Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Wielki dzień otwarcia ekologicznych inwestycji w Zespole Szkół w Opaleniu

Piątek, 6 października był wielkim dniem dla Zespołu Szkół w Opaleniu. W związku z zakończonymi wielkimi innowacjami szkoła zyskała nowe, ekologiczne oblicze. Uroczyście oddano do użytku bezemisyjną instalację opartą o OZE przez spółkę Veolia Północ oraz otwarto nowoczesną ekoPracownię.

W wydarzeniu udział wzięło wiele osób – przedstawiciele zaprzyjaźnionych samorządów, politycy, gminni radni i sołtysi, inwestorzy oraz pozostali goście.

Uroczystość została otwarta przez dyrektor Zespołu Szkół w Opaleniu – panią Katarzynę Zander. Po powitaniu gości przez burmistrza Macieja Czarneckiego zaproszonym czas umiliły występy dzieci z ZS Opalenie.

Podczas oficjalnej części oprócz oddania do użytku ekologicznych inwestycji, podziękowano również posłowi Kazimierzowi Smolińskiego oraz wiceministrowi Karolowi Rabendzie za dotychczasowe wsparcie i pomoc w pozyskiwaniu środków zewnętrznych dla naszej gminy. Następnym punktem było wręczenie tytułu Przyjaciela Gniewu Spółce Veolia Północ oraz Zakładowi Produkcji Kruszyw. Tytuł ten jest wyrazem wdzięczności za długoletnią współpracę i zaangażowanie w życie mieszkańców.

Później przedstawiciele Spółki Veolia przedstawili szczegółowe prezentacje na temat oddanej tego dnia do użytku bezemisyjnej instalacji opartej na OZE.

Następnie skupiono się otwarciu ekoPracowni. Wtedy także oprócz Burmistrza Miasta i Gminy Gniew Macieja Czarneckiego i dyrektor ZS Opalenie Katarzyny Zander, którzy prowadzili wydarzenie, głos zabrała Teresa Jakubowska – Zastępca Prezesa Zarządu WFOŚiGW w Gdańsku.

Na zakończenie części oficjalnej zaproszeni goście udali się do pracowni, gdzie burmistrz wraz z panią dyrektor Katarzyną Zander oraz Dyrektor ds. Rozwoju Veolia Północ Patrycją Adamczak przecięli wstęgę, a ks. Proboszcz poświęcił pomieszczenie.

Przypominamy, że dofinansowanie w wysokości 75 000 złotych otrzymano w ramach programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej na lata 2022 – 2025 EkoPracownia – Zielone Serce Szkoły edycja rok 2023 Opalenie – Centrum Zielonej Energii.

W ramach dotacji zakupiono i wyposażono stanowiska pracy dla uczniów w stoły warsztatowe, taborety obrotowe, meble, sprzęt multimedialny – tablicę interaktywną i laptopy oraz modele i pomoce naukowe.

Podekscytowani i ciekawi uczniowie mogą już korzystać z pracowni, na którą tak długo czekali.

Poniżej moga zapoznać się Państwo z informacją na temat inwestycji.

Veolia Północ z Grupy Veolia term opracowała koncepcję, a następnie wykonała nowoczesną instalację ciepłowniczą zasilającą sześć budynków Zespołu Szkół w Opaleniu w gminie Gniew. Projekt polegał na zastąpieniu dotychczasowej kotłowni węglowo-pelletowej w pełni zautomatyzowanym rozwiązaniem opartym o odnawialne źródła energii (OZE), obejmującym kotły elektrodowe, pompy ciepła oraz instalację fotowoltaiczną. W efekcie powstała przyjazna środowisku, bezemisyjna instalacja, która zapewni ciepło i prąd dzieciom uczęszczającym do szkoły i przedszkola.

Inwestycja w Opaleniu stanowi dla Veolii term kolejny referencyjny projekt współpracy z samorządem, który potwierdza kompetencje spółki w realizacji projektów dekarbonizacyjnych dla lokalnych społeczności. 

Od kilku lat władze gminy Gniew mierzyły się z problemem wymiany starej kotłowni węglowo-pelletowej o mocy 200 kW w gminnym Zespole Szkół w Opaleniu. Istotnym problemem, który utrudniał proces inwestycji, był brak sieci ciepłowniczej i gazowej. W ramach współpracy z gniewskim samorządem Veolia Północ opracowała koncepcję bezemisyjnej, opartej o OZE i w pełni zautomatyzowanej kotłowni, która pozwala na oszczędności ciepła i zmniejszenie kosztów ogrzewania budynków szkoły i przedszkola.

– Dla samorządów chcemy być partnerem energetycznym pierwszego wyboru. Dzisiaj prowadzimy działalność w ponad 60 polskich miastach. W ramach realizowanych procesów dekarbonizacyjnych zmieniamy nasze ciepłownie, wdrażając w nich rozwiązania optymalne ekonomicznie i ekologicznie. Naszym priorytetem jest stosowanie technologii przyjaznych środowisku i przynoszących korzyści mieszkańcom. Opierając się na naszych kompetencjach z szeroką ofertą energetyczną wychodzimy też poza nasze zakłady – mówi Magdalena Bezulska, prezes Veolii term. – Realizacja inwestycji w Opaleniu to kolejny etap dobrej współpracy Veolii z władzami Gniewa, a także modelowy przykład naszego podejścia, w którym każdorazowo uwzględniamy specyfikę projektu i jego otoczenia. Na wyzwania lokalnego samorządu odpowiedzieliśmy kompleksowo, przygotowując szyte na miarę rozwiązanie obejmujące koncepcję, projekt, generalne wykonawstwo i automatykę instalacji opartej o OZE. Istotny jest fakt, że obiektów takich jak gminna szkoła w Opaleniu są w Polsce tysiące, a wykonana przez Veolię Północ inwestycja pozwoliła nam zdobyć kolejne doświadczenia i referencje dla podobnych realizacji – dodaje.

– Nasza współpraca z Veolią od dłuższego czasu rozwija się bardzo dobrze. Oprócz zapewnienia stabilnych i pewnych dostaw ciepła, spółka angażuje się również w projekty skierowane do naszych mieszkańców. Tak właśnie wyobrażam sobie partnerstwo samorządu i biznesu. W przypadku Zespołu Szkół w Opaleniu wymiana instalacji ogrzewającej była dla nas coraz bardziej palącym problemem. Zainstalowanie nowego systemu opartego o odnawialne źródła energii przyniosło nam wiele korzyści, w tym całkowite wyeliminowanie paliwa węglowego, pełną redukcję emisji i w konsekwencji czystsze powietrze, którym będą oddychać dzieci i mieszkańcy. Co równie istotne - nowa instalacja przyniesie obniżkę kosztów ogrzewania w stosunku do ostatniego sezonu grzewczego – mówi Maciej Czarnecki, burmistrz miasta i gminy Gniew.

Projekt w Zespole Szkół w Opaleniu polegał na zastąpieniu dotychczasowej kotłowni węglowo-pelletowej rozwiązaniem w pełni zautomatyzowanym, bezemisyjnym opartym o odnawialne źródła energii (OZE). Zakres prac zrealizowanych przez Veolię Północ obejmował następujące elementy: koncepcję, projekt, obliczenia efektywności, porównanie do innych rozwiązań, oszacowanie kosztów eksploatacji i zwrotu z inwestycji, generalne wykonawstwo, zdalne zarządzanie systemem.

– W pierwszym etapie podzieliliśmy istniejący duży obieg ciepła na mniejsze, oparte o OZE. Dla większych obiektów zastosowano kotły elektrodowe o łącznej mocy 110 kW, a dla mniejszych pompy ciepła o łącznej mocy 24 kW. Na wszystkich dachach szkoły rozmieszczono instalację fotowoltaiczną o łącznej mocy 140 kWp. Rozwiązanie to pozwoli na samobilansowanie się systemu. Dodatkowo w salach lekcyjnych zastosowano czujniki umożliwiające uzyskanie oszczędności ciepła minimum 15%. Z kolei w sali gimnastycznej zostały zamontowane nagrzewnice pozwalające na szybkie nagrzanie pomieszczenia bezpośrednio przed zajęciami. Cały system jest w pełni zautomatyzowany i pozwala na efektywne zarządzanie ciepłem. Po zakończonej inwestycji Veolia Północ będzie zdalnie zarządzać systemem i go nadzorować – wyjaśnia Janusz Panasiuk, prezes Veolii Północ.

***

Grupa Veolia w Polsce dąży do tego, by stać się wzorcową firmą w obszarze transformacji ekologicznej. Od ponad 25 lat jest sprawdzonym partnerem miast i przemysłu na terenie całego kraju. Opierając się na wiedzy i doświadczeniu oferuje innowacyjne usługi dostosowane do potrzeb Klientów. Inwestując w rozbudowę i modernizację swojej infrastruktury produkcyjnej i dystrybucyjnej, a także rozwijając działalność w zakresie efektywnego zarządzania energią, gospodarki wodno-ściekowej i odpadowej zapewnia najwyższą jakość usług. Wpisując się w model gospodarki o obiegu zamkniętym tworzy i wdraża rozwiązania efektywne ekonomicznie i przyjazne dla środowiska przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju miast i przemysłu.

Grupa Veolia w Polsce zatrudnia 4 600 pracowników, których misją jest odnawianie zasobów świata. Prowadzi działalność w 123 miejscowościach, w 58 miastach zarządza sieciami ciepłowniczymi. Działa poprzez spółki operacyjne: Veolia Energia Polska (holding), Veolia Energia Warszawa, Veolia Energia Łódź, Veolia Energia Poznań, Veolia term, Veolia Energy Contracting Poland, Veolia EKOZEC, Veolia Industry Polska, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Tarnowskich Górach oraz ich spółki zależne. www.veolia.pl

Zobacz film

Raport wpływu

Veolia term, poprzez swoje spółki zależne, jest obecna w 60 miastach w Polsce. Realizując założenia polityki zrównoważonego rozwoju Grupy Veolia w Polsce, tworzy i wdraża rozwiązania efektywne energetycznie i optymalne dla środowiska i społeczności lokalnych. Veolia term wchodzi w skład Grupy Veolia w Polsce od 2008 r.  Grupę Veolia term tworzy 6 spółek: Veolia Północ, Veolia Szczytno, Veolia Wschód, Veolia Południe, Veolia Zachód oraz Veolia term. Jest właścicielem 60 ciepłowni, 2 elektrociepłowni i 6 silników kogeneracyjnych. Dostarcza efektywne rozwiązania energetyczne dla budynków użyteczności publicznej, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, obiektów przemysłowych, biurowców, centrów handlowych oraz klientów indywidualnych.  www.veoliaterm.pl

Data publikacji: 2023-10-11 15:20
  • otwarcie inwestycji
  • otwarcie inwestycji
  • otwarcie inwestycji
  • otwarcie inwestycji
  • otwarcie inwestycji
  • otwarcie inwestycji
  • otwarcie inwestycji
  • otwarcie inwestycji
  • otwarcie inwestycji
  • otwarcie inwestycji
  • otwarcie inwestycji
  • otwarcie inwestycji
  • otwarcie inwestycji
  • otwarcie inwestycji
  • otwarcie inwestycji

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.