Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Reforma orzekania. Będą dwa stopnie niepełnosprawności?

Międzyresortowy zespół kończy prace nad projektem ws. systemu orzekania o niepełnosprawności – powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk na posiedzeniu sejmowej komisji polityki senioralnej. Na wtorkowym posiedzeniu komisji polityki senioralnej wiceminister Marczuk przedstawił informację na temat wsparcia dla opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnościami w świetle orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego.

Najpierw reforma, potem wykonanie wyroku TK

Wiceszef MRPiPS odniósł się do wyroku TK, który w październiku 2014 r. orzekł, że uzależnienie świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekuna dorosłej osoby z niepełnosprawnością od wieku, w którym powstała niepełnosprawność podopiecznego, jest niezgodne z konstytucją. Bartosz Marczuk zapewnił, że „intencją” resortu „jest wykonanie tego wyroku TK”, jednak wcześniej konieczna jest reforma systemu orzecznictwa.

- W momencie, kiedy ten system orzeczniczy będzie finalizowany, wtedy będzie też można zająć się oczywiście wyrokiem TK i uporządkowaniem tego systemu wsparcia osób niepełnosprawnych, który jest – jak doskonale wszyscy wiemy – nie tylko skomplikowany, bo to pewnie eufemizm, ale w wielu miejscach niesprawiedliwy i budzący słusznie określone emocje (...) negatywne – powiedział wiceminister.

Poinformował, że prace kończy powołany w lutym minionego roku Międzyresortowy Zespół do spraw Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy.

- Z tego, co deklaruje przewodnicząca tego zespołu, pani prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, już w tym miesiącu do Kancelarii Premiera zostaną przekazane pierwsze owoce tej pracy w postaci odpowiednich projektów ustaw – powiedział wiceminister.

W projektowanym systemie dwa stopnie niepełnosprawności

We wtorek, 17 lipca, Gertruda Uścińska informowała, że prace nad projektem są finalizowane i w wakacje zostanie on przekazany do premiera. Powiedziała, że wstępne rozwiązania przewidują stworzenie systemu z dwoma stopniami niepełnosprawności. Zwracała też uwagę, że wraz z reformą orzecznictwa powinno się stworzyć specjalny system informatyczny.

Wiceminister Marczuk podczas posiedzenia komisji powiedział, że do uzgodnień międzyresortowych został przekazany projekt zakładający utworzenie Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Zgodnie z projektem, źródłem przychodów funduszu będzie przede wszystkim obowiązkowa składka stanowiąca 0,15 proc. podstawy wymiaru składki na Fundusz Pracy, a także danina solidarnościowa od dochodów osób fizycznych – w wysokości 4 proc. od nadwyżki dochodów powyżej 1 mln zł za rok podatkowy.

Bartosz Marczuk przypomniał też, że zadecydowano o podwyższeniu od czerwca (z wyrównaniem we wrześniu) renty socjalnej z 865,03 zł do 1029,80 zł. Podkreślił, że to już kolejna podwyżka tej renty – w marcu 2017 roku rząd podwyższył ją z 741,35 do 840 zł (następnie wraz z waloryzacją rent i emerytur wzrosła ona do 865,03 zł).

Od lipca obowiązuje też ustawa o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, na mocy której ta grupa osób z niepełnosprawnością m.in. może poza kolejnością korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej. Bartosz Marczuk poinformował, że z informacji MRPiPS oraz resortu zdrowia wynika, że „wdrażanie tej ustawy przebiega pozytywnie”.

Wskazując na działania na rzecz osób z niepełnosprawnością, wiceminister mówił też m.in. o rozwiązaniach przyjętych w ramach programu „Za życiem”, o dofinansowaniu warsztatów terapii zajęciowej, a także o wsparciu dzieci z niepełnosprawnością w ramach programu „500 plus”.

źródło: www.niepełnosprawni.pl

Data publikacji: 2018-07-26 09:22

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.