. Cieszyński

10 maja klasy IVa i Va pojechały na wycieczkę do Szwajcarii Kaszubskiej. Najpierw dzieci oglądały farmę strusi afrykańskich w Garczynie. Obejrzały okazy jaj strusia oraz wysłuchały ciekawych informacji o strusich zwyczajach. Stamtąd pojechały do skansenu we Wdzydzach Kiszewskich. Dzieci podczas zajęć warsztatowych lepiły garnki i przedmioty użytkowe z gliny. Także z użyciem koła garncarskiego. Oglądały wystrój chat, kościoła i szkoły z minionego stulecia. W Kościerzynie, w parowozowni podziwiały stare lokomotywy i przeróżne modele pociągów, które dziś już stanowią zabytek, ale nadal cieszą oko. W Gołubiu, w ogrodzie botanicznym podziwiały piękno okazów flory z najdalszych zakątków świata, a także urok kwitnących różaneczników i magnolii. Na koniec dzieci pojechały do AQUA CENTRUM w Kościerzynie. -Po upalnym dniu była to prawdziwa uczta dla ciała. Zmęczone, ale zadowolone późnym wieczorem wróciły do Gniewa- opowiadają J. Brzeskowska, B. Koszowska i E. Żukowska

Samorząd uczniowski SP1 wybrał się z wizytą do Urzędu Miasta i Gminy Gniew. Na miejscu uczniowie zostali bardzo serdecznie przywitani. Najpierw odwiedzili salę ślubów, gdzie spotkała się z nimi burmistrz Maria Taraszkiewicz-Gurzyńska, która odpowiadała na pytania dotyczące swojej pracy, szkoły, dróg w naszym mieście czy życia prywatnego. Uczniowie słuchali z przejęciem, wszak niecodziennie mają możliwość bezpośredniego kontaktu z władzami miasta. Po spotkaniu z burmistrz i posileniu się słodkościami, które na nas czekały, uważnie wysłuchano ogólnych informacji dotyczących pracy urzędu, które przedstawił im pan Mateusz Bogusz. Później pani Katarzyna Zyntek przedstawiła dokładnie, jak dzieci i młodzież mogą uzyskać dowód tożsamości. Na zakończenie wizyty odwiedzono Referat Gospodarki Przestrzennej i Środowiska, gdzie mama jednej z uczennic- pani Anna Ziołkowska- opowiedziała wiele ciekawostek dotyczących zagospodarowania przestrzennego gminy, a na planie zagospodarowania można było odnaleźć najważniejsze miejsca w Gniewie. -Opuściliśmy Urząd Miasta i Gminy bardzo zadowoleni, z upominkami w rękach i bogatsi o nowe doświadczenia i informacje. Bardzo dziękujemy pani burmistrz oraz pracownikom urzędu za tak miłe przyjęcie!- cieszy się Anna Dworakowska-Gloc.

Data publikacji: 2018-05-23 12:00
  • Wieści z SP1
  • Wieści z SP1
  • Wieści z SP1
  • Wieści z SP1
  • Wieści z SP1
  • Wieści z SP1
  • Wieści z SP1
  • Wieści z SP1
  • Wieści z SP1
  • Wieści z SP1
  • Wieści z SP1
  • Wieści z SP1

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.