W ramach programu FIO fundusz Akumulator Społeczny organizuje kolejny konkurs dotacyjny skierowany do młodych grup pozarządowych. Właśnie rozpoczęły się zapisy. Wnioski można składać za pośrednictwem generatora online. Więcej informacji na stronie internetowej organizatora. Wszystkich, którzy działają na rzecz społeczności zachęcamy do udziału.
W czwartek, 28 marca w Urzędzie Miasta i Gminy w Gniewie odbyło się oficjalne wręczenie nagród uczestnikom wyróżnionym w konkursie na projekt ławki zakochanych w Gniewie. Spotkanie było okazją do wspólnych rozmów autorów nadesłanych prac z włodarzami miasta i poznania planów Gminy na rozwój turystyczny i kulturalny Gniewu.
Dzieci z przedszkola w w Tymawie wzięły udział w programie pt. ,,Defibrylacja bez granic". Zajęcia poprowadzili panowie z OSP Jeleń. Głównym celem było zapoznanie dzieci z obsługą defibrylatora AED. Przedszkolaki aktywnie brały udział w zajęciach i słuchały instrukcji. Działania realizowane dzięki programowi Mikroinnowacje którym organizatorem jest Centrum Aktywnych Gniew oraz firma Mikrodruk SA fundator programu.
W czwartek 28 marca odbyła się wizytacja kanoniczna w parafii Pod Wezwaniem Świętego Mikołaja w Gniewie. Ksiądz Biskup Ryszard Kasyna pobłogosławił młodzież udzielając jej sakramentu bierzmowania. W tym roku aż 137 osób w naszej parafii otrzymało dar Ducha Świętego.
Informujemy, że 1 kwietnia rusza nabór wniosków na demontaż, transport i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest. Wnioski są dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Gniew, w zakładce Referat Gospodarki Przestrzennej i Środowiska - ochrona środowiska bądź w Referacie Gospodarki Przestrzennej i Środowiska w pok. 208. Ze względu na ograniczone środki finansowe o przyznaniu dofinansowania będzie decydować kolejność wpływu wniosków.
Zapraszamy na spotkanie autorskie z Pawłem Smoleńskim. W sobotę, 30 marca w bibliotece w Gniewie poprowadzi je Hanna Łozowska- reporterka, dziennikarka, doktorantka instytutu dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Jest to niepowtarzalna okazja, aby zbliżyć się do dziedziny publicystyki i literatury.
W poniedziałek 1 kwietnia w Centrum Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych w Tczewie przy Ul. Grunwaldzkiej 1 odbędzie się debata społeczna której głównym tematem będzie Bezpieczeństwo ruchu drogowego. Debata ta będzie realizowana w ramach cyklu debat społecznych, które na celu mają między innymi określenie i diagnozowanie potrzeb związanych z zagrożeniami bezpieczeństwa mieszkańców.
Zbliża się kolejny weekend pełen piłkarskich zmagań. Oprócz rozgrywek seniorskich, coraz więcej lig juniorskich wraca do gry po zimowej przerwie. W miniony weekend Młodzicy Keramzytu (Junior D2) wygrali ze Styną Godziszewo 7:1, a Juniorzy Młodsi (Junior B) Sobieskiego ulegli 3:2 Pogoni Prabuty.
Dostępna jest publikacja opracowana przez Zarząd Koła Polskiego Związku Wędkarskiego w Gniewie pn. „Pytania do testu ekologiczno –wędkarskiego oraz olimpiad wędkarskich organizowanych przez PZW. Zachęcamy do korzystania z niej wszystkie osoby zainteresowane wędkarstwem.
Rozpoczął się montaż pierwszych elementów dekoracji kwiatowych w ramach inicjatywy ,,Gniew- Miasto Kwiatów". Pracownicy Spółki Inwest-Kom wieszają donice na latarniach usytuowanych na pierzejach wschodniej i południowej Placu Grunwaldzkiego. Kolejne dekoracje kwiatowe pojawią się na początku przyszłego tygodnia. Docelowo projekt obejmuje również stworzenie witacza przy wjeździe do Gniewu na ul. Kościuszki.
W dniach od 28 marca do 1 kwietnia 2019 roku w Tczewie przy ul. Jana Sobieskiego 10, w budynku OHP (pomieszczenia Ośrodka Szkolenia i Wychowania) przeprowadzona zostanie kwalifikacja wojskowa, określająca zdolność do czynnej służby wojskowej mężczyzn urodzonych w 2000 roku z terenu miasta i gminy Gniew.
W niedzielę, 31 marca odbędzie się ostatni już turniej Grand Prix Piłki Siatkowej Kobiet w Gniewie. Zapisy w dniu turnieju od godziny 9.00. Zapraszamy do wzięcia udziału i zachęcamy do kibicowania.
Przypominamy, że zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi w nocy z soboty 30 marca na niedzielę 31 marca. Wskazówki zegarów przesuniemy z godziny 2:00 na 3:00 w nocy. W niedzielę będziemy spać o godzinę krócej, ale za to nasze wiosenne popołudnia dłużej będą wypełnione promieniami słonecznymi.
W związku z dniem wody, który przypada w niedzielę, 7 kwietnia Państwowy Powiatowy Instytut Sanitarny w Tczewie informuje, że tematem przewodnim sugerowanym przez WHO jest uniwersalny dostęp do opieki zdrowotnej, ze szczególnym uwzględnieniem roli systemu podstawowej opieki zdrowotnej - POZ. Jest to kontynuacja ubiegłorocznego tematu Światowego Dnia Zdrowia. W tym roku elementem projektu będzie między innymi zaznaczenie roli zaangażowania roli specjalistów podstawowej opieki zdrowotnej.
Więcej informacji na oficjalnej stronie WHO
W związku z organizacją Dni Otwartych Funduszy Europejskich (DOFE) w dniach 10-12 maja 2019 roku Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przekazuje informacje dla Beneficjentów (Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 oraz PROW na lata 2014-20, a także Programu Operacyjnego Zrównoważony Rozwój Sektora Rybołówstwa i Nadbrzeżnych Obszarów Rybackich 2007-2013 oraz Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze na lata 2014-20) z terenu naszego Powiatu i Gminy o uruchomieniu strony www.dniotwarte.eu
Już niebawem w wielu polskich szkołach nauczyciele mogą nie stawić się do pracy. Związek Nauczycielstwa Polskiego twierdzi bowiem, że minister edukacji nie przyznała nauczycielom oczekiwanych podwyżek, a odpowiedzią ZNP ma być strajk nauczycieli. W gminie Gniew żadna ze szkół podstawowych nie przystępuje do strajku, pracownicy oświaty deklarują jednak solidarność z protestującymi.
50-lecie pożycia małżeńskiego obchodziło w minionym czasie 13 par. 21 marca Jubilatów zaproszono do Sali Konferencyjno-Bankietowej na uroczyste spotkanie, podczas którego wręczono im medale za długoletnie pożycie małżeńskie. Złote pary w imieniu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej odznaczył Burmistrz Miasta i Gminy Gniew, Maciej Czarnecki.
Agencja restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że od 29 marca do 27 maja 2019 r. rolnicy mogą ubiegać się o pomoc na inwestycje w "Modernizację gospodarstw rolnych" związane z produkcją prosiąt, produkcją mleka krowiego, czy produkcją bydła mięsnego.
W związku ze współpracą firmy Mikrostyk z Centrum Aktywnych Gniew powstała fundacja Stacja Mikrostyk. Przedstawiciele zapowiadają, że już w nadchodzącym sezonie zobaczymy efekty ich pracy i wspominają o dwóch dużych projektach. Jak na razie wiemy, że mają one związek ze skarpą nadwiślańską, oraz z sesją zdjęciową Pań z zakładu Mikrostyk.
W lutym członkowie Komisji Społecznej Rady Miejskiej przygotowali wniosek dotyczący reorganizacji pracy oddziałów przedszkolnych w Piasecznie i Jeleniu. W odniesieniu do artykułu pod tytułem „Pomysły na oświatę” zamieszczonym na stronie 11 nr 3/2019 Nowin Gniewskich, wkradł się błąd polegający na przytoczeniu niewłaściwej liczby dzieci w oddziałach przedszkolnych w Piasecznie i Jeleniu – liczba dzieci nie wynosi 20 lecz 28 osób. Ponadto informujemy, że zamysłem ze strony radnych z Komisji Społecznej nie było wskazywanie oddziału, który miałby zostać zamknięty. Temat wymaga dalszej analizy.
W SP1 świętowano dzisiaj Międzynarodowy Dzień Teatru. Uczniowie kółka teatralnego pod okiem pań Marii Dziki i Marioli Górskiej wystawili "Calineczkę". Było wesoło, kolorowo i tanecznie. Zapraszamy na naszego facebooka, gdzie można obejrzeć fotolerację z wydarzenia, oraz krótkie filmiki.
Fundacja Wspomagania Wsi zaprasza młodych aktywistów w wieku 16-19 lat na warsztaty w ramach projektu PoleDziałania. Plan warsztatów zakłada weekendowe spotkanie z uczestnikami w Łowiczu, gdzie młodzi będą mogli przedstawić jakie inicjatywy chcieliby przedsięwziąć w swoim środowisku lub co chcieliby w nim zmienić.
Zarząd LGD "Wstęga Kociewia" rozważa dokonanie zmian w Lokalnej Strategii Rozwoju dotyczących głównie celu "Rozwój sektora mikro i małych przedsiębiorstw" polegających na podniesieniu kwot dofinansowania dla operacji tworzących miejsca pracy. W związku z powyższym przygotował ankiety w celu pozyskania obiektywnej informacji od mieszkańców i przedsiębiorców o wysokości kosztów tworzenia miejsc pracy.
W piątek, 22 marca uroczyście otwarto pierwszy gniewski żłobek. W wydarzeniu udział wzięli urzędnicy, radni Rady Miejskiej w Gniewie, rodzice dzieci, uczęszczających do placówki, dyrekcja i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Gniewie oraz włodarze naszej gminy. Burmistrz Maciej Czarnecki wraz z poprzednią włodarz Marią Taraszkiewicz-Gurzyńską wspólnie przecięli wstęgę na znak oficjalnego otwarcia placówki.
Przylot bocianów to jeden z sygnałów pojawiającej się wiosny. Możemy być pewni- w naszym mieście jest już wiosna! Kilka minut temu kamera Eko-Centrum Heliantus zarejestrowała obecność bociana w naszym gniewskim bocianim gnieździe.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zachęca do udziału w swoim programie PROW oferując dofinansowanie inwestycji związanych z rozwojem produkcji prosiąt, mleka krowiego oraz produkcji bydła mięsnego. Dotacje można uzyskać również na projekty związane z racjonalizacją technologii produkcji, wprowadzeniem innowacji, zmianą profilu produkcji, zwiększeniem skali produkcji, poprawą jakości produkcji lub zwiększeniem wartości dodanej produktu.
Informujemy państwa o trwającej właśnie III edycji programu SKS organizowanej przez Instytut Sportu- Państwowy Instytut Badawczy. Głównym celem jest upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży. Uczestnicy programu korzystają z dodatkowych, pozalekcyjnych i bezpłatnych zajęć sportowych, prowadzonych przez nauczycieli wychowania fizycznego (dwa razy w tyg. po 60 min.).
Na stronie internetowej Powiatu Tczewskiego została opublikowana lista ośrodków, które realizować będą szczepienia przeciwko wirusowi HPV w ramach Powiatowego Programu Profilaktyki Zakażeń Wirusem Brodawczaka Ludzkiego HPV „Chronię życie przed rakiem”. Szczepienia finansowane są ze środków Powiatu Tczewskiego, Gminy Miejskiej Tczew, Gminy Subkowy, Gminy Pelplin i Gminy Gniew, a skierowane są do dziewcząt w wieku 12 lat.
Kapele z Centrum Muzycznych Aktywnie wciąż się rozwijają. Świadczą o tym wydawane płyty, teledyski i wciąż planowane koncerty. Już wkrótce będziemy mogli udać się do Gdańska na koncert Furii. Za to Chałturrrka dwa z najbliższych planowanych koncertów zagra w Chełmży i Malborku. Zachęcamy fanów muzyki do wybrania się na koncerty i wspierania grup poza granicami naszej gminy.
Miniony weekend był pierwszym, w którym zagrał komplet drużyn z naszej gminy. Inauguracja rozgrywek Klasy A i Klasy B okazała się szczęśliwa tylko dla gniewskiej Mewy, która pewnie pokonała Świt Radostowo. W V Lidze, Keramzyt mierzył się, na wyjeździe z rezerwami Chojniczanki Chojnice. W rywalizacji z podopiecznymi Krzysztofa Rutkowskiego na boisku pojawili się gracze z pierwszego zespołu, którzy mieli duży wkład w wygraną gospodarzy.
Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296
Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka