Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Obchody 100. rocznicy powstania Republiki Gniewskiej

W sobotę, 6 lipca obchodziliśmy 100. rocznicę powstania Republiki Gniewskiej. Z tej okazji o godz. 15.00 na placu Grunwaldzkim w Gniewie uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego przy dźwiękach Gniewskiej Orkiestry Dętej, z udziałem włodarzy Miasta i Gminy Gniew oraz ks. Kanonika Zbigniewa Rutkowskiego. Tego też dnia, jeszcze przed głównymi obchodami rocznicowymi, na terenie gniewskiej starówki uczestnicy uroczystości zagrali w grę miejską pt. „Odkryj najmniejsze państwo świata”.

Słuchacze Gniewskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wcielili się w pracowników Banku Ludowego, członków Straży Ludowej, burmistrza Klemensa Tetzlafa, doktora Romana Kamińskiego oraz pisali list do prezydenta Stanów Zjednoczonych Woodrowa Wilsona. Organizację gry wsparli także Burmistrzowie Miasta i Gminy Gniew Maciej Czarnecki oraz Joanna Kamińska, którzy pomogli ożywić chlubną kartę z historii Gniewu, odgrywając role kluczowych postaci.

Gracze zaś musieli odwiedzić 7 stanowisk, pomiędzy którymi przenosili meldunki i odezwy, liczyli pieniądze na zakup sztandaru dla Straży Ludowej, zwijali bandaże, odszyfrowywali tajną wiadomość i wykonywali wiele innych zleconych zadań. Po mieście poruszali się ze specjalnie przygotowanymi przepustkami, by w końcowym etapie gry otrzymać paszport honorowego obywatela jednego z najmniejszych państw świata.

Gniewski Uniwersytet III Wieku od kilku lat przygotowuje ofertę działań skierowanych do mieszkańców i turystów, mających na celu przywołanie ciekawych wydarzeń z historii naszego miasteczka. Służą temu liczne gry miejskie, które po rewitalizacji Starego Miasta coraz częściej odbywają się w naszym mieście i przenoszą uczestników zabawy w dawne dzieje Gniewu.

Gra miejska „Odkryj najmniejsze państwo świata” została dofinansowana ze środków Gminy Gniew.
Po terenowej zabawie, rozpoczęły się już główne obchody 100. rocznicy powstania Republiki Gniewskiej. Gniewska Orkiestra Dęta zagrała koncert muzyki rozrywkowej na scenie plenerowej, zaskakując gości repertuarem. Oprócz znanych polskich dzieł mogliśmy usłyszeć również zagraniczne piosenki, m.in. amerykański utwór Deana Martina „Sway”. Ma to związek z listem mieszkańców dawnego Mewe do Prezydenta Stanów Zjednoczonych, w którym pisali, by Gniew należał do Polski, a nie do Niemiec lub Wolnego Miasta Gdańska.

Po koncercie Gniewskiej Orkiestry Dętej wyruszył przemarsz pod kościół parafialny, gdzie nastąpiło poświęcenie i odsłonięcie kamienia, upamiętniającego setną rocznicę Republiki Gniewskiej. Ksiądz proboszcz zaproponował, by miejsce, na którym stoi kamień, nazwać skwerem Republiki Gniewskiej – być może niedługo również w ten sposób uhonorujemy pamięć o tamtych czasach. Barwny korowód poprowadziły Piaseckie Gzuby w strojach regionalnych, niosąc dumnie polskie symbole narodowe oraz flagę Gniewu.

Tego dnia otwarto także nową wystawę plenerową, wydaną przez Urząd Miasta i Gminy w Gniewie we współpracy z historykiem Markiem Kordowskim, pn. „Historia Republiki Gniewskiej”, która ilustruje minione dzieje tego małego państwa. Na prelekcji współautora wystawy dowiedzieć się można było, jak powołanie gniewskiej Straży Ludowej stało się faktycznie początkiem Republiki Gniewskiej. Od 7 lipca 1919 r. aż do stycznia następnego roku ziemia gniewska była terenem quasi-państwa na czele z Franciszkiem Czarnowskim. Obejmowała 102 miejscowości o łącznej powierzchni 430 km². Republika Gniewska była miejscem, gdzie odżywała polska kultura i tworzył się zalążek polskiej edukacji. Krótka i burzliwa historia Republiki zakończyła się szczęśliwie powrotem do Polski 27 stycznia 1920.

Całość dopełnił koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu „Błękitna wstęga”, który rozgonił ciemne chmury na niebie nad sceną plenerową i rozgrzał serca gości na widowni.

 

Data publikacji: 2019-07-11 10:16
  • Gra Miejska Uniwersytetu III wieku
  • Koncert Błękitnej Wstęgi
  • Odsłonięcie kamienia upamiętniającego 100. lecie Republiki Gniewskiej
  • Pani Wiceburmistrz podpisująca paszporty Republiki Gniewskiej
  • Paszporty Republiki Gniewskiej
  • Pochód z okazji uroczystości obchodów
  • Podchód z okazji uroczystości obchodów II
  • Stanowisko Gry Miejskiej- Najmniejsze państwo świata
  • Wlodarze Miasta podczas odsłonięcia kamienia

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.