Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Tczewie

Powiatowy Lekarz Weterynari w Tczewie informuje o zasadach uboju z konieczności.

W związku z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2019/628 z dnia 08 kwietnia 2019 r. dotyczącym wzorów świadectw urzędowych dla określonych zwierząt i towarów oraz zmieniając rozporządzenie (WE) nr 2074/2005 i rozporządzenie wykonawcze (UE) 2016/759 w odniesieniu do tych wzorów świadectw jak również mając na względzie sytuacje, w których bydło utrzymywane w gospodarstwie ulegnie wypadkowi np. złamie kończynę, a powyższe uniemożliwi zwierzęciu możliwość poruszania się i tym samym transport do rzeźni, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Tczewie informuje co następuje.

Ubojowi z konieczności w gospodarstwie może zostać poddane bydło klinicznie zdrowe i nie leczone, czyli nie dotyczy sztuk chorych lub/i takich, które były poddawane leczeniu, a nie minął okres karencji na podany środek leczniczy.
Uboju takiego może dokonać osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje tj. takie same jak w przypadku uboju zwierząt w rzeźni przy zachowaniu spełnienia wymagań dotyczących ochrony zwierząt podczas uboju.

W przypadku, gdy zwierzę ulegnie takiemu wypadkowi należy w kolejności:
- wezwać lekarza weterynarii opiekującego się stadem, który po zgodnej identyfikacji przeprowadzi badanie kliniczne zwierzęcia i stwierdzi czy zwierzę powinno być leczone, poddane ubojowi z konieczności czy w przypadku nierokowania zwierzęcia, poddane eutanazji.
- skontaktować się z rzeźnią celem ustalenia czy istnieje możliwość przyjęcia tuszy i narządów wewnętrznych zwierzęcia poddanego ubojowi z konieczności. Lekarz weterynarii w rzeźni dokona badania poubojowego i wyda ocenę przydatności mięsa do spożycia.
- skontaktować się z wykwalifikowanym ubojowcem i po ustaleniu terminu przyjazdu zgłosić fakt planowanego uboju z konieczności do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Tczewie- druk zgłoszenia w załączeniu do ww. pisma- celem uzyskania świadectwa urzędowego, które będzie towarzyszyło tuszy i narządom wewnętrznym zwierzęcia poddanego ubojowi z konieczności poza rzeźnią.
Należy pamiętać, iż ubój z konieczności ma być wykonywany w obecności urzędowego lekarza weterynarii.

Niezbędne do wystawienia urzędowego świadectwa będzie:
- oświadczenie lekarza weterynarii opiekującego się stadem dotyczące zwierzęcia poddanego ubojowi z konieczności poza rzeźnią, które jest potwierdzeniem wykonania badania klinicznego wraz z rozpoznaniem (zalecane),
- oświadczenie przedsiębiorcy sektora spożywczego, który utrzymywał zwierzę poddane ubojowi z konieczności poza rzeźnią,
- informacje dotyczące łańcucha żywnościowego, które zawiera m.in. informacje na temat weterynaryjnych produktów leczniczych lub innych środków, jakie podawano zwierzęciu lub wobec niego zastosowano, z wyszczególnieniem dat podawania i okresów karencji.
- okazanie: ewidencji leczenia zwierzęcia, księgi rejestracji bydła oraz decyzji uznającej stado bydła za urzędowo wolne od gruźlicy, brucelozy i białaczki.

Zwierzę poddane ubojowi i odkrwawieniu musi zostać przewiezione do rzeźni w higienicznych warunkach i bez zbędnej zwłoki. Usunięcie żołądka i jelit, bez dalszej obróbki poubojowej, można dokonać na miejscu, pod nadzorem urzędowego lekarza weterynarii. Usunięte narządy wewnętrzne muszą towarzyszyć zwierzęciu do rzeźni oraz muszą być oznakowane jako przynależne do tego zwierzęcia.
Należy pamiętać, iż w przypadku zdrowych zwierząt kopytnych, które uległy wypadkowi, takich jak świnia, owca, koza lub cielę do 6 miesiąca życia, możliwe jest przeprowadzenie takiego uboju zwierzęcia w celu pozyskania mięsa na własne potrzeby w gospodarstwie pochodzenia. Przy przeprowadzeniu takiego uboju nie jest konieczna obecność urzędowego lekarza weterynarii, jednakże uboju takiego może dokonać osoba, które przeszła szkolenie, a mięso nie może być oferowane do sprzedaży.

Data publikacji: 2020-02-03 10:09

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.