Kupowanie leków wysyłkowo i zdalne potwierdzanie uprawnień do wyrobów medycznych – takie ułatwienia wprowadza rządowa ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia, której pierwsze czytanie odbyło się podczas wtorkowego (17 lipca 2018 r.) posiedzenia Komisji Zdrowia.
Międzyresortowy zespół kończy prace nad projektem ws. systemu orzekania o niepełnosprawności – powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk na posiedzeniu sejmowej komisji polityki senioralnej. Na wtorkowym posiedzeniu komisji polityki senioralnej wiceminister Marczuk przedstawił informację na temat wsparcia dla opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnościami w świetle orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego.
Jeszcze w tym roku – po 12 latach – wzrośnie w końcu kwota zasiłku pielęgnacyjnego, a w 2019 r. praktycznie zrówna się z dodatkiem pielęgnacyjnym. Więcej pieniędzy dostaną też opiekunowie osób, które stały się niepełnosprawne jako dorośli. Wzrosną też kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń z pomocy społecznej. Takie informacje 15 maja późnym wieczorem przekazała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Sejm 10 maja br. uchwalił ustawę wprowadzającą drugi etap programu „Za Życiem” wspierającego rodziny z osobami niepełnosprawnymi.
- Wszystkie dzieci, również te ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, mają możliwość realizowania obowiązku szkolnego i obowiązku nauki w szkole. Uczniowie z niepełnosprawnościami mają mieć zapewnione zajęcia organizowane z klasą, indywidualnie lub w małej grupie – napisała w liście do dyrektorów poradni psychologiczno-pedagogicznych Anna Zalewska, minister edukacji.
Do 31 marca 2016 roku Projektodawcy mogą składać wnioski o dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami III”.
Od 1 października 2016 r. obowiązywać będą nowe legitymacje osoby z niepełnosprawnością. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informuje, że trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia porządkującego nowe zasady wydawania nowych legitymacji.
Uruchomiono pierwszy na świecie portal filmowy stworzony dla osób niewidzących i niesłyszących - "Adapter". Otwiera filmy dla tych, którzy nie widzą i nie słyszą. Polecamy na weekend.
W dniu 25 stycznia br. odbyła się premiera nowej, unikatowej wyszukiwarki miejsc dostępnych dla osób niepełnosprawnych www.niepelnosprawnik.pl.
Zapraszamy serdecznie do lektury lutowego wydania miesięcznika "Filantrop Naszych Czasów"
Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (PSOUU) wydało informator "Osoba z niepełnosprawnością intelektualną w świecie nowych technologii cyfrowych".
Zachęcamy do zapoznania się z publikacją - Dostępność Funduszy Europejskich 2014 – 2020 dla osób z niepełnosprawnościami w praktyce.
Od 8 lutego 2016 r., dla ułatwienia osobom głuchym i niedosłyszącym kontaktu z pracownikami pasażerskiej infolinii UTK ruszył pilotażowy projekt Obsługa Bez Barier.
Od początku roku 2016 na terenie całej Polski zaczął funkcjonować system darmowej pomocy prawnej. Jest to rezultat wejścia w życie ustawy przygotowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości zakładającej stworzenie ogólnopolskiego systemu nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej.
Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (PSOUU) wydało publikację „Osoba z niepełnosprawnością intelektualną w postępowaniach sądowych i przed innymi organami".
W dniu 7 lipca 2015 roku Starosta Tczewski, Tadeusz Dzwonkowski, zarządzeniem nr 32/2015 powołał Powiatową Społeczną Radę do Spraw Osób Niepełnosprawnych na czteroletnią kadencję obejmującą lata 2015-2019.
Uchwałą nr 43/136/2015 Zarządu Powiatu Tczewskiego z dnia 5 listopada 2015 r. dokonano zmiany Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Tczewie.
Publikujemy komunikat Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tczewie w sprawie zasad przyznawania dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym w 2016 roku.
Dodatkowe ułatwienia dla osób niewidomych i niedowidzących wprowadzono w nowych banknotach 200 zł, które dziś weszły do obiegu.
Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296
Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka