Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

W listopadzie zakończył się projekt pod nazwą „Czynna ochrona przyrody gminy Gniew”

Podstawowym założeniem zadania było zachowanie i poprawa warunków bytowych zbiorowisk roślinnych oraz rzadkich gatunków roślin chronionych występujących w pasie drogowym drogi G000148 Opalenie - Mała Karczma wzdłuż granicy rezerwatu przyrody „Opalenie”. Zespół pod kierownictwem prof. Jacka Herbicha od lat prowadzi monitoring istniejących i nowych stanowisk groszku wielkoprzylistkowego oraz pozostałych gatunków chronionych.

W czerwcu wyznaczono obszar jaki ma zostać pozostawiony bez koszenia, oznakowano go i uzgodniono wyłącznie z firmą prowadzącą zabiegi letniego utrzymania dróg. We wrześniu w trakcie konsultacji z prof. Herbichem oraz RDOŚ w Gdańsku ustalono zakres prac pielęgnacyjnych. Z uwagi na występujące w runie liczne cenne gatunki roślin, podobnie jak w roku ubiegłym termin koszenia wyznaczono na okres październik /listopad tak, by umożliwić wysypanie się nasion oraz nieuszkadzać bylin w okresie wegetacji.

Spółka Inwest-Kom wykonała usługę wykoszenia biomasy z poboczy drogi G000148 Opalenie - Mała Karczma z obszaru około 8 500 m2 za pomocą ręcznych wykaszarek, usunęła podrost drzew i krzewów oraz dokonała cięć korekcyjnych konarów drzew zwieszających się nad siedliskiem groszku i pozostałych chronionych gatunków. Cała zebrana biomasa została wywieziona poza teren rezerwatu i poboczy drogi, by w kolejnym sezonie wegetacyjnym zapewnić jak najlepsze warunki do rozwoju nowemu pokoleniu groszku.

Druga część projektu dotyczyła wykonania kompleksowego przeglądu wszystkich pomników przyrody w gminie Gniew. Przegląd ten został wykonany w czerwcu 2022 roku okresie wegetacyjnym tak, by możliwie najlepiej ocenić kondycję i witalność drzew przez ekspertów z dendrologii i ochrony przyrody. Raport z tego zadania będzie stanowił podstawę w utrzymaniu pomników przyrody w dobrym stanie w kolejnych latach, jak również przełoży się na bezpieczeństwo osób przebywających w ich pobliżu. Z zebranych danych wynika, że większość z 62 drzew nie wymaga pilnych interwencji, a ich kondycja i witalność została oceniona jako dobra i adekwatna do wieku i zajmowanego siedliska.

W przypadku 5 drzew rosnących  na terenach o największej penetracji ludzi – park w Wyrębach, cmentarz w Wielkich Walichnowach i tereny przy kościele w Gniewie oraz teren przedszkola w Walichnowach  przeprowadzono poszerzoną diagnostykę drzew oraz podjęto stosowne działania ochronne (usunięcie suszu gałęziowego, redukcja martwego przewodnika, cięcia korekcyjne i odciążające, kontrola i korekta wiązań elastycznych). Zabiegi pielęgnacyjne na pozostałych drzewach będą przeprowadzane sukcesywnie w kolejnych latach jedynie w przypadku zagrożenia dla mieszkańców i osób przebywających w ich pobliżu. Drzewa w gorszej kondycji zdrowotnej ale zlokalizowane w miejscach nieuczęszczanych przez mieszkańców nie będą poddawane zabiegom pielęgnacyjnym ponieważ ich martwe i zmurszałe konary stanowią wartościowe siedliska dla wielu gatunków grzybów, roślin i zwierząt.

Zadanie zostało dofinansowane kwotą 22 500 zł pochodzącą ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku w ramach projektu pn. „Czynna ochrona przyrody gminy Gniew” w ramach umowy nr WFOŚ/D/II-1/3925/2022. Całkowity koszt kwalifikowany zadania wyniósł 26 000 zł.

Data publikacji: 2022-11-29 11:20
  • Logo WFOŚiGW w Gdańsku
  • Koszenie biomasy z poboczy
  • Koszenie biomasy z poboczy
  • Zabiegi pielęgnacyjne drzew
  • Zabiegi pielęgnacyjne drzew
  • Zabiegi pielęgnacyjne drzew
  • Zabiegi pielęgnacyjne drzew

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.