Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Teatr Tańca 8 Negro wraz z GOSiR rozpoczyna swoją przygodę i organizują nowe zajęcia taneczne

Czym właściwie jest Teatr Tańca 8 Negro? Teatr Tańca 8 Negro to studio tworzone przez zespół tancerzy, którzy znają się już od kilkunastu lat: Julia Neubauer, Weronika Sobecka, Julia Maks, Klara Rekowska i Agata Litwińska. Do naszego Teatru dołączyli niedawno: Tomasz Budrewicz oraz Mikhail Karnaukhov. Naszą wspólną pasją jest taniec i to sprawia, że uwielbiamy spędzać czas razem, tworzyć nowe choreografie i dzielić się tym z innymi.

Skąd pomysł na taką nazwę? Nazwa Teatru - “8 Negro” (ocho negro) - z języka hiszpańskiego oznacza czarną ósemkę. Można powiedzieć, że nazwa jest historyczna, gdyż w 2014 roku brałyśmy udział w Europejskich Dniach Tańca w Malborku. Wtedy grupę tworzyło osiem tancerek. Naszym wspólnym elementem były czarne kostiumy. Stwierdziłyśmy, że mogłybyśmy się nazywać “Czarna ósemka”, natomiast brakowało nam tutaj jakiejś magii. Weronika uwielbia język hiszpański, a żeby to podkreślić postanowiłyśmy, że będziemy “czarną ósemką”, natomiast nazwę należy wypowiadać po hiszpańsku, czyli właśnie „ocho negro” (czyt. oczo negro). Czym się aktualnie zajmujecie? 8 Negro to studio tańca, gdzie uczymy zarówno dzieci, jak i dorosłych, różnych technik tanecznych m.in baletu, tańca współczesnego, modern jazzu, breakedance, dancehall. Pomagamy również parom narzeczeńskim w przygotowaniach do tradycyjnego, pierwszego tańca weselnego. Od września ruszamy z nowymi zajęciami w Gniewie: balet, taniec współczesny oraz stretching. Zajęcia będą odbywały się na hali sportowej w  Gniewie, a zajęcia będzie prowadzić Mikhail Karnaukhov.

Naszym celem jest rozpowszechnienie tańca jako wspaniałego i aktywnego sposobu na spędzanie wolnego czasu wśród każdej grupy wiekowej, więc staramy się aby nasz plan zajęć był możliwie jak najbardziej zachęcający i elastyczny.

Jednak w nazwie studia znalazło się też określenie „teatr”... Tak, słowo „teatr” w nazwie nie jest przypadkowe, ponieważ pragniemy nie tylko uczyć tańca, ale również uwrażliwiać na sztukę, pokazać wszystko to, za co my kochamy taniec. Organizujemy różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, imprezy tematyczne, spektakle baletowe, pokazy taneczne, koncerty, akcje i spotkania z różnymi artystami. Ostatnio występowaliśmy na XX Międzynarodowych Dniach Muzyki Organowej w Pelplinie, organizowaliśmy spektakl baletowy “Vaiana - taneczna przygoda” w Domu Kultury w Subkowach, oraz wyjazd do Opery Bałtyckiej na przepiękny balet “Giselle”. Wspieramy również różnego rodzaju akcje charytatywne, m.in. Światowy Dzień Mukowiscydozy. W najbliższym czasie mamy w planach rozpoczęcie cyklu wieczorków baletowych oraz autorski spektakl "Interferencja".

Naszą założycielką i główną instruktorką jest Agata Litwińska. Agata jest absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku i uczy tańca od 13 lat. W trakcie swojej dotychczasowej działalności artystycznej stworzyła wiele choreografii i baletów, takich jak “Giselle”, “Jezioro Łabędzie”, “Kraina Lodu” którą zatańczyło 150 dzieci, “Zaplątani” – które również zostało zaprezentowane przez ponad 150 osób, a ostatnio wystawialiśmy spektakl “Vaiana - taneczna przygoda” – również autorstwa Agaty. Ponadto Agata jest fanką język francuskiego, którego nauczyła się będąc wieloletnią tancerką na paryskiej scenie. Od kwietnia tego roku Teatr wzbogacił się o nowego członka zespołu – Mikhaila Karnaukhova, rosyjskiego baletmistrza, solistę teatrów. W teatrze zatrudniony jest jako główny choreograf, który przygotował już kilka choreografii dla naszego zespołu. Ostatnią z nich mogliśmy obejrzeć 24 sierpnia podczas „In memoriam XXVIII festiwal Grzegorza Ciechowskiego” na Placu Hallera w Tczewie. W tym roku szkolnym dzieci oraz młodzież z Gniewa będą miały możliwość tańczyć na zajęciach wraz z naszym choreografem. Aktualnie prowadzimy nabór do grup, liczymy na to, ze w październiku ostateczne grupy się uformują i będziemy mogli uczyć młodych przez cały rok szkolny. Naszym celem nie jest prowadzenie zajęć typowo rozrywkowych. Chcemy aby dzieci jak najwięcej się nauczyły. Na zajęciach poza tajnikami dotyczącymi techniki, uczniowie będą mogli poznać choreografie oraz bardzo ciekawą muzykę. Oczywiście będzie również czas na zabawę, ale nie jest to nasz główny cel. Ideą Teatru Tańca jest przygotowanie różnych choreografii tak, aby dzieci mogły zaprezentować swoje talenty na scenie i przed szerszą publicznością.

Stworzyliśmy Teatr Tańca 8 Negro, by dać możliwość rozwoju młodym artystom, ale również aby zachęcić dorosłych do spędzania aktywnie wolnego czasu. Naszym celem jest szerzenie miłości do tańca - już ośmiu uczniów spod skrzydeł Agaty Litwińskiej wybrało taniec jako ścieżkę własnej kariery. Pragniemy, aby w naszym studio każdy czuł się swobodnie, podążał naszym śladem i spełniał swoje własne artystyczne marzenia.

Data publikacji: 2019-09-11 11:05
  • Zajęcia taneczne
  • Zajęcia taneczne
  • Zajęcia taneczne
  • Zajęcia taneczne
  • Zajęcia taneczne
  • Zajęcia taneczne

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.