Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Wysłuchania publiczne w sprawie koncepcji nowego budżetu UE w Polsce! Daj się wysłuchać!

Ogólna Federacja Organizacji Pozarządowych informuje o zapisach na serię wysłuchań publicznych dot. projektu Umowy Partnerstwa i poszczególnych programów krajowych przewidzianych w ramach nowego budżetu UE na lata 2021-2027. Pierwsze takie wysłuchanie odbędzie się już w środę 7 kwietnia br. Szczegóły znajdą Państwo w załączniku.

Zbiórka odpadów wielkogabarytowych

W kwietniu zostanie zorganizowana wiosenna zbiórka odpadów wielkogabarytowych. W piątek, 2 kwietnia odpady odebrane zostaną od mieszkańców sołectwa Brody Pomorskie oraz miasta Gniew. W piątek, 16 kwietnia ze zbiórki skorzystać będą mogli mieszkańcy sołectw: Jeleń, Piaseczno i Rakowiec. Szczegóły znajdą Państwo na załączonych plakatach.

Światowy Dzień Autyzmu

Dzisiaj, 2 kwietnia przypada Światowy Dzień Autyzmu, którego celem jest podnoszenie świadomości ludzi na temat zaburzeń związanych ze spektrum tej choroby. To dobry dzień, by pomyśleć ciepło o wszystkich, którzy zmagają się z tym problemem.

Rocznica śmierci Jana Pawła II

2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21.37 zmarł Karol Wojtyła - papież Jan Paweł II. Jego śmierć wstrząsnęła całym światem. Wszyscy pamiętamy ten wieczór, kiedy zabiły dzwony kościołów, łączyliśmy się w modlitwie, smutku i bólu. Wielki człowiek, pasterz, podróżnik, głowa kościoła katolickiego oraz wzór dla wielu młodych ludzi. Upamiętniając życie świętego Polaka, w gniewskim kościele jako pierwszym w diecezji, powstał ołtarz Jana Pawła II. W każdą sobotę możemy przed nim odmawiać nowennę za wstawiennictwem Ojca Świętego w szczególnie ważnych intencjach dla naszych parafian.

Wesołych świąt Wielkiej Nocy!

Z okazji nadchodzących świąt Wielkiej Nocy Burmistrz Miasta i Gminy Gniew Maciej Czarnecki oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Gniewie Damian Szmyt składają Państwu najserdeczniejsze życzenia zdrowia, wiosennej pogody ducha i niezłomnej siły do pokonywania codziennych życiowych trudności, która pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość.

Biuletyn LOT Kociewie

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z informatorem biurowym lokalnej organizacji turystycznej. Szczegóły znajdą Państwo w załączniku.

Światowy Dzień Sportu

Z okazji przypadającego dziś dnia sportu Burmistrz Miasta i Gminy Gniew wszystkim instytucjom, organizacjom, działaczom sportowym składa najszczersze podziękowanie i wyrazy uznania za podejmowane inicjatywy.

Przerwa w dostawie wody.

Informujemy, iż z powodu prac remontowych na sieci wodociągowej w dniu 7 i 8 kwietnia 2021r mogą nastąpić przerwy w dostawie wody dla mieszkańców osiedla Leśnego w miejscowości Tymawa, za utrudnienia przepraszamy.

Wymiana wodomierzy w Tymawie.

Związku z wdrażaniem systemu do zdalnego odczytu wodomierzy w dniach od12 .04.2021r do 15.04.2021r Inwest - Kom w Gniewie prosi mieszkańców osiedla Leśnego w Tymawie (lewa i prawa strona ) o umożliwienie dokonania wymiany wodomierzy. W celu sprawnego przeprowadzenia wymiany urządzeń prosimy o telefoniczne skontaktowanie się z naszą firmą i umówienie się co do dnia i godziny odpowiadającej Państwu.

Telefon kontaktowy 58-535-23-18 lub 31 wew.42 i 43

Piękna Wieś Pomorska 2021

Urząd Miasta i Gminy Gniew informuje, że Zarząd Województwa Pomorskiego podjął uchwałę w sprawie organizacji Konkursu „Piękna Wieś Pomorska 2021”, którego główną ideą jest poprawa estetyki i stanu środowiska pomorskich wsi i zagród. Konkurs docenia piękno wiejskiego krajobrazu i integrację społeczności lokalnej na rzecz rozwoju życia kulturalnego wsi. Zadbana wieś zagroda stanowi wizytówkę regionu. Tegoroczny konkurs odbędzie się w dwóch kategoriach: „Wieś” oraz „Zagroda”. Pomimo założeń regulaminu konkursu, Gmina Gniew dopuszcza udział w konkursie zagród nierolniczych – bez możliwości udziału w kolejnych etapach konkursu.

Światowy Dzień Zdrowia

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. Z tej okazji składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkim pracownikom służby zdrowia, którzy ratują ludzkie życie i pomagają utrzymać je w dobrym stanie. Dziękujemy za ogromny trud i wielkie serca, jakie wkładacie w niesienie pomocy potrzebującym, za waszą ciężką i ofiarną pracę na rzecz ochrony zdrowia i życia drugiego człowieka zwłaszcza w tym trudnym czasie. Życzymy dużo zdrowia, wytrwałości oraz wiele satysfakcji z pracy zawodowej.

Rusza przebudowa ulicy Kapinosa.

Drodzy mieszkańcy miło nam poinformować, iż ulica Kapinosa w Gniewie została przekazana inwestorowi do rozpoczęcia jej przebudowy. Wykonawca od poniedziałku, 12 kwietnia przystąpi do prac remontowych, w związku z czym droga częściowo może być zablokowana. O postępie inwestycji będziemy Państwa informować na bieżąco.

Z najlepszymi życzeniami dla działaczy sportowych

Z okazji Światowego Dnia Sportu, który obchodziliśmy 6 kwietnia, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Gniew Joanna Kamińska na ręce przedstawicieli Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji złożyła osobiste życzenia.

Obecne obostrzenia przedłużone do 18 kwietnia

Dziś na konferencji prasowej rząd podjął decyzję o przedłużeniu obowiązujących obostrzeń do 18 kwietnia. Najbliższy czas ma pokazać jak będzie rozwijać się sytuacja epidemiczna w kraju po świątecznych wyjazdach Polaków. Przypomnijmy, że do 18 kwietnia nadal zostają zamknięte m.in. duże sklepy meblowe i budowlane, a także salony fryzjerskie i kosmetyczne. Ponadto są też nowe limity osób w handlu i miejscach kultu.

Gniew oczami turysty

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z podróżniczym blogiem turysty z Gdańska „Miejski Wojażer”, który w ostatnim czasie odwiedził Gniew i zachwycił się naszym miastem. Na swoim turystycznym blogu opisał zorganizowaną wycieczkę do Gniewu, pokazując i opisując zwiedzane miejsca, lokalne atrakcje oraz krajobrazy doliny dolnej Wisły. Oczami turysty przedstawiamy bardzo ciekawy spacer ulicami i zakątkami naszego miasteczka. Dziękujemy Panie Kamilu za tak interesujące przedstawienie walorów turystycznych Gniewu. Serdecznie zapraszamy na stronę bloga, na której znajdą Państwo wyjątkowy spacer po mieście. Turystów zaś zapraszamy do miasta!

Znamy wyniki konkursu Granty na Kulturę 2021

W czwartek, 1 kwietnia wyłoniono laureatów konkursu Granty na Kulturę 2021, organizowanego przez Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną w Gniewie pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Gniew Macieja Czarneckiego. Tym samym przyznano 30 dofinansowań na stałe formy kulturalne w wysokości 42 000 zł oraz dofinansowano 10 inicjatyw kulturalnych na łączną kwotę w wysokości 7 989,80 zł. Gratulujemy!

Uwaga na oszustów

"Masz nie oplacony mandat karny. W dniu 31.03.2021 twoj mandat zostanie przekazany do komornika z tytulu zaleglosci 10.00 PLN. Oplac teraz". SMS-y takiej treści pojawiły się u niektórych odbiorców. Policjanci ostrzegają: to oszustwo!

Podwórko NIVEA stanęło w Piasecznie

Już jest! W centrum Piaseczna stanął plac zabaw, wybudowany w ramach akcji Podwórka Talentów NIVEA. To dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności, kolejna grupa dzieci z gminy Gniew może spędzić czas na wspaniałej zabawie! W czwartek, 8 kwietnia, w obecności Inspektora Nadzoru Budowlanego, Wykonawcy oraz dyrektor szkoły Sylwii Gotschalk, odbył się oficjalny odbiór techniczny obiektu. Plac zabaw nie tylko będzie służył zabawie, ale będzie pełnił również funkcję edukacyjną.

Centrum kultury z kolejnym dofinansowaniem

Kolejne dofinansowanie w wysokości 50 400 złotych przyznano Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Gniewie w ramach programu Promocja czytelnictwa realizowanego przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. W ramach projektu w naszej gminie organizowane będą m.in. spotkania literackie i liczne działania wspierające czytelnictwo. Gratulujemy kolejnej ciekawej inicjatywy i czekamy na realizację!

Zbiórka odpadów wielkogabarytowych

W piątek, 16 kwietnia zorganizowana zostanie kolejna zbiórka odpadów wielkogabarytowych w naszej gminie. Tym razem z akcji skorzystać będą mogli mieszkańcy miejscowości: Jeleń, Piaseczno, Piaseckie Pole, Wielkie Wyręby, Małe Wyręby, Mała Karczma, Rakowiec, Dębowo. Kolejne zbiórki odbędą się 27 i 30 kwietnia. Szczegóły znajdą znajdą Państwo w załączniku.

Szczepienia ochronne przeciwko zakażeniom wirusem HPV

Wyłoniono realizatorów szczepień ochronnych przeciwko zakażeniom wirusem HPV w ramach Powiatowego Programu Profilaktyki Zakażeń Wirusem Brodawczaka Ludzkiego HPV "Chronię życie przed rakiem", którzy przeprowadzą szczepienia ochronne dziewcząt z rocznika 2009.W Gniewie szczepienia wykonywać będą przychodnie Pelmed i Medical.

Startuje II edycja VEOLIA RUN – 5 km biegiem po Gniewie

Z ogromną przyjemnością informujemy, iż w sobotę 29 maja 2021 roku na terenie Miasta i Gminy Gniew odbędzie się Bieg Veolia Run. Wydarzenie z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród wielu biegaczy. Bieg gniewski to nie tylko rywalizacją sportowa, ale także doskonała okazja, aby zwiedzić nasze piękne miasto oraz zachwycić się jego walorami turystyczno-przyrodniczymi.

Praca w Gniewie

Zakład Produkcyjny Leca Polska Sp. z o.o aktualnie prowadzi rekrutację na stanowisko operatora maszyn drogowych oraz operatora linii produkcyjnej. Szczegóły na załączonych plakatach.

Aktualizacja Strategii Zrównoważonego Rozwoju Społeczno–Gospodarczego Gminy Gniew do 2030 r.

Wydłużony został termin konsultacji społecznych w sprawie aktualizacji Strategii Zrównoważonego Rozwoju Społeczno – Gospodarczego Gminy Gniew do 2030 r. Konsultacje potrwają do 30 kwietnia do godz. 14.00. Zachęcamy do udziału! Dokument podlegający konsultacjom oraz formularz konsultacyjny znajdą Państwo w załączniku.

Oferta pracy

Firma TCiUZ Durkalec, od ponad 20 lat specjalizująca się w transporcie krajowym, towarów sypkich, wywrotkami, zatrudni kierowcę kat. C+E. Pracodawca oczekuje: doświadczenia w zawodzie, prawa jazdy kategorii C+E, karty kierowcy, aktualnego zaświadczenia o niekaralności. Miejsca zamieszkanie niedaleko siedziby firmy będzie dodatkowym atutem. Zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 609 183 540.

Trwają zapisy na konsultacje strategii dla młodzieży w woj. pomorskim

Już 13 kwietnia odbędzie się kolejna z wojewódzkich konferencji konsultacyjnych, na której wszyscy młodzi ludzie z województwa pomorskiego otrzymają możliwość zgłaszania pomysłów do „Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia”, wieloletniego planu działań państwa w obszarze polityki młodzieżowej. Zapisy przyjmowane są do godz. 12.00 12 kwietnia.

Praca w firmie Alarmtech

Spółka Alarmtech Polska w Gniewie poszukuje pracownika na stanowisko montera podzespołów elektronicznych. Osoby zainteresowane podjęciem zatrudnienia proszone są o przesyłanie CV na adres Alarmtech Polska Sp. z o.o., ul. Kusocińskiego 3, 83-140 Gniew lub na adres e-mail: rekrutacja@alarmtech.pl. Szczegóły znajdą Państwo w załączonym ogłoszeniu.

Przerwy w dostawie wody na os. Leśnym w Tymawie

Spółka INWEST-KOM informuje, iż w związku z prowadzoną wymianą wodomierzy głównych na terenie os. Leśnego w Tymawie, w dniach od 12 do 15 kwietnia, mogą nastąpić chwilowe przerwy w dostawie wody dla mieszkańców. Za utrudnienia spółka INWEST-KOM przeprasza.

Ptasia grypa u łabędzie niemego w Czatkowach

Na podstawie art. 51, ust. 5, pkt. 1 Ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt ( Dz. U. z 2020, poz. 1421 ze zm.) Powiatowy Lekarz Weterynarii w Tczewie zawiadamia o wystąpieniu wysoce zjadliwej grypy ptaków (H5N8) u 1 sztuki łabędzia niemego znalezionego na terenie powiatu tczewskiego, w jeziorze Czatkowskim. Zawiadomienie wydane zostało na w opraciu o badanie wykonane 7 kwietnia w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym Państwowym Instytucie badawczym w Puławach.

Wsparcie dla rolników – dyżury pracowników PODR

Rolnicy z terenu gminy Gniew, potrzebujący pomocy w zakresie prowadzonej działalności rolniczej, mogą skorzystać ze wsparcia pracowników Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Dotacje dla młodych rolników

Zachęcamy do skorzystania z dotacji dla młodych rolników, chcących samodzielnie rozpocząć gospodarowanie. Wnioski o wsparcie mogą składać osoby fizyczne, które nie ukończyły 40 lat, posiadają gospodarstwo rolne o powierzchni co najmniej 1 ha i rozpoczęły w nim działalność rolniczą maksymalnie 2 lata przed dniem złożenia wniosku. Wnioskodawcy muszą również posiadać odpowiednie kwalifikacje zawodowe lub uzupełnić je w ciągu 3 lat od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy. 

Para bocianów na gniewskim kominie

Z ogromną radością informujemy, iż para bocianów zawitała już do Gniewu. Bociany zadomowiły się w gnieździe na kominie piekarni. Miło nam również poinformować, że samica złożyła już pierwsze jajko. Życie pary bocianów możemy obserwować dzięki zamontowanym na kominie kamerom. Monitoring bocianiego gniazda można obejrzeć na stronie Eko-Centrum Heliantus. Zapraszamy do śledzenia losów naszych gniewskich bocianów!

ABC Przedsiębiorczości - szkolenia online dla zakładającyh działalność gospodarczą

W imieniu Fundacji Wspomagania Wsi oraz Narodowego Banku Polskiego serdecznie zapraszam mieszkańców Państwa Gminy na bezpłatne szkolenia "ABC Przedsiębiorczości. Edukacja finansowa dla mieszkańców wsi i małych miast". Ze względu na sytuację epidemiologiczną szkolenia zostały przeniesione do Internetu. Obecnie prowadzona jest rekrutacja na termin od 15 do 18 kwietnia.

Ogłoszenie Burmistrza

Zgodnie z art. 35 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2020 r., poz. 1990 ze zm.) Burmistrz Miasta i Gminy Gniew podaje do publicznej wiadomości, iż w dniu 13 kwietnia 2021 r., Zarządzeniem nr 55/21 zatwierdzono: „Wykaz nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy w trybie przetargowym, stanowiący załącznik nr 1 do w/w Zarządzenia”.

Kolejne pieniądze na rozwój kultury w gminie Gniew

Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewe pozyskało aż 135 000 złotych z Programu Infrastruktura Kultury, który realizuje Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na zadanie "Świetlica wiejska ostoją lokalnej kultury". Środki zostaną przeznaczone na remont i doposażenie świetlicy wiejskiej w Kuchni.

Rozpoczął się remont ulicy Kapinosa

Miło nam poinformować, iż rozpoczęły się prace związane z remontem ulicy Kapinosa. Na załączonych zdjęciach widzimy przygotowane materiały oraz zmianę organizacji ruchu drogowego, o czym informują nas postawione na ulicy znaki. W związku z przebudową jezdni można spodziewać się utrudnień w tym rejonie. Mieszkańców prosimy zatem o ostrożność i wyrozumiałość. O postępie prac będziemy informować Państwa na bieżąco.

Dofinansowanie na usunięcie i unieszkodliwianie odpadów azbestowych

Informujemy, że Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku jeszcze w kwietniu br. planuje ogłosić konkurs na dofinansowanie zadań polegających na usunięciu i unieszkodliwieniu odpadów azbestowych. W związku z powyższym Burmistrz Miasta i Gminy Gniew planuje w najbliższym czasie ogłosić nabór wniosków o dofinansowanie demontażu, transportu i utylizacji wyrobów zawierających azbest.

Szczepienia przeciw COVID-19 osób w wieku 40-59 lat

Rozpoczęły się szczepienia przeciw COVD-19 osób w wieku 40-59 lat. Od 1 kwietnia zapisywali się na termin ci, którzy w styczniu i lutym zgłosili chęć zaszczepienia. Od 12 kwietnia zapisują się pozostali, dzień po dniu kolejny rocznik, według harmonogramu. Dzisiaj, 14 kwietnia ruszają szczepienia osób urodzonych w 1964 roku.

Święto Chrztu Polski

14 kwietnia obchodzimy Święto Chrztu Polski. To stosunkowo nowe święto państwowe, ustanowione zaledwie dwa lata temu, ale bez wątpienia jest jednym z najważniejszych wydarzeń w historii naszego państwa. Święto Chrztu Polski ma być upamiętnieniem chrystianizacji narodu oraz okazją do refleksji i zadumy nad przyszłością Ojczyzny. Wywieśmy flagi Polski!

Restrykcje przedłużone o tydzień; z dwoma wyjątkami

Informujemy, iż w dniu dzisiejszym rząd podjął decyzję o przedłużeniu już istniejących obostrzeń o tydzień do 25 kwietnia, jednak zmienią się dwie rzeczy: od najbliższego poniedziałku 19 kwietnia dzieci będą mogły wrócić do żłobków i przedszkoli oraz będzie możliwe uprawianie sportu na świeżym powietrzu z pewnymi ograniczeniami. W zakresie hoteli i noclegów dotychczasowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywać do 3 maja włącznie.

Prace remontowe w szkole coraz bardziej zaawansowane

Miło nam Państwa poinformować, iż trwają prace wykończeniowe oraz montaż wyposażenia sportowego w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Gniewie. Efekty prac już są imponujące. Zachęcamy do objerzenia zdjęć z placu budowy.

Terminarz posiedzeń Komisji stałych Rady Miejskiej w Gniewie w kwietniu

Przedstawiamy Państwu szczegóły posiedzeń Komisji stałych Rady Miejskiej w Gniewie. W piątek, 23 kwietnia spotka się Komisja Rewizyjna, 22 kwietnia obradować będą radni Komisji Gospodarki oraz Komisji Społecznej. W poniedziałek, 26 kwietnia odbędzie się posiedzenie Komisji Finansów. Szczegóły w załączniku.

Szkoły ponadpodstawowe w powiecie tczewskim

Powiat Tczewski jest głównym organizatorem szkolnictwa ponadpodstawowego na swoim obszarze. Sieć szkół prowadzonych przez Powiat Tczewski obejmuje wszystkie typy placówek: branżowe szkoły I stopnia, technika i licea ogólnokształcące. Na rok szkolny 2021/2022 Powiat Tczewski przygotował 909 miejsc w 8 szkołach ponadpodstawowych. Oznacza to 260 miejsc w liceach ogólnokształcących, 411 miejsc w technikach, 238 miejsc w branżowych szkołach I stopnia. Zachęcamy do zapoznania się z profilami kształcenia każdej z placówek.

Konkurs „NSP 2021. Dlaczego się liczymy?”

Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie szkolnym związanym z odbywającym się właśnie Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań. Aby wziąć udział w konkursie należy odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego się liczymy?”. Do konkursu uczeń może przystąpić indywidualnie, można też stworzyć zespół (maksymalnie 4-osobowy). Uczniowie swoje pomysły mogą zrealizować na różne sposoby, może to być wiersz, piosenka, skecz, inscenizacja, film, teledysk itp.

E-budownictwo

E-budownictwo to nowa platforma internetowa, ułatwiająca życie inwestorom, inżynieriom i architektom. Dzięki niej można zgłaszać roboty budowlane, a także kierować wiele wniosków do urzędów online. Zapraszamy na stronę i skorzystania z możliwości jakie daje platforma!

Stacje transformatorowe pod lupą

W środę, 14 kwietnia odbyło się spotkanie terenowe Referatu Inwestycji i Infrastruktury z przedstawicielem dystrybutorów energii elektrycznej w Polsce Energa Operator. Celem spotkania były rozmowy na temat przygotowania harmonogramu remontów stacji transformatorowych na terenie miasta i gminy Gniew.

Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO

Narodowy Instytut Wolności ogłosił nabór wniosków w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 Prioorytet 5. To pierwszy w historii program bezpośredniego wsparcia rozwoju polskich organizacji obywatelskich. Dotacje w ramach programu będą przydzielane na rozwój instytucjonalny organizacji oraz realizację ich celów statutowych. Nabór wniosków ma charakter ciągły. Wnoioski składać można do 30 listopada lub dop wyczerpania środków przewidzianych na realizację programu.

Światowy Dzień Trzeźwości

Szczególnie dzisiaj warto zwrócić uwagę na pogłębiający się problem alkoholizmu oraz zagrożeń zdrowotnych wynikających z nadużywania alkoholu. Alkoholizm to jedna z poważniejszych chorób, która doświadcza większość narodów bez względu na rozwój państwa, bogactwa czy ustrój polityczny. Należy podkreślić, że przez nadmierne spożywanie alkoholu nie tylko chorują osoby, które go spożywają, ale całe rodziny. Zatem apelujemy o powstrzymanie się od spożywania wszelkich trunków alkoholowych.

Gniewianie nominowani do plebiscytu Osobowość Roku 2020

Trwa głosowanie w ogólnopolskim plebiscycie Dziennika Bałtyckiego, w ramach którego wybrane zostaną Osobowości Roku 2020 za działalność w kulturze, nauce, biznesie, samorządności i w sferze społecznej. Miło nam poinformować, że do plebiscytu nominowani zostali gniewianie. Na liście kandydatów znalazł się także burmistrz Maciej Czarnecki, nominowany za skuteczne pozyskiwanie środków zewnętrznych na inwestycje realizowane w gminie Gniew.

Nielegalne wysypiska śmieci

Dbałość o przyrodę i zachowanie bogactwa lokalnej flory i fauny powinno być naszym wspólnym obowiązkiem. Obserwujemy niestety nieco inną postawę wśród społeczności, co nie napawa optymizmem. Dlatego też Burmistrz Miasta i Gminy Gniew przypomina wszystkim o bezwzględnym zakazie wyrzucania śmieci w miejscach nieprzeznaczonych do ich składowania lub magazynowania. Wspólnie w trosce o środowisko naturalne dbajmy o czystość i porządek i utrzymujmy cenne przyrodniczo walory krajobrazowe.

Liczymy się dla Polski

Przypominamy, iż 1 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021.W kwietniu Narodowy Spis Powszechny realizowany będzie wyłącznie przez formy zdalne samospisu. Każda osoba może się spisać przez Internet za pomocą aplikacji spisowej oraz przez telefon dzwoniąc na infolinię 22 279 99 99. Informujemy, iż rachmistrzowie telefoniczni zaczną pracę od 4 maja 2021. Ponadto w Urzędzie Miasta i Gminy w Gniewie zostało utworzone stanowisko komputerowe przeznaczone do dokonania internetowego samospisu.

Flaga Gniewu na wyjątkowej i jedynej takiej wystawie w kraju

Miło nam poinformować, iż w Gminnym Centrum Kultury w Rzeczenicy powstała wyjątkowa i niepowtarzalna wystawa na której zagościła flaga gminy Gniew. Wystawa jest prywatnym zbiorem Piotra Furtaka, któremu zbieranie herbów, pieczęci oraz logotypów zajęło 10 lat. Skarby, które można obejrzeć w Rzeczenicy pochodzą z różnych stron świata, zostały podzielone na województwa wzbogacone widokówkami, brelokami oraz proporczykami.

Pożar sadzy w kominach

W miniony weekend strażacy brali udział w dwóch akcjach gaszenia pożaru kominów, spowodowanych zapaleniem się sadzy. Akcje miały miejsce w Nicponi i w Opaleniu. Pożar sadzy w kominach powstaje w wyniku nieregularnego czyszczenia przewodów kominowych, dlatego przypominamy o regularnym czyszczeniu i prawidłowym eksploatowaniu przewodów kominowych. 

Kondolencje

Zmarł Zenon Guzdaj, wieloletni pracownik Urzędu Miasta i Gminy w Gniewie. Burmistrz Miasta i Gminy Gniew pogrążonej w żałobie Rodzinie i Bliskim składa najszczersze kondolencje.

Zmiany w harmonogramie odpadów - wywóz metali i tworzyw sztucznych

Z uwagi na błąd w harmonogramie informujemy, że w środę, 21 kwietnia odbędzie się zbiórka metali i tworzyw sztucznych z nieruchomości w sołectwach: Ciepłe, Kursztyn, Nicponia, Szprudowo, Tymawa, Gogolewo, Polskie Gronowie, Kuchnia, Wielkie Walichnowy. Prosimy mieszkańców o wystawienie odpadów przed posesje.

Oferta pracy

Hotel na Wzgórzu poszukuje pracownika na stanowisko kelnera. Wymagania: prawo jazdy kat. B, miła aparycja i komunikatywność. Chętni proszeni są o nadsyłanie dokumentów i kontakt pod adresem e-mail: hotel_nawzgorzu@wp.pl lub numerem tel. 781 210 594.

100 urodziny mieszkanki Jaźwisk

Pani Maria Małkowska 15 kwietnia obchodziła jubileusz swoich setnych urodzin. Wyjątkowa uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Opaleniu w intencji Jubilatki, której przewodniczył ks. proboszcz Waldemar Opłatkowski.

Szczepimy coraz młodsze roczniki

Informujemy, iż od poniedziałku 26 kwietnia ruszą zapisy na szczepienia dla roczników 1974-2003. Do 7 maja każdego dnia zapisywać się będą mogły dwa kolejne roczniki, zaś w dniach 7, 8 i 9 maja po trzy kolejne roczniki.

Znamy nowe decyzje rządu dotyczące obostrzeń

Rząd podjął decyzję, iż od poniedziałku uczniowie klas 1-3 powracają do hybrydowego nauczania oraz otwarte zostaną m.in. zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. Szczegółowy plan otwarcia branż gospodarki m.in. hotelarskiej i gastronomicznej zostanie ogłoszony w przyszłym tygodniu. 

Światowy Dzień Ziemi

Choć o planetę powinniśmy dbać cały rok, to właśnie w przypadający dziś, 22 kwietnia Światowy Dzień Ziemi, mamy ku temu więcej okazji. Od lat w wielu miejscach organizowane są akcje ekologiczne sprzątania ziemi, w których uczestniczą nie tylko dorośli, ale również dzieci. Dzień Ziemi jest dobrą okazją, aby przekazać młodszym pokoleniom wartości związane z dbaniem o nasze wspólne dobro, jakim jest nasza planeta.

Rozstrzygnięcie otwartego konkursu ofert

Burmistrz Miasta i Gminy Gniew ydał zarządzenie w sprawie rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Gminy Gniew w 2021 roku w formie wsparcia w obszarze kultury i sztuki. Szczegóły znajdą Państwo w załączniku.

Silny wiatr

Biuro Meterologicznych Prognoz Morskich w Gdyni prognozuje w dniu dzisiejszym wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 40 km/h porywach do 80 km/h, z kierunków zachodnich. Prosimy o ostrożność.

Sesja Rady Miejskiej

W środę, 28 kwietnia o godz. 11.00 odbędzie się XXXIV sesję Rady Miejskiej w Gniewie VIII kadencji. Obrady radnych zorganizowane zostaną online za pomocą aplikacji Teams. Głównym tematem spotkania samorządowców będzie polityka senioralna w gminie Gniew i funkcjonowanie Dziennego Domu Seniora.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki, który ma na celu promocję czytelnictwa. Czytając książki nie tylko pobudzamy naszą wyobraźnię, ale także relaksujemy się, obniżając poziom stresu. Im więcej czytamy tym bardziej budujemy i poszerzamy naszą wiedzę, a przy tym rodzą się nowe pomysły i zainteresowania. Szczególnie dziś zachęcamy Państwa do sięgnięcia po książkę i spędzenia miłych chwil z ciekawą pozycją!

Burmistrz z wizytą u Wojewody Pomorskiego

Dzisiaj, Burmistrz Miasta i Gminy Gniew Maciej Czarnecki złożył wizytę Wojewodzie Pomorskiemu Dariuszowi Drelichowi. Podczas spotkania rozmawiano na temat rozwoju gminy Gniew i możliwości pozyskania środków zewnętrznych dla gniewskiego samorządu na kolejne inwestycje. Była to także doskonała okazja, by podziękować Wojewodzie za dotychczasowe wsparcie finansowe, jakie przekazano Gminie Gniew.

  • Burmistrz Maciej Czarnecki na spotkaniu z Wojewodą Pomorskim Dariuszem Drelichem

Płatności bezpośrednie dla rolników

Trwa nabór wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich na rok 2021. Wnioski składać należy do 17 maja. Wniosek może być także złożony w terminie 25 dni kalendarzowych po terminie składania wniosków, tj. do 11 czerwca, jednak za każdy dzień roboczy opóźnienia, stosowane będzie zmniejszenie płatności w wysokości 1% należnej kwoty płatności. Zgłoszenia zmiany we wnioskach można składać do dnia 31 maja.

Gniewscy karatecy na mistrzostwach w Gdańsku

Miło nam poinformować, iż w miniony weekend odbyły się Otwarte Mistrzostwa Województwa Pomorskiego w Karate Tradycyjnym w Gdańsku, w których brała udział grupa sportowców z UKS karate tradycyjnego z Gniewu. Młodych karateków trenuje Sensej Kazimierz Marut. Dziękujemy za zaangażowanie oraz godne reprezentowanie gminy Gniew, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Weź udział w ankiecie krajobrazowej

Szanowni Mieszkańcy Gminy Gniew, w związku z przystąpieniem do sporządzenia projektu Audytu Krajobrazowego Województwa Pomorskiego, zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w badaniu ankietowym. Jest to anonimowa ankieta skierowana do mieszkańców, która będzie aktywna do 15 czerwca br.  Audyt, a zwłaszcza zawarte w nim rekomendacje i wnioski mogą istotnie się przyczynić nie tylko do skutecznej ochrony wskazanych miejsc, a także szerszej promocji czy poprawy jakości zagospodarowania.

Dofinansowanie na demontaż wyrobów zawierających azbest

Mamy dobrą wiadomość dla mieszkańców, którzy posiadają i planują usuwać wyroby zawierające azbest. Informujemy, iż można składać wnioski o dofinansowanie na ich demontaż, transport i unieszkodliwienie w terminie do 20 maja 2021. Wnioski dostępne są na stronie internetowej www.bip.gniew.pl oraz w siedzibie tutejszego urzędu w Referacie Gospodarki Przestrzennej i Środowiska (pok.208)  

Kronika policyjna

W czwartek 22 kwietnia br. przed godziną 21 oficer dyżurny z tczewskiej komendy otrzymał zgłoszenie o tym, że w jednym z mieszkań na terenie Gniewu awanturuje się mężczyzna. W to miejsce zostali skierowani policjanci z miejscowego komisariatu. Interweniujący mundurowi ustalili, że 21-letni mężczyzna podczas kłótni z dziadkami zaczął im grozić śmiercią.

Ogólnopolski konkurs matematyczny

Już 29 kwietnia wystartuje ogólnopolski konkurs matematyczny pod nazwą „TopMaths”! Ogólnopolski konkurs matematyczny „TopMaths” kierowany jest do wszystkich entuzjastów matematyki, którzy chcą zmierzyć się z zadaniami odnoszącymi się do tej nauki. Adresowany jest on do uczniów z terenu całej Polski, którzy znajdują się na każdym poziomie edukacji, jak również osoby dorosłe.

Ptasia grypa na terenie województwa pomorskiego

W związku z pojawieniem się wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie województwa pomorskiego, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Tczewie przekazuje informację dotyczącą ochrony zdrowia oraz zwalczania chorób zakaźnych zwierząt. W załączeniu znajdą Państwo Rozporządzenie Wojewody Pomorskiego w sprawie zwalczania i zapobiegania tej niebezpiecznej choroby. Zachęcamy do zapoznania się z rozporządzeniami.

Konkurs Równe Szanse-Małe Granty!

Miło nam poinformować, iż rusza nabór wniosków w konkursie Równe Szanse – Małe Granty! Celem konkursu jest wsparcie projektów, które będą rozwijały kompetencje społeczne i emocjonalne młodych ludzi z małych miejscowości. Dla młodych ludzi to ciekawe wyzwanie i szansa na współpracę z innymi. Uczą się pracy w zespole, poznają lokalną historię, kulturę oraz tradycję. Rozwijają pasję i zainteresowania działając na rzecz lokalnej społeczności. Wnioski można składać do 1 czerwca.

Akt wandalizmu w Gniewie

Z przykrością informujemy o kolejnym akcie wandalizmu w naszej gminie. Tym razem zostały pomalowane mury na odnowionej kamienicy na Placu Grunwaldzkim w Gniewie. Apelujemy aby każdy szanował i dbał o naszą wspólną przestrzeń do życia.

Mecze piłkarskie w Gniewie

Przedstawiamy Państwu terminy meczów piłki nożnej na weekend, które będą rozgrywane na boisku piłkarskim przy Hali GOSiR w Gniewie. Najbliższe spotkanie gniewskich drużyn już dniu 1 maja. Trzymajmy kciuki za udane rozgrywki.

Rzucili wszystko i zamieszkali w Widlicach

Terapeutyczne Pastwiska to nowy obiekt na mapie atrakcji turystycznych gminy Gniew, stworzone przez małżeństwo z Gdańska, które postanowiło rzucić wszystko i wyjechać do Widlic. Z miłości do zwierząt i swojej pasji stworzyli miejsce niezwykłe, które już od kilku miesięcy przyciąga mieszkańców i gości odwiedzających naszą gminę. Wszystkich, którzy jeszcze nie skorzystali z atrakcji serdecznie zapraszamy.

Ostatnia zbiórka odpadów wielkogabarytowych już 30 kwietnia

W najbliższy piątek, 30 kwietnia na terenie naszej gminy zorganizowana zostanie ostatnia już zbiórka odpadów wielkogabarytowych. Tym razem z akcji skorzystać mogą mieszkańcy północnej części gminy Gniew: Ciepłego, Cierzpic, Kotła, Kursztyna, Nicponi, Szprudowa, Tymawy, Gogolewa, Polskiego Gronowa, Kuchni i Wielkich Walichnów. Zgłoszenia przyjmowane są do środy, 28 kwietnia.

Wsparcie na starcie - zostań przedsiębiorcą

Stowarzyszenie Kolory Życia w Tczewie prowadzi rekrutację do projektu Wsparcie na starcie - zostań przedsiębiorcą, który skierowany jest do mieszkańców gminy Gniew. Program ukierunkowany jest na utworzenie oraz zapewnienie trwałości nowo utworzonych mikroprzedsiębiorstw, realizowany w postaci kompleksowego wsparcia związanego z rozpoczęciem działalności gospodarczej. Uczestnicy projektu pozyskać mogą wsparcie dotacyjne w wysokości 23 050 złotych oraz 12-miesięczne wsparcie pomostowe w kwocie nawet 2 600 złotych.

Sołeckie inwestycje

W ostatnim czasie w Polskim Gronowie, od strony drogi gminnej, wykonano ogrodzenie zabezpieczające wiejski plac zabaw. W Rakowcu natomiast, przy świetlicy wiejskiej wymieniono podziemny zbiornik, do którego odprowadzane są ścieki z urządzeń kanalizacyjnych, czyli tzw. szambo. To zadanie również wykonano ze środków funduszu sołeckiego. Burmistrz Miasta i Gminy Gniew serdecznie dziękuje sołtysom za współpracę i zaangażowanie w realizację inwestycji.

DOTACJE NA INSTALACJE FOTOWOLTAICZNE W FIRMACH

Do 28 maja br. trwa nabór wniosków o dofinansowanie pn. „Wspieranie inwestycji dotyczących wytwarzania energii z odnawialnych źródeł wraz z podłączeniem tych źródeł do sieci dystrybucyjnej/przesyłowej”. Wsparcie z Funduszy Europejskich skierowane jest dla projektów/inwestycji polegających na budowie nowych lub przebudowie obecnych jednostek wytwarzania energii elektrycznej wykorzystujących energię promieniowania słonecznego (powyżej 2 MWe) dla przedsiębiorstw. Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie. 

Pomóż seniorowi spisać się bezpiecznie

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 dotyczy wszystkich  mieszkańców Polski, również seniorów. Jeśli wśród Państwa bliskich, znajomych, sąsiadów są osoby starsze, które nie posiadają komputera lub mają kłopot z obsługą telefonu, pomóżmy im bezpiecznie zrealizować obowiązek spisowy w najdogodniejszej dla nich formie: samospisu internetowego albo w formie rozmowy telefonicznej z rachmistrzem.

Z ostatniej chwili - nowe inwestycje w gminie Gniew

Na dzisiejszej sesji Burmistrz Miasta i Gminy Gniew wprowadził do budżetu gminy dwie kolejne inwestycje, bardzo ważne z uwagi na bezpieczeństwo mieszkańców: 180 000 złotych na dofinansowanie zadania inwestycyjnego pn. „Budowa chodnika w Jaźwiskach” w drodze powiatowej nr 2823 G (zadanie realizowane wspólnie z Powiatem Tczewskim, szacunkowy koszt inwestycji 430 000 zł, środki z Powiatu Tczewskiego ok. 250 000 zł) oraz 100 000 złotych na przygotowanie terenu pod parking przy ul. Witosa w Gniewie.

Iluminacja opaleńskiej świątyni

W ostatnim czasie burmistrz Maciej Czarnecki wraz z pracownikami gniewskiego magistratu i przedstawicielami Energi Oświetlenie – Sopot wykonali próbę oświetlenia kościoła pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Opaleniu. Zabytkowy obiekt, zlokalizowany w sercu wsi, zostanie podświetlony tak, aby podkreślić jego wyjątkowe walory architektoniczne.

Modernizacja oświetlenia na terenie miasta i gminy Gniew

Trwa kompleksowa modernizacja oświetlenia ulicznego w mieście i na terenach wiejskich w gminie Gniew. Prace polegają na wymianie starych opraw, na nowoczesne i energooszczędne oświetlenie LED. Będzie widniej, bezpieczniej i efektowniej! Jako pierwsze, na warsztat wzięte zostało sołectwo Wielkie Walichnowy, w którym mieszkańcy już mogą cieszyć się z efektów inwestycji.

Łagodzenie restrykcji w maju

Rząd ustalił harmonogram łagodzenia restrykcji epidemicznych w kraju. Od 1 maja stopniowo zostaną odmrożone kolejne sektory gospodarki. Już 4 maja zostaną otwarte galerie sztuki, muzea oraz sklepy budowlane, meblowe i galerie handlowe, utrzymane w ścisłym reżimie sanitarnym. Klasy 1-3 szkoły podstawowej wracają do nauki stacjonarnej.

Urząd nieczynny dnia 4 maja

Informujemy, że Urząd Miasta i Gminy w Gniewie we wtorek, 4 maja będzie nieczynny. Za utrudnienia przepraszamy!

Seniorze nie pozwól się oszukać!

Oszuści podający się za policjantów wciąż dzwonią do seniorów i wyłudzają pieniądze. Wczoraj 80-latka z powiatu tczewskiego padła ofiarą oszustów, którzy zadzwonili do niej i podszywali się za policjantów. Jak ustalili śledczy seniorka straciła swoje oszczędności chcąc pomóc synowi, który rzekomo spowodował wypadek i potrzebował pilnie pieniędzy. Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie oraz nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie!

Majowe święta przed nami

Początek maja to czas narodowych świąt. Uroczystości rozpoczynamy 1 maja Świętem Pracy, który jest dniem ustawowo wolnym od pracy. 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. 3 maja natomiast to Święto Konstytucji Trzeciego Maja, kiedy to wspominamy uchwalenie pierwszej pisanej konstytucji w Europie i drugą – po amerykańskiej – na świecie, regulującej organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.

Kasztelan Zamku w Gniewie w Salonie Kociewskim

Na profilu Salonu Kociewskiego na portalu Facebook, który powstał, aby promować historię, wspomnienia i wydarzenia z Kociewia, opublikowano wywiad z Kasztelanem Zamku w Gniewie Jarosławem Struczyńskim! Gniewianin w premierowym odcinku opowiada m.in. o historii oraz o tradycjach rekonstruktorskich na terenie Gniewu i całego Kociewia! Zapraszamy do oglądania!

7 maja zagłosujemy na obywatelskie projekty

Burmistrz Miasta i Gminy Gniew wydał zarządzenie w sprawie wyznaczenia terminu głosowania na projekty zgłoszone w ramach tegorocznej edycji Gniewskiego Budżetu Obywatelskiego. Na obywatelskie projekty będziemy mogli zagłosować już 7 maja!

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.