Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

100 rocznica pożaru gniewskiej twierdzy

W nocy z 20 na 21 lipca minęła 100 rocznica pożaru zamku w Gniewie. Twierdza jest najokazalszym zabytkiem miasta, pamiętającym jego najdawniejsze i najświetniejsze czasy. Zbudowany na przełomie XIII i XIV wieku, pełnił rolę domu krzyżackich komturów, będąc największą warownią zakonną po lewej stronie Wisły. W czasach polskich zamek był siedzibą starostów, w tym najsłynniejszego z nich - Jana Sobieskiego. W XIX wieku obiekt wielokrotnie przebudowywano. Ostatecznie spłonął w wielkim pożarze w 1921 roku.

W środę 20 lipca 1921 roku około godz. 20.20 zauważono, że z dachu zamkowego, po obydwu stronach wieży od strony rynku, wydobywał się dym. Niedługo potem wybuchły w różnych miejscach płomienie. Kilka minut później zawyły syreny straży pożarnej w Gniewie, która niezwłocznie przybyła na miejsce. Do pomocy wezwano także sąsiednie jednostki. Szybkość z jaką rozprzestrzeniał się ogień była ogromna. Gdy na miejsce zdarzenia przybyły jednostki gaśnicze, ogień strawił już znaczną część zamku. W północnym skrzydle zamku podłogi zaczęły się zawalać i opadać na następne, a napór palących się belek był tak duży, że stropy zapadły się aż do piwnic.

Ogień szybko się rozprzestrzeniał, dlatego też dowódca stacjonującego na zamku I Syberyjskiego Pułku Piechoty rozkazał podkomendnym, aby natychmiast rozpoczęli ewakuację magazynów, w których zgromadzono wielkie zapasy amunicji: 1,5 miliona nabojów karabinowych, 1000 granatów, 800 karabinów. Akcja przebiegła sprawnie i zdołano opróżnić cały magazyn.

Przybyłe do Gniewu straże pożarne nie miały dostatecznej ilości sprzętu oraz ludzi, by skutecznie walczyć z pożarem. Obłoki ognia ogarnęły cały zamek. Walka z żywiołem była z góry przegrana. Dlatego też strażacy skupili się na ratowaniu prawego skrzydła zamku, gdzie znajdowała się między innymi kaplica zamkowa. Ogień w tym miejscu udało się opanować.

Do rana 21 lipca ogień strawił wszystkie drewniane element zamku i zaczął się zmniejszać. Niestety po kilkugodzinnej akcji ratowniczej, około godz. 9.00  silny wiatr wzniecił ogień z pozostałego pogorzeliska, pożar znowu zaczął się szybko rozprzestrzeniać. Po godzinie 11.00 udało się ostatecznie go ugasić.

Źródło: Od upadku do świetności, Krzysztof Halicki

Doszczętne zniszczenie zabytku zainicjowało jego wielką odbudowę, co miało miejsce w latach 90-tych XX wieku. Prace przy odrestaurowaniu i zagospodarowaniu turystycznym Wzgórza Zamkowego zakończyły się w 1997 roku i sprawiły, że twierdza stała się głównym ośrodkiem krzewienia tradycji historycznej w Polsce. W lipcu 2010 roku zamek został sprzedany przez władze gminne prywatnej spółce Polmlek, a już w 2011 roku rozpoczęto realizację projektów, mających na celu stworzenie z zamku międzynarodowego ośrodka turystycznego i kulturalnego. W minionym dziesięcioleciu Wzgórze Zamkowe przeszło niewyobrażalną przemianę, stając się nowoczesnym kompleksem hotelowo-restaruracyjno-rekreacyjnym.

Pamięć o wydarzeniach tamtych dni skłoniły samorząd gminy Gniew do uchwalenia 2021 roku Rokiem Zamku Gniewskiego – od upadku do świetności. Podjęcie uchwały w tej sprawie miało podkreślić istotną rolę zamku w budowaniu lokalnej tożsamości, tradycji, historii. Celem jest również upowszechnienie wiedzy o ludziach i wydarzeniach, którzy uczestniczyli w zamkowej drodze od upadku do jego świetności.

Niech ta okrągła rocznica zniszczenia gniewskiej warowni zachęci nas do wspomnień o wielkiej odbudowie gniewskiej twierdzy, której byliśmy świadkiem, a z dobrodziejstw której korzystamy po dziś dzień.

Data publikacji: 2021-07-21 09:37
  • Pożar zamku w 1921 roku
  • Widok na spalony zamek i miasto
  • Pierwszy etap odbudowy zamku w 1968 roku - naprawa korony mmurów i wież oraz położenie nowego stropu i dachu

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.