Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Patriotyczne święto

W poniedziałek, 11 listopada po raz kolejny okazaliśmy swój patriotyzm. Mieszkańcy naszej Gminy wzięli udział w Gniewskiej Paradzie Niepodległości.

Mazurek Dąbrowskiego rozbrzmiał w szkołach

Świętowanie 101 rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęliśmy już w piątek, 8 listopada. Tego dnia, w wielu polskich szkołach wspólnie odśpiewano hymn Polski. W akcję „Szkoła do hymnu” włączyły się również gniewskie placówki – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana III Sobieskiego i Szkoła Podstawowa nr 2 im. gen. J. Hallera.
Hymn odegrany został także 11 listopada punktualnie o godz. 12.00 na rynku w Gniewie. Mazurka Dąbrowskiego śpiewali harcerze oraz przedstawiciele gniewskiego magistratu z burmistrzem Maciejem Czarneckim na czele.

Niepodległość na sportowo

W przeddzień narodowego święta, w niedzielę, 10 listopada Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gniewie zorganizował Turniej Halowej Piłki Nożnej Gniewskich Firm i Instytucji z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości. Do  turnieju zgłosiło się 10 drużyn: Inwest – Kom Gniew, Fama Gniew, Mikrostyk Gniew, GOSiR i Przyjaciele, OSP Gniew, Magmar Gniewskie Młyny, OSP Gniew, EDIL – BUD, Alma – Color Gniew, Prywatna Inicjatywa – FC Gniew. Podczas podsumowania imprezy wręczenia pamiątkowych pucharów, statuetek i dyplomów dokonały Aleksandra Szramka i Ewa Kujawska-Majewska – radne Rady Miejskiej w Gniewie i przedstawicielka gospodarza turnieju Karina Matuszczak.

Królem strzelców z 5 bramkami został Leszek Grzyb z drużyny Fama Gniew, natomiast Kamila Majewskiego z drużyny OSP Gniew uznano za najlepszego bramkarza turnieju. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w zawodach!

Patriotycznie w Piasecznie

11 listopada w Piasecznie odprawiona została uroczysta msza święta, podczas której wierni wzięli udział we wspólnym patriotycznym śpiewaniu, które prowadzili chór Exaudi Deus, Chór Uniwersytetu III Wieku i schola Biedronki z Piaseczna, przygotowane przez dyrygenta zespołów Krystiana Zzimnego.

Modlitwa za Ojczyznę

Uroczystości w Gniewie rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem ku czci pomordowanych na gniewskim cmentarzu przez przedstawicieli Samorządu Gminy Gniew, harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej oraz mieszkańców. Następnie wszyscy wzięli udział w mszy świętej w intencji Ojczyzny, sprawowanej przez proboszcza gniewskiej parafii ks. Zbigniewa Rutkowskiego. W nabożeństwie udział wzięły poczty sztandarowe instytucji, firm i organizacji z terenu całej gminy Gniew. O oprawę muzyczną mszy zadbała Gniewska Orkiestra Dęta.

Gniewska Parada Niepodległości

Kulminacyjnym punktem obchodów była parada, w której udział wzięły zarówno zorganizowane grupy historyczne, artystyczne, społeczności szkolne, organizacje, ale przede wszystkim mieszkańcy miasta i gminy Gniew. Pod przewodnictwem marszałka Józefa Piłsudskiego, z pochodniami, biało - czerwonym balonami wszyscy przemaszerowali spod gniewskiej świątyni na dziedziniec zamkowy, gdzie kontynuowano uroczystość. Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego, zebranych powitał Burmistrz Miasta i Gminy Maciej Czarnecki. - To najważniejszy i chyba najszczęśliwszy dzień w dziejach naszej historii. Wspominając datę 11 listopada 1918 roku, warto także podkreślić rolę mieszkańców Ziemi Gniewskiej, którzy przyczynili się do tego ważnego święta. W lipcu 1919 roku powstała bowiem Republika Gniewska, której mieszkańcy walczyli o powrót Pomorza do Polski – mówił włodarz, dziękując mieszkańcom za obecność, a organizatorom za przygotowanie wydarzenia.
Następnie rozpoczęły się wspólne śpiewy patriotyczne, prowadzone przez kobiecy chór Harmonia Sphaerarum, pod dyrygenturą Izabeli Chyły. Śpiewy przeplatane były konkursami o tematyce historycznej, które przygotował i poprowadził Krystian Zimny. Na uczestników wydarzenia czekały też grochówka i ciepła herbata. Ostatnim puntem programu był przygotowany na podzamczu pokaz fire-show w wykonaniu młodzieży z Opalenia.
W paradzie udział wzięli:
- Gniewska Orkiestra Dęta,
- Chorągiew Husarska Marszałka Województwa Pomorskiego,
- uczniowie i nauczyciele szkół z terenu Gminy Gniew:
· Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Gniewie,
· Szkoły Podstawowej nr 2 im. gen. Józefa Hallera w Gniewie,
· Szkoły Podstawowej im. bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Piasecznie,
· Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Polskim Gronowie,
· Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Henryka Mrossa w Gniewie,
- wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariusza,
- grupa szczudlarzy z grupy teatralnej KOKO Teatr,
- słuchacze Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku
- druhowie z OSP Gniew.

Nieocenioną pomoc przy organizacji parady jak co roku wykazało Gniewskie Środowisko Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej reprezentowane przez: I Gniewską Drużynę Harcerek Gniazdo prowadzoną przez Karolinę Wendt oraz 22 Gniewską Drużynę Harcerzy Trop, której zastępowym jest Wojciech Wesołowski.

Organizatorzy kierują podziękowania dla wszystkich grup  zorganizowanych uczestniczących w paradzie, pocztów sztandarowych, służb liturgicznych, prowadzącego imprezę Krystiana Zimnego, dyrygentki i członkiń chóru Harmonia Sphaerarum, wcielającego się w rolę Marszałka Piłsudskiego Tomasza Kordunowskiego, słuchaczy Uniwersytetu III Wieku za przygotowanie kotylionów dla uczestników parady, druhów Ochotniczej Straży Pożarnej oraz funkcjonariuszy gniewskiej Policji za zabezpieczenie pochodu. Organizatorzy dziękują bardzo Szkole Podstawowej nr 1 w Gniewie i dyrektorowi Mirosławowi Narlochowi za wypożyczenie sceny oraz nagłośnienia, które obsługiwał Pan Zygmunt  Rajkowski z Opalenia.

Organizatorami święta byli: Urząd Miasta i Gminy Gniew, Stowarzyszenie Centrum Aktywnych – Gniew, Parafia św. Mikołaja w Gniewie, Gniewskie Środowisko Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Harmonia Sphaerarum, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Gniewie, Spółka Zamek Gniew.

Przedsięwzięcie zostało sfinansowane ze środków Gminy Gniew.

Data publikacji: 2019-11-12 13:33
  • 11 Listopada
  • 11 Listopada
  • 11 Listopada
  • 11 Listopada
  • 11 Listopada
  • 11 Listopada
  • 11 Listopada
  • 11 Listopada
  • 11 Listopada
  • 11 Listopada
  • 11 Listopada
  • 11 Listopada
  • 11 Listopada
  • 11 Listopada
  • 11 Listopada
  • 11 Listopada
  • 11 Listopada
  • 11 Listopada

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.