Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Przydrożna Aleja Dębowa wpisana do rejestru zabytków

Mamy zaszczyt Państwa poinformować, iż przydrożna aleja dębowa wzdłuż drogi Janiszewo – Kursztyn – Cierzpice została wpisana do rejestru zabytków województwa pomorskiego. Ta aleja to cenny, dobrze zachowany przykład infrastruktury drogowej z początku XX w. Oprócz wartości historycznych posiada wybitne walory przyrodnicze i krajobrazowe, stanowiąca malowniczy  krajobraz naszego regionu. 

Decyzją Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków przydrożna aleja dębowa wzdłuż drogi Janiszewo – Kursztyn – Cierzpice została wpisana do rejestru zabytków województwa pomorskiego pod numerem rejestru A-1989.

Powstanie alei dębowej wzdłuż obecnej drogi wojewódzkiej Nr 230 pomiędzy Janiszewem (gm. Pelplin) a Cierzpicami (gm. Gniew) datowane jest na lata 1905-1910. Historyczny trakt stanowi cenny, dobrze zachowany przykład myśli technicznej w zakresie infrastruktury drogowej początku XX wieku, spełniając wszystkie kryteria charakterystyczne dla nowoczesnego traktu komunikacyjnego z tego okresu. Jej szczególnie wartościowym elementem strukturalnym jest niemalże w całości zachowana w dobrej kondycji, aleja dębowa nasadzona wzdłuż drogi na tym odcinku.

Imponująca jest jej długość wynosząca ok. 3,6 km, co zalicza ją do grupy najdłuższych historycznych alei dębowych na terenie obecnego woj. pomorskiego. Rozpoczyna się ok. 650 m na wschód wschodniej granicy dawnego parku dworskiego w Janiszewie, kończąc się ok. 800 m na zachód od znajdującego się w centrum Cierzpic, skrzyżowania z drogą lokalną do wsi Brody.

Charakterystyczny jest wysoki stopień liczebny i jakościowy zachowania drzewostanu alei, która w zdecydowanej większości pozostaje kompletna.

Uznano wartość przydrożnej alei dębowej jako działa człowieka, związanego z jego działalnością i stanowiącego świadectwo minionej epoki, których ochrona ze względu na udokumentowane wartości historyczne a także wartości artystyczne, leży w interesie społecznym dla zachowania ich dla przyszłych pokoleń oraz dla utrwalenia zarówno w krajobrazie jak i w świadomości społecznej ważnego i cennego świadectwa inżynierii drogowej z początku XX w. Wkomponowana zieleń o wysokim stopniu zachowania substancji zabytkowej, ze względu na swoją długość oraz wysoki jakościowo rodzaj zastosowanego szlachetnego drzewostanu, unikatowego w skali nie tylko ziemi kociewskiej lecz również Pomorza.

Mając na uwadze powyższe uznano, że wartości prezentowane przez przydrożną aleję dębową wzdłuż drogi Janiszewo-Kursztyn-Cierzpice uzasadniają objęcie jej ochroną prawną poprzez wpis do rejestru zabytków dla dobra interesu społecznego.

Informacje związane z Przydrożną Aleją Dębową znajdą Państwo także na stronie.

Data publikacji: 2021-07-05 13:05

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.