Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Receptę zrealizujesz z domu, a wyroby medyczne bez wizyty w NFZ

Kupowanie leków wysyłkowo i zdalne potwierdzanie uprawnień do wyrobów medycznych – takie ułatwienia wprowadza rządowa ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia, której pierwsze czytanie odbyło się podczas wtorkowego (17 lipca 2018 r.) posiedzenia Komisji Zdrowia.

Rządowy projekt ustawy dotyczy m.in. Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Ma ono służyć uzyskiwaniu informacji m.in. o świadczeniach zdrowotnych udzielonych i planowanych, receptach refundowanych, listach osób oczekujących w kolejce, gotowych wynikach badań, co umożliwi pacjentowi szybkie umówienie wizyty u lekarza.

Wyroby medyczne bez wizyty w oddziale NFZ

IKP pozwoli także na zdalne wystawianie recept dla pacjentów kontynuujących leczenie lub zleceń na środki medyczne przez pielęgniarki lub położne, jeżeli jest to uzasadnione stanem zdrowia. Podczas pracy nad ustawą wprowadzono poprawki dotyczące osób z niepełnosprawnością.

- Poprawki likwidują biurokratyczny obowiązek udawania się przez osoby niepełnosprawne do wojewódzkich oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia w celu potwierdzenia uprawnień do wyrobów medycznych. To się będzie robiło elektronicznie – mówił na posiedzeniu wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Leki wysyłkowo

Druga z wprowadzanych poprawek dotyczy sprzedaży leków.

- Celem poprawki jest umożliwienie sprzedaży wysyłkowej leków osobom niepełnosprawnym – powiedział poseł Tomasz Latos (PiS), autor tej poprawki.

Jak czytamy w sprawozdaniu komisji, ustawa dopuszcza prowadzenie przez apteki ogólnodostępne i punkty apteczne wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych wydawanych z przepisu lekarza, jeżeli produkty te zostały przepisane osobie posiadającej orzeczenie o niepełnosprawności (bez rozróżnienia na stopnie). Posiadanie orzeczenia będzie zaś można potwierdzić poprzez oświadczenie składane przez osobę chcącą nabyć dany lek. Na razie nie jest ustalona forma tego oświadczenia – czy będzie trzeba składać specjalny wniosek, czy wystarczy ustnie potwierdzić posiadanie orzeczenia.

Jak podkreślił wiceminister Cieszyński, odbędą się konsultacje z farmaceutami dotyczące listy leków, które nie będą mogły być sprzedawane wysyłkowo. W związku ze zgłoszonymi poprawkami projekt trafił ponownie do Komisji Zdrowia.

Data publikacji: 2018-07-26 09:23

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.