Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

O burmistrzu Gdańska, zamordowanym w Gniewie

W tym roku przypada 555. rocznica śmierci burmistrza Gdańska Hermana Stargarda. Ten aktywny samorządowiec, filantrop i społecznik dokonał żywota na zamku w Gniewie. W niedzielę, 4 grudnia, w tym samym miejscu, odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa, upamiętniającą dzień męczeńskiej śmierci gdańskiego burmistrza. Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu!

Herman Stargard, urodzony w Gdańsku ok. 1450 roku, był wieloletnim – kolejno: ławnikiem, rajcą, wiceburmistrzem i burmistrzem Gdańska. Podczas 13-letniej wojny Polski z Zakonem Krzyżackim opowiedział się za polityką króla Kazimierza Jagiellończyka i udzielał mu szerokiego poparcia, m.in. pożyczając pieniądze na opłacenie królewskich zaciężnych, dowodząc oddziałami gdańszczan przeciwko Zakonowi (m. in. pod Malborkiem, na Wielkich Żuławach, pod Łasinem i w lipcu-wrześniu 1457 roku pod Gniewem), uczestnicząc aktywnie w rokowaniach polsko-krzyżackich w 1455 roku w Pieniężnie i w 1460 roku w Toruniu.

Organizując na Pomorzu pospolite ruszenie w 1461 roku, 23 czerwca został ujęty przez Krzyżaków nieopodal Pruszcza Gdańskiego i następnie uwięziony na Zamku w Gniewie. Wobec okazywanej nieprzejednanej postawy wobec Zakonu oraz postrzegania go jako jednego z pomorskich przywódców królewskiego obozu politycznego, był przez ponad trzy miesiące przetrzymywany w ciężkich warunkach i torturowany, by na koniec, zginąć okrutną męczeńską śmiercią 4 października 1461 roku.

Herman Stargard był również popularnym w Gdańsku społecznikiem i filantropem, przekazując znaczne kwoty m.in. na szpital św. Ducha oraz na Kościół Najświętszej Marii Panny i funkcjonującą w nim bibliotekę.

Bezgraniczne poświęcenie Hermana Stargarda dla idei polskości Gdańska w pełni zasługuje na szczególne upamiętnienie. Pomimo upływu 555 lat, postawa Burmistrza, którego działalność przyczyniła się do scalenia Gdańska z Polską, jest nieprzemijającą wartością i zobowiązaniem dla obecnych i przyszłych pokoleń, zamieszkujących ziemię pomorską.

Uroczystość została sfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury oraz dzięki wsparciu grupy Energa.

Patronat honorowy objęli: Jarosław Sellin Sekretarz Stanu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ks. dr. Ryszard Kasyna Biskup Diecezji Pelplińskiej.

Partnerzy wydarzenia: Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku, Urząd Miasta i Gminy Gniew, Fundacja Europejski Park Historyczny w Zamku Gniew, Zamek Gniew, PTTK, Konsul Honorowy Republik Łotewskiej w Gdańsku, Browar Amber, Parafia pw. św. Mikołaja w Gniewie.

Patronat medialny nad wydarzeniem obejmą: TVP 3 Gdańsk, Dziennik Bałtycki, Radio Gdańsk, Radio Plus, Nowiny Gniewskie, Pielgrzym.

Data publikacji: 2016-12-01 13:18
  • Plakat

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.