W związku z dynamiczną sytuacją epizootyczną dotyczącą pryszczycy (FMD) w Unii Europejskiej, istnieje konieczność podnoszenia świadomości wśród podmiotów utrzymujących zwierzęta z gatunków wrażliwych. Wiedza na temat choroby, jej objawów, sposobów zakażenia i metod zapobiegania ma kluczowe znaczenie dla ochrony zdrowia zwierząt i bezpieczeństwa hodowli.
Zalecenia:
Natalia Styka
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Tczewie
Pryszczyca to wyjątkowo zaraźliwa choroba wirusowa atakująca zwierzęta parzystokopytne – zarówno udomowione, jak i dzikie. Dotyczy m.in. bydła, owiec, kóz, świń, wielbłądowatych, bawołów i jeleni. Choroba objawia się powstawaniem bolesnych pęcherzy, przede wszystkim w jamie ustnej i na kończynach.
Typowe objawy u zakażonych zwierząt to:
U młodych osobników (np. prosiąt, jagniąt, koźląt) choroba może prowadzić do nagłej śmierci bez widocznych objawów.
Głównym sposobem transmisji wirusa jest bezpośredni kontakt między zwierzętami. Jednak choroba może również rozprzestrzeniać się przez:
Ryzykowne zachowania zwiększają szansę zakażenia. Kluczowe są działania zapobiegawcze wspólne dla różnych chorób zakaźnych:
Pryszczyca może powodować znaczne straty ekonomiczne – zarówno bezpośrednie, jak i pośrednie. Dlatego regularna obserwacja zwierząt oraz szybka reakcja są kluczowe.
W przypadku jakiegokolwiek podejrzenia choroby należy niezwłocznie poinformować Inspekcję Weterynaryjną. Zgłoszenie jest obowiązkowe i niezbędne, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby.
Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296
Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka